Zavrieť

Porady

dá sa zachrániť 100ročná plechová strecha?

Prosím o radu, na starom rodinnom dome je plechová strecha (položená na ešte starý šindel), riešime, či novú strechu, ideálne by som rád zachoval pôvodný plech (úplne zdravý, až na pár miest pri žľaboch). jediný problém je, že strecha bola roky natieraná nesprávne (zlá farba a bez čistenia), takže farba sa odlupuje. Potrebujem poradiť: existuje niekto, kto by plech obrúsil, odmastil a natrel alebo je treba iný postup? Alternatíva je úplne nová výdreva (plus dom nemá veniec), takže som ochotný investovať aj viac, ak by som mal istou, že náter vydrží cca 10 rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ak je strecha "zdravá", sú možnosti, farba sa po čase odlupuje zo všetkých plechových striech, na internete je množstvo návodov napr.
    https://www.stavebnik.sk/clanky/oset...j-strechy.html
    https://www.asb.sk/stavebnictvo/stre...-spravny-nater
    a iné
    poradila by som sa poprípade s klampiarom.....
    v obchodoch je veľký výber farieb a v špeciálnych obchodoch na farby, nátery sú aj odborníci - poznám LŠ je aj v Nitre

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Potrebujem poradiť: existuje niekto, kto by plech obrúsil, odmastil a natrel alebo je treba iný postup?
    ======================
    Niekto aj hej...ALE nie je tu info o ploche strechy.
    Ono odstraňovač starých náterov niečo dá preč, no aj napriek tomu, že výrobca v info vraví, že už nie je potrebné žiadne dočistenie, tak opak zvykne byť pravdou.

    Čo sa týka plochy, tak výdatnosť odstraňovača je cca 0,5 kg na m2. Netreba ale zabúdať, že strecha je šikmá...takže spotreba bude vyššia.
    Ak si to jeden spočíta, nuž sa dopracuje k solídnej čiastke.

    Je potrebné aj uvažovať o tom, že strecha je dosť nebezpečné miesto, je potrebné vedieť sa na nej pohybovať.

    Keďže ale vravíš o ochote investovania vyššej čiastky, tak by som išiel jednoznačne do pieskovania.
    Je to najúčinnejšia metóda odstránenia korózie a rôznych nečistôt.
    Malá ukážka

    https://www.youtube.com/results?sear...kovanie+diskov
    vlado 33 Áno aj to pieskovanie ma napadlo, bolo by to dokonca najlacnejšie riešenie. Vypožičať vapku s nadstavcom na mokré pieskovanie, kúpiť piesok.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Nebolo by lacnejšie kúpiť nový plastoplech? farba podľa výberu bezúdržbový
    mari2x Priklincuješ cez gumený krúžok, zvrchu ešte zaleješ.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Kúp odstraňovač starých náterov (vodorozpustný)... napr. Lakostan. Natrieš a odstrániš vapkou.

    dá sa zachrániť 100ročná plechová strecha?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.