Zavrieť

Porady

Firma nemá na platy, aké je najlepšie riešenie pre zamestnancov?

Pracujem v súkromných jasliach. Sme dve zamestnankyne. Fungujeme od septembra, no zriaďovateľ nemal dostatočný príjem (máme málo detí) a znížili nám plat od októbra na 80% ale bez dodatku, len nám to oznámil a už potom posielal zníženú sumu. Čiže myslím, že je to vlastne protiprávne. To by som si potrebovala objasniť...
Od decembra by sme mali naše služby zrušiť, a my zamestnankyne ostaneme bez príjmu. Zatiaľ nám to neoznámili oficiálne, čiže neviem, ako to plánuje zamestnávateľ riešiť. Ešte sme v skúšobnej lehote... Čo by bolo najlepším riešením v tejto situácii? Nechcem, aby ma prepustili. Neplatené voľno? Je to síce prekážka na strane zanestnavateľa, ale určite nám nebude vyplácať 60%, keď na to nemá...jednoducho nás vyhodí a zavrie zariadenie. Bol by však rád, keby sa našlo viac záujemcov a vo februári by sme mohli znovu otvoriť (čo je otázne, keď teraz zradíme aj tých pár rodín, ktoré k nám prihlásili dieťa...).
Naposledy upravil ivka70 : 02.12.21 at 05:00 Dôvod: vratenie povodnej otazky
13 komentárov     zbaliť
misoft Nie som odborník, ale takéto znižovanie platov (len nám oznámil) je v rozpore so zákonom. Postupujte
https://www.ip.gov.sk/oznamy/nevyplatena-mzda-odstupne/
Inak - zriaďovateľ sa dopúšťa tr. činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
Ale podľa jeho "postupu" sa môžem domnievať, že to bude ešte horšie - nakoľko ste v skúš. dobe - jednoducho s vami skončí....(a len potom sa začnú ďalšie problémy - ako z neho vytĺcť chýbajúcu mzdu).
veronikasad Dušan, o akom odstupnom píšeš, keď zamestnankyne su ešte v skušobnej dobe ...
misoft veronika - tr.čin nevyplatenia mzdy a odstupného - tak sa podáva tr. oznámenie - že ešte odstupné nedostanú - to je irelevantné - https://www.epi.sk/beck-komentar/kom...odstupneho.htm - vidíš v tom paragrafe niečo osobitné o mzde a odstupnom - prečítaj si to.
Ide o to, že im nevypláca to, na čo majú právny nárok.
veronikasad ak podpísala dohodu o zmene pracovnej zmluvy, tak zamestnávatel nč neporušil. Alebo prestal vyplácať pohyblivú zložku mzdy ...
Ak by si ty bol novým zamestnávatelom a nemáš na mzdy, čo urobíš ?
veronikasad Nepíše ani či chodila do práce alebo bola doma na prekážkach ...
BibiBarci Každý deň chodím donoráce na 8 hodín denne a dostávam 80%, lebo som bola taká dobrá, že som pochopila situáciu a pmsúhlasila s dočasným znížením platu. Len som odvtedy nevidela dodatok, ktorý by to riešil a v ktorom bybolo upresnené, dokedy trvá 80%. A to nie je fér a teraz vidím,m že je to aj protizákonné.
BibiBarci Žiadnu dohodu, žiadendodatok nám nedali podpísať, čiže máme s kolegyňou plat určený v zmluve (žiadnu pohyblivú zložku) a bolo nám 2x vyplatených iba 80% toho platu na základe slovnej dohody. Žiadala som o dodatok alebo dohodu k zmluve a nič som zatiaľ nedostala.
veronikasad Tento postup je nezákonný a je dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia časti mzdy + nárok na náhradu príjmu vo výške jednomesačného priemerného zárobku. Len kde na to zamestnávatel zoberie, keď nemá na základné mzdy ... Nárok by si si musela uplatniť cestou sudu.
veronikasad ak ťa však zamestnávatel predbehne a ukončí pracovný pomer v skúšobnej dobe, žiadnu náhradu príjmu už nedostaneš. Nevyplatenú časť mzdy si môžeš uplatniť len cestou sudu
veronikasad Poznas nejaký zákonný sposob ako donútiť zamestnávateľa aby s nou neukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe?
veronikasad chodíte každý deň do práce, alebo ste doma a zamestnávatel vám vypláca 80 % mzdy ?
BibiBarci Vedeli by ste mi ešte poradiť, čo by sa dalo robiť s tým zníženým platom? Povedzme si, že budeme ďalej pracovať, že sa nič nezmení. Chápem situáciu, do ktorého sa dostal zamestnávateľ. Chápem to zníženie. Len treba dodať, že to, že nie je jeho príjem dostatočný, je vinou toho, že mesačná suma príspevku na starostlivosť o dieťa v našom zariadení je príliš vysoká. S kolegyňou sa staráme riadne o deti, aj keď je ich menej (na jednu vychádza namiesto 5 detí iba 2,5), pripravujeme program, sme v práci 8 hodín denne, prípravy si robíme potom ešte doma... Spravujem fb stránku, fotím profi fotky, robím videá, robím reklamu (čo vôbec nie je v mojej náplni práce). Čiže okrem toho, že nemeníme plienky štyrom ale iba dvom deťom, robíme to isté ako keby sme mali plný počet detí na zamestnanca. Tak teda môže vôbec zamestnávateľ znížiť náš plat na základe toho, že tvrdí, že nemá dostatočný príjem a pritom my pracujeme rovnako ako keby sme mali 100%? Nemal by nám potom znížiť napr. počet hodín kt. musíme odpracovať? Alebo doložiť k zmluve aspoň dodatok, v ktorom jasne vysvetlí, prečo a dokedy budeme mať znížený plat a za akúch podmienok námmplat navýši na pôvodnú sumu?
veronikasad Vydrz do konca mesiaca, ako to zamestnávateľ vyrieši. Zatial je to tvoja pohladavka voci zamestnávateľovi, ak sa nedohodnes na doplateni, nárok si budeš musieť uplatniť cestou sudu. Do cenotvorby zamestnávateľovi asi vela nenakecas...
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
V skušobnej dobe môže zamestnávatel ukončiť pracovný pomer kedykolvek, aj bez uvedenia dôvodu. Oznámenie musí byť zamestnancovi doručené písomne, spravidla tri dni vopred.
Pokial splnate podmienku 730 kal.dní poistenia v posledných štyroch rokoch, zaevidujte sa na ÚP s nárokom na dávku v nezamestnanosti.
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
BibiBarci Ďakujem za info! Tie tri dni nestihne, ak nám to oznámi 1 deň pred skončením skúšobnej doby... Ale asi aj to môže urobiť. No čo už... Keby do toho človek nedal celú svoju dušu a srdce, tak si povie, že je to jedno. Ak naozaj stratím svoju prácu, bude mi za ňou, za deťmi veľmi smutno...
veronikasad Ukončenie prac.pomeru v skušobnej dobe je platné, aj keď nebude dodržaná trojdňová lehota, ak ho preberieš na pracovisku. Odkedy trvá pracovný pomer ? (presný dátum)
BibiBarci Od 1. septembra.
veronikasad Trojmesacna skusobna doba konci 30.11.2021
  zbaliť

HR Art je offline (nepripojený) HR Art

HR Art
Ano, je to protizakonne. Keby sa na to pozrie Inspektorat prace, zamestnavatel by tu sumu musel doplatit, plus by mal pokutu. Vy tiez potrebujete mat prijem, a to taky, aky mate v zmluve.
Ako vyriesit tu situaciu, alebo co navrhnut zamestnavatelovi, ked nemate vidinu prijat dalsie deti do zariadenia - nemam odpoved. Jedine, co ste spominala - neplatene volno, ale to je prekazka na strane zamestnavatela.
BibiBarci Ďakujem za info. Čiže myslíte, že to neplatené voľno by mohlo túto situáciu vyriešiť? Alebo ani to sa neoplatí zamestnávateľovi, lebo musí platiť odvody bez toho, aby mal príjem?
HR Art Myslela som to tak, ze toto je prekazka na strane zamestnavatela, a vtedy Vam zamestnavatel musi dat nahradu mzdy, co vo Vasom pripade zamestnavatel nespravi. Neplatené volno sa vyuzíva v inych pripadoch. Ospravedlnujem sa za nedorozumenie.

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Zlúčil som témy, aby to nebolo na 2 miestach, keďže ide o ten istý prípad. Zároveň som tému otvoril, keby niekto chcel niečo doplniť.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
ivka70 To zlucenie do odpovede nie je uplne prehladne ....
Ja som tuto temu uzavrela, lebo zadavatelka zmenila otazku a povodne odpovede uz nedavali velmi zmysel ....tak som otazku vratila a temu zavrela, kedze uz mala otvorenu dalsiu ....
marjankaj Tak to ste teda vylepšili.
Chobot Aha, tak to som nevedel, že tu boli také zmeny.

Poslednú otázku som teda predsa len dal do novej diskusie. A toto uzatvorím.
  zbaliť

Firma nemá na platy, aké je najlepšie riešenie pre zamestnancov?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.