Zavrieť

Porady

ubytovanie zamestnancov

Ahojte, v tejto téme som dosť neznala a teda by som potrebovala pomoc. Sme výrobná firma na 3- zmennú prevádzku a od 1.4. ideme zamestnávať zamestnanca, ktorý bude bývať v ubytovni, pretože jeho bydlisko je ďaleko.
Našla som tieto informácie k nepeňaž. príjmu.
Od 1.1.2020 je účinná novela č. 301/2019 Z.z. zákona o dani z príjmov, ktorá bola schválená dňa 11.9.2019, kde ust. § 5 odsek 7 písm. p) od 1.1.2020 znie: "Od dane sú oslobodené aj príjmy poskytnuté ako nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi v PP od zamestnávateľa, ktorého prevažujúca činnosť je výroba vykonávaná vo viaczmennej prevádzke, na účely zabezpečenia ubytovania zamestnanca podľa § 19 ods. 2 písm. s) druhého bodu v úhrnnej sume najviac 100 eur mesačne, ktoré sa určí v pomernej výške podľa počtu dní, v ktorých bolo zabezpečené ubytovanie v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak takto určené plnenie presiahne sumu 100 eur alebo jej pomernú časť zodpovedajúcu výške podľa počtu dní ubytovania v príslušnom kalendárnom mesiaci, do zdaniteľných príjmov sa zahrnie len plnenie nad takto ustanovenú sumu." V súlade s prechodným ust. § 52zza novely zákona sa ustanovenie § 5 ods. 7 písm. p) v znení účinnom od 1. januára 2020 prvýkrát použije pri poskytnutí ubytovania po 31.12.2019. (t.j. zvýšenie sumy hodnoty ubytovavania oslobodenej od dane zo 60 € na sumu 100 €).
Teda chápem, že ak ubytovanie zamestnanca bude stáť 150 € mesačne, tak zamestnanec si zaplatí daň, SP a ZP len zo sumy 50 €, teda z rozdielu. Ale nie je mi celkom jasné to, že či sa suma 100 € zohľadní aj vtedy keď zamestnanec cez víkend na ubytovni nebude. Alebo by sa suma 100 € pomerne mala krátiť a teda o dni víkendu bude nižšia?

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    ubytovanie zamestnancov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.