Zavrieť

Porady

DDS a nezdanit.časť

Ahojte, poprosím znalých o vysvetlenie v súvislosti s DDS a nezdan.časť.

- Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyz. os. zo závislej činnosti - na riadku 10 - tam sa uvádza suma, ktorá sa zamestnancovi strhla z výplaty - t.j. tá časť, čo si zamestnanec platí sám na DDS? Tam sa uvádza celková skutočná suma, bez ohľadu na limit 180 eur?

- Pri ročnom zúčtovaní dane sa vychádza z riadku 10 Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyz. os. zo závislej činnosti? Alebo z potvrdenia čo vystaví banka. Pretože mám nesúlad, na Potvrdení o príjme mám sumu napr. 120 a na Potvrdení z banky mám sumu 110 eur. Nerozumiem tomu.

Máme všetkých zamestnancov s DDS, ale neviem, či pri ročnom zúčtovaní môžem vychádzať z nášho potvrdenia o príjme? Alebo od každého zamestnanca musím pýtať potvrdenie z banky a len toto zahrňať do ich ročného zúčtovania.

Viem, že v žiadosti o vykonanie RZ je tam kolónka na tú sumu, ale zamestnanci nevedia čo tam majú vyplniť, akú sumu.

Ďakujem za usmernenie a vysvetlenie.
3 komentárov     zbaliť
Mila123 rozdiel sme mali minulý rok v jednej firme z dôvodu, že zamestnávateľ zmeškal platby, za 12/2020 ich poslal neskoro, po 01 02 2021......tak sme dávali príspevok podľa potvrdenia z banky....skúste si odsúhlasiť platby , kt. posielal zamestnávateľ
janiely Dakujem. Toto preverim, som vo firme nova, tak si to musim pozriet. Aj ked, podla mna firma isto platila, penazi ma az az.
Akurat viem, ze tato zamestnankyna menila spolocnost dds v priebehu roka.

Ale bez ohladu na to, pri standarndnom pripade, mozem vychadzat zo sumy z potvrdenia o prijme z riadku 10 - pri rocnom zuctovani dane? (Max.180 eur samozrejm). Je to ten spravny a relevantny riadok..? Dakujem.
Mila123 Túto otázku som zadávala do Draka, nemám odpoveď.....u Vás zamestnanec menil DDS? t.j., zrušil si starú a začal novú? prestal si platiť starú DDS ale ju nezrušil a založil si novú???? tieto skutočnosti si overte......Zamestnanec v roku 2021 zrušil DDS TB, predložil aj potvrdenie zo správcovskej spoločnosti, že zaplatil v roku XX €. Dôchodková spoločnosť zároveň potvrdzuje, boli dodržané podmienky podľa § 11. ods. 10 ZDP. Ale zároveň nevyhodnocuje dodržanie podmienok podľa § 11 ods 10 pís b. ZDP (nepotvrdzuje, nehodnotí tú skutočnosť, že jej klient s ňou skončil zmluvný vzťah). Nerozumiem faktu, potvrdenie je z 10 01 2022, klient zrušil s DDS v priebehu roka 2021, na aký účel má slúžiť toto potvrdenie ??? Viem, za všetko zodpovedá klient/zamestnanec.
Podľa § 11, ods. 11 ZDP má zamestnanec povinnosť podať DDP, pokiaľ porušil zmluvné podmienky a uplatňoval si NČZD na DDS v predchádzajúcich rokoch. Teda ak zrušil DDS v roku 2021 musí podať DDP za roky 2020,2019 a 2018?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DDS a nezdanit.časť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.