Zavrieť

Porady

Ako účtujete chybnú platbu prijatú na BÚ?

Zaujíma ma či je v poriadku "moje" účtovanie chybnej platby prijatej na bankový účet.
Došlá platba na BÚ - 221/324
Vrátenie chybnej platby - 324/221

Dakujem za radu.
Naposledy upravil Assea : 22.09.06 at 05:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Ja osobne by som neúčtovala na 324. Účet 324 sa používa v prípade prijatej platby vopred k určitému plneniu.Vzhľadom k tomu, že u teba išlo o mylnú platu, ktorá nesúvisí so žiadným plnením zo strany spoločnosti, použila by som účet 379

    221 /379
    379/221

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    Dakujem za radu... myslíš že si to mám spätne radšej opraviť? Mohli by ma "zvoziť" za nedodržanie účt. postupov?

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Bolo by dobré to opraviť, aby neprichádzalo k nedorozumeniam v prípade kontroly zo strany daňového úradu pri DPH. Na 324 sa sleduje odvod dane z prijatej platby vopred. Vyhneš sa nepríjemnostiam .

    evitaznr je offline (nepripojený) evitaznr

    evitaznr
    Assea
    Zaujíma ma či je v poriadku "moje" účtovanie chybnej platby prijatej na bankový účet.
    Došlá platba na BÚ - 221/324
    Vrátenie chybnej platby - 324/221

    Dakujem za radu.
    ahoj asea, ja účtueňjem mylné platby na 261100..............takto mi bolo poradené auditorom..............snáď ti to pomôže, pekný deň

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ale Tebe prijatím týchto peňazí vzniká záväzok, pri najlepšom zisk. Táto debata už tu nie raz bola, je to jedna z tých, kde to bude 50:50.

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    súhlsím že pri tom vzniká určitý záväzok - takže 379 sa mi zdá správne... ale zas 261 nieje tiež úplná "somarina" predpokladám ale že za 379 ma nikto nezvozí tak to už asi nechám tak

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    bumpy
    aj ja učtujem mylne platby prostredníctvom 261, dufam že dobre
    Myslím si, že 261 je nesprávne. Postupy účtovania v 46 ods. 6 uvádzajú:
    (6) Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
    Ak mi niekto zaplatil bez právneho dôvodu, musím mu to vrátiť, inak je to môj neoprávnený majetkový prospech. Je to teda môj záväzok a nie suma znižujúca finančný majetok.
    Asi najvhodnejší účet je 379 - Iné záväzky.

    Ako účtujete chybnú platbu prijatú na BÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.