Zavrieť

Porady

PN a žiadosť o invalidný dôchodok

Od mája minulého roka som na PN v novembri som bola odniesť na posudkove zdravotný záznam teraz ma predvolali na socialku spísať žiadosť o invalidný dôchodok budem musieť ukončiť PN hoci nemám ešte dokončení liečbu lebo aj keby mi u nás schválili čiastočný ešte sa môže stať že Blava ho zamietne je možné ukončenie PN až keď mi príde vyjadrenie z Blavy?
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Ake percento invalidity ti priznali na pobočke?
Jana 44 Neviem ešte budem to vedieť budúci týždeň
veronikasad Posudkový lekár pobočky pri prejednavani invalidity zvyčajne trva na ukonceni PN-ky, aby vedel posúdiť mieru poklesu schopnosti vykonavat pracu.
veronikasad Kolko mas rokov? Mas dostatocnu dobu doch.poistenia?
Jana 44 58 rokov a 38 rokov odpracované
Jana Motyčková veronikasad. To nie je pravda, resp. tento postup lekára možno namietať. Samozrejme posudkový lekár nemusí ste invaliditu priznať, keď sa predpokladá, že po doliečení sa zdravotný stav zlepší, ale samotným skončení PN sa zdravotnú stav nezlepší.
veronikasad Moja skúsenosť spred cca 9 rokov (možno sa od vtedy situácia zmenila) - musela som čakať s podaním žiadosti do skončenia ročnej podpornej doby(trvala na tom posudková čo chodila k obvoďáčke) ...a potom ďalších 6 mesiacov "na komisiu", peniaze mi prišli po 9 mesiacoch ...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

  Jana Motyčková
  SOMI Trenčín, spol. s r.o.
  Invalidný dôchodok, ak je priznaný počas PN, sa nevypláca po dobu, kedy trvá nárok na nemocenské z tejto PN. Zároveň platí že výška ID (z pohľadu tzv. ADH) sa posudzuje ku dňu vzniku nároku, čo je až po skončení PN, čiže niekedy sa s priznaním sumy dôchodku čaká, kým skončí poberanie nemocenského. Ale inavliditu (percento poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť) vám priznajú už skôr. V tomto prípade, keďže už sme v r. 2022 a PN trvá, SP by mohla vedieť hneď posúdiť aj výšku ID a priznať ho, ale vyplácať ho začne až po skončení platenia PN. Z vášho pohľadu - ak by mal byť ID nižší ako nemocenské, so skončením PN by som neponáhľala. Po druhé, v NR SR je v druhom čítaní novela sociálneho poistenia, podľa ktorej, ak sa schváli, čo sa asi schváli, od 1.4.2022 pri tejto kombinácii budete mať už nárok súbežne aj na výplatu invalidného dôchodku aj na výplatu nemocenského (ak teda ešte nebudete po podpornej dobe).

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ustredie ti nezmeni percento invalidity priznané posudkovou komisiou pobočky. Môže sa len stat, ze ID nebudes mať vyplácaný kvôli nedostatocnemu obdobiu dochodkoveho poistenia. Či podmienku splnas si vies overit aj sama vypisom z dôchodkového uctu...
  Jana 44 To spĺňam

  PN a žiadosť o invalidný dôchodok

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.