Dobrý deň,
daňovník si môže pri dosahovaní príjmov z prenájmu uplatniť do daňových výdavkov aj výdavky vynaložené na obstaranie hnuteľných vecí, je však potrebné mať na zreteli vecnú a časovú súvislosť s dosahovanými príjmami. Ak daňovník nemá prenajímanú nehnuteľnosť v príslušnom zdaňovacom období zaradenú vo svojom obchodnom majetku, len v prípade daňovníkom preukázanej skutočnosti, že hnuteľná vec je prenajímaná ako príslušenstvo nehnuteľnosti, je možné výdavky na obstaranie danej hnuteľnej veci, zaúčtované v účtovníctve resp. zaevidované v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, považovať za daňový výdavok. V záujme odstránenia pochybností, či je hnuteľná vec prenajímaná ako príslušenstvo nehnuteľnosti, sa daňovníkovi odporúča, aby bolo zmluve o prenájme nehnuteľnosti vyšpecifikované jej príslušenstvo (napr. dodatkom ku zmluve). Zákon o dani z príjmov nestanovuje spôsob akým je potrebné tieto hnuteľné veci označiť, dôkazné bremeno je však v prípade kontroly na daňovníkovi.
Výdavky daňovníka preukázateľne vynaložené na zariadenie prenajímanej nehnuteľnosti (napr. kúpu nábytku, postele, stola, stoličiek, ako aj kúpu spotrebičov, chladničky, práčky a podobne je možné uplatniť v nadväznosti na kúpnu cenu (do 1 700 eur) do daňovo uznateľných výdavkov aj pri prenájme nehnuteľnosti nezaradenej v obchodnom majetku. Výnimkou sú vstavané spotrebiče a vstavaný nábytok (napr. kuchynská linka), ktoré pri prenajímanej nehnuteľnosti nezaradenej do obchodného majetku nie je možné uplatniť do daňových výdavkov, tie sa totiž považujú za výdavky na obstaranie nehnuteľnosti, ktoré je možné zahrnúť do daňových výdavkov len pri nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku.
V prípade akýchkoľvek nejasností nás môžete kontaktovať odpoveďou na tento e-mail.
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
S pozdravom
Bc. Adam Jekkel
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
odpoveď zo dňa 07 12 2021