Zavrieť

Porady

Preplatenie návštevy lekára mimo povinnej pracovnej doby

Máme na pracovisku v štátnej správe povinnú pracovnú dobu od 9:00 do 14:00. Mimo tejto doby zamestnávateľ odmieta preplácať náhradu mzdy za prekážku v práci - návšteva lekára. Za minulý mesiac, keďže som mal dovolenku a služobné cesty, to vypálilo tak, že mi zrušili v systéme návštevu lekára a vznikol mi tak neodpracovaný čas za minulý mesiac, ktorý odo mňa teraz žiadajú nadpracovať. Musím si teda nadpracovať prekážku v práci na ktorú mám zo zákona nárok. Je takýto postup zamestnávateľa ok, keď namiesto 168 h mesačného pracovného fondu mám nárok na prekážku v práci iba počas 105 hodín?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, postup je v sulade so Zakonnikom prace.
    Prekazka v praci pri pruznom pracovnom case sa plati len pocas povinneho pracovneho casu.
    Ci ich musis nadpracovat - to uz je otazka organizacie prace na pracovisku, mozes ich mat aj ospravedlnene a neplatene (teda o tolko znizeny plat). Myslim, ze nadpracovat par hodin je lepsia moznost.

    zze/2001-311/143/1
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 visvba (Dnes 15:06) Ďakujem za odpoveď. Ako rozumieť tomu, že sa to posudzuje ako ospravedlnená prekážka v práci?

    ivka70 (Dnes 15:07) Ze to mozes mat ako odsuhlasene neplatene volno ..... ale musel by si mat na tom potvrdeni od lekara presne prichod, odchod, a len ten cas by bol ospravedlneny.
    Ak mas napisane celodenne osetrenie, tak tvoj cely den je 5 hodin - v ramci povinneho pracovneho casu.
    visvba mám to do 14:26 do 15:53, potom som ďalej pracoval
    visvba Ďakujem za odpoveď. Rozumiem. Príde mi to nefér takto nastavené. Tých 8 hodín odpracovať musím, tak by počas nich malo byť akceptované, keď si u lekára. Keď som bežne na pracovisku od 8, tak všetky vyšetrenia do 9:00 si musím nadrábať...
    ivka70 Mame to tak vsetci a na druhej strane, zamestnavatel nemoze vediet, ze ty by si prave v ten den pracoval 10 hodin (obrazne)
    Prave preto definuje pravidlo Zakonnik prace, pre vsetkych rovnako.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Návštevu lekára ti nezrušili, ale v prípade flexi pracovnej doby sa návšteva lekára počíta iba počas pevnej časti pracovnej doby.

    Takže ak máte pevnú pracovnú dobu od 9 do 14 a ty si bol u lekára od 12 do 17, tak sa ti uznáva len čas od 12 do 14 hod. Keby si bol u lekára celý deň, tak za ten deň sa ti počíta len 5 hodín ospravedlnených ako neprítomnosť, zvyšok hodín z daného dňa si musíš odpracovať. Zároveň z ročného limitu 7 pracovných dní sa ti odpočíta iba 5 hodín návšteva lekára.

    Čiže zamestnávateľ postupuje správne.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    visvba Ja som odišiel 14:26 a vrátil som sa 15:53, a pracoval som ešte asi hodinu. V systéme mi to nahodilo ako návštevu lekára. Na ďalší týždeň, keď už som bol na dovolenke mi to vymazali a teraz chcú aby som si to nadrobil...
    ivka70 to ti zjavne nahodil dochadzkovy program, ten to bral ako prerusenie.
    To este neznamena, ze to budes mat aj zaplatene v mzdach, ze ti vznikne narok.
    Nadrob si to a nespekuluj ....alebo teda povedz, nech ti to daju ako neplatene ospravedlnene volno.
    Ved ide o necelu 1,5 hodiny .....
    Chobot Ivka, mne sa zdá, že visvba má na mysli ten čas od 15:53 kým neodišiel z práce (podľa neho cca hodina). To mu mal dochádzkový systém evidovať ako návrat od lekára a počítať ako odpracovaný čas.

    visvba - ono to vyzerá, že váš dochádzkový systém asi nedokáže raz ukončenú dennú zmenu znovu otvoriť po prerušení práce po povinnom prac. čase. To by asi evidoval ako dve zmeny počas jedného pracovného dňa. Pre systém si ty asi mal odchod z práce o 14:26 a návrat do práce v daný deň asi pre systém nie je možný.

    Ale to sú len moje domnienky. Musíš ísť na personálne či za tým, kto má na starosti dochádzkový systém a s ním si to vyjasniť, ako to u vás funguje.
    ivka70 Ja si myslim, ze mu chyba ten cas od 14:26 do 15:53, lebo isiel na presno hodinami a nepocital s tym, ze mu toto do miezd ako lekara nezoberie, cize ten cas nema nikde pocitany. Po navrate do prace sa mu cas rata ako odpracovany.
    visvba Ide o ten čas u lekára. Ale už je to jedno. To, že som bol 5 dní na služobkách, kde som robil oveľa viac ako prac. doba, to nikto neuzná. Ale návštevu lekára, kde som si išiel pre antibiotiká aby som na tú služobku mohol ísť, to už vedia zrušiť.
    Chobot Tak keď ti ide o ten čas medi 14:26 a 15:53 tak to ti nemusí zamestnávateľ uznať.

    Ty si prednostne musíš lekára vybavovať vo svojom voľnom čase. Ak sa to už nedá, tak zamestnávateľ ti ospraavedlní ten čas, čo spadá do pevnej prac. doby. A táto návšteva nebola počas pevnej doby. To je to isté, ako keby si sa išiel o 14:26 kúpať na kúpalisko a vrátil sa o 15:53. To nie si povinný byť na pracovisku.

    A čo robíš cez služobky - tiež zbytočne lamentuješ. V pracovnej zmluve máš predsa dohodnuté, že ťa zamestnávateľ môže vyslať na pracovnú cestu. A s tým si súhlasil. Ak sa ti to nepáči, môžeš ukončiť prac. pomer a nájsť si takú prácu, kde nie sú pracovné cesty.

    A osobne neverím, že si počas pracovných ciest skutočne vykonával prácu dlhšie ako tých 8 hodín, čo je denný pracovný čas.
    visvba Podľa seba súdim teba? Za tých 5 dní som odpracoval 49 hodín. Nie každý sa chodí na služobky flákať. A ide o princíp, nie o sťažovanie sa. Ale to už je tu jedno.
    avalik no ak si skutocne pracoval nad ramec svojej pravidelnej pracovnej doby, tak mas pracu nadcas, ... ak si po pracovnej dobe cestoval, to praca nadcas nie je ...
    ivka70 V takom pripade si si mal dat dohrat pracu nadcas na pracovnej ceste ....
      zbaliť

    Preplatenie návštevy lekára mimo povinnej pracovnej doby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.