Zavrieť

Porady

Kedy a akým spôsobom odísť do dôchodku

Som narodený 21.10.1959, s manželkou sme spoločne vychovali päť naších vlastných detí. Od septembra 1974 kedy som nastúpil na vojenskú strednú školu som pracoval do roku 1982 ako vojak z povolania (1-kategoria?), od roku 1983 do roku 1991 v metalurgii - hutníctvo (1-kategoria?), od roku 1992 do 2013 na Slovensku v manažérských pozíciách, od septembra 2013 pracujem do dnes v Nemecku na trvalý pracovný pomer, kde mám prechodné bydlisko a plním si predpísané daňové odvody. Najmladší syn študuje šiesty semester na univerzite v zahraničí. Poberám prídavky na deti na Slovensku zvyšok mi doplácá nemecká Familienkasse. Už som unavený a rád by som sa vrátil domov na Slovenko, ale nemám prehľad odkedy mám nárok na odchod do dôchodku a čo mám pre toto vykonať. Ďakujem vopred za každú užitočnú, konkrétnu informáciu.
buchač Konkrétne ?
G O O G L E !
misoft Ujo Gúgeľ vie všetko!
https://www.socpoist.sk/dochodkovy-v...021-acu/69036s
Študuj!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Riadny dôchodkový vek dosiahneš 21.8.2022, teda v tomto čase by si už mohol požiadať o predčasný starobný dôchodok. Výchova detí sa započítava matke...

    Vyžiadaj si z Ústredia Sociálnej poisťovne Výpis z dôchodkového účtu - do roku 2003 by si ho mal mať doma, posielali ho každému v rokoch 2004-2005.
    Z výpisu zistíš či tvoje zamestnanie bolo zaradené do I. pracovnej kategorie, či to má vplyv na skorší nárok na dôchodok - neviem ...

    Skôr než odídeš z Nemecka, vyžiadaj si potvrdenie o dobe zamestnania dôchodkového poistenia v DE, ktoré budeš potrebovať pri spisovaní žiadosti o SD na SK.

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...4P4oNWifgCS0P7

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...-HhNZDzpfUquFT
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Taserda Nedávno bola v Pravda.sk informácia že do dôchodku výchova detí sa už bude počítať aj otcom. 1/2 roka na dieťa, matkám celý. Škoda že som to čítal povrchne. Že od kedy to platí atď.
    Katy a R pozri § 60a - odst5 - na stránke Zákony pre ľudí máš aj budúce časové verzie - samozrejme len tie, čo už schválené
    veronikasad V Pravde uz toho popísali... Otcom iba v pripade, ked si starostlivosť o dieta nemôže uplatniť matka.
      zbaliť

    Kedy a akým spôsobom odísť do dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.