Zavrieť

Porady

Daňové priznanie opatrovateľov v Rakúsku za obdobie 2020

Od zdaňovacieho obdobia 2020 došlo ku zmene metódy na zamedzenie dvojitého zdaňovania u daňových rezidentov SR, podnikajúcich v Rakúsku na základe živnostenského oprávnenia. Metódu vyňatia príjmov nahrádza metóda zápočtu dane. Ako dôvod zmeny je uvádzané, že pri metóde vyňatia príjmov /základu dane/ - najmä u opatrovateľov - dochádzalo ku dvojitému nezdaneniu príjmu, nakoľko príjmy pod hranicou 11 000,00 EUR nie sú v Rakúsku zdaňované. Podkladom má byť nadobudnutie platnosti Mnohostranného dohovoru na zavedenie opatrení na zamedzenie narúšania základov dane a presunov zisku súvisiacich s daňovými zmluvami. Tento dohovor dával možnosť výberu z viacerých alternatív, ktoré sa mohli použiť, vrátane vyňatia príjmov, samozrejme Slovensko vybralo, s ohľadom na tisícky opatrovateľov, pracujúcich v Rakúsku na živnosť tú, z ktorej očakáva najväčší prínos do štátnej pokladne. Lenže - pochybujem, že z nejakých 10 - 20 eurových daní, ktoré zaplatí zopár opatrovateľov, zbohatne. Platiť budú iba dôchodcovia, ktorí si takto prilepšujú k dôchodkom. Nie sedením na teplom mieste na Slovensku aj do 80.-tky. To len na úvod. Opatrovatelia doteraz podávali DP pod svojim rodným číslom, Nemajú správcom dane pridelený OÚD pre prípadnú platbu dane. Ich daňové priznanie pracovníci na úradoch často nazývali "informatívnym", čo je pojem, ktorý neviem kde zaradiť. Teraz sa situácia zmenila - pracovníci na úradoch vyžadujú doložiť k priznaniu rakúsky Einkommensteuerbescheid - aj keď povinnosť podať DP v Rakúsku opatrovateľ z dôvodu príjmu pod 11 000,00 EUR nemá. Rovnako ako u tých, ktorí priznanie podávajú, je termín podania v Rakúsku do 30. apríla. Teda treba požiadať o predĺženie termínu na podanie DP. Na Slovensku podnikateľmi nie sú, podávajú teda žiadosť v papierovej forme. .Ak už niekto túto situáciu rozlúskol, prosím o usmernenie.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  DÚ môže vyžadovať info o podaní DP v AT v tom prípade, ak sa započítava daň zaplatená v AT - inak sa do poznámok napíše, že nevznikla povinnosť podať DP v AT
  xeva Stalo sa, aj tak pracovníčka požadovala Bescheid a bez neho odmietla priznanie prevziať.

  Anik je offline (nepripojený) Anik

  Anik
  Tá daňová povinnosť u AT opatrovateliek môže kľudne nastať aj v prípade ak nepracovali celý rok v AT, ale napr. aj na SVK alebo v Nemecku, alebo hoci kde inde. Odpočítateľnú položku im zhltne ten iný príjem a na zápočet ostane 0 - to píšem nie o dôchodkyni, ktorá nemá neodčítateľnú položku.
  xeva Zle som sa vyjadrila - áno, oznámiť.

  Daňové priznanie opatrovateľov v Rakúsku za obdobie 2020

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.