Zavrieť

Porady

Kúpa neskolaudovanej stavby

Ahojte, chcem kúpiť murovanú chatu, so súpisným číslom. Majiteľ v nej celoročne býval. Kupujem to cez realitku. Tá mi teraz však povedala, že táto chata nie je skolaudovaná, preto môže byť problém s hypotékou. Som v tých všetkých povoleniach úplne stratená, ako môže mať neskolaudovaná stavba súpisné číslo? Tiež by som rada vedela, čo vlastne treba urobiť, aby bola stavba riadne skolaudovaná. Neviem ani, či vôbec bolo realizované stavebné povolenie, atď... Poraďte, ako to uviesť na pravú mieru. Doplnená informácia: samotná chata skolaudovaná je. Problém je, že pán dostaval prístavbu nad pivnicou a zriadil v nej kúpeľňu, na túto prístavbu nie je stavebné povolenie a pivnica je zakreslená ako samostatný objekt. Výstavbou kúpeľne nad ňou sa však vytvorilo spojenie s chatou. Dalo by sa to riešiť ohlásením drobnej stavby?
Naposledy upravil Tinytiny : 16.03.22 at 09:28
5 komentárov     zbaliť
d4ny19 Co som sa radila s nasim financnym (tiez sa mi zapacila jedna celorocna chata, zvazovali sme ci kupit to alebo RD klasicky), tak mi povedal ze na chatu banky hypotekarny uver nedavaju, maximalne nejaky spotrebny uver na 8 rokov.
Nezistovala som uz potom viac podrobnosti
ivka70 to zasa nie je pravda, mame bez problemov vybavenu hypoteku na celorocne obyvany objekt urceny na sport a rekreaciu (kvoli pozemku sa nemohol kolaudovat ako dom) a tymto objektom tu hypoteku aj rucime ( nebol otreba inu zabezpeku).... takze vase financne bude asi z radu kvazifinancnych poradcov, ze ?
ivka70 Dalo by sa to riešiť ohlásením drobnej stavby? Nedalo .... spojenim uz asi podorys prekracuje normy povodnej stavby ....
d4ny19 To uz neviem :-D mozno zalezi, je to pripad od pripadu. Ja som sa pytala na konkretnu oblast u nas, kde tie stavby stoja
Asi mal konkretne s tym miestom taku skusenost
ivka70 skor o tom asi prd vedel .... ako taki financni poradcovia standardne
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Nechaj majitela, nech to da do poriadku aj papierovo.
  Az potom kupuj.
  Supisne cislo mohla dostat nejaka chatka, ktora stala predtym na mieste "domu" . Ak vsak stavebne zmeny nie su nikde zaregistrovane, budes s tym mat len problemy. A brat na toto hypoteku, je cisty hazard. Ved si zisti na stavebnom urade, co pod tym supisnym cislom eviduju a ake zmeny tam boli registrovane.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Čiže chatka bola riadne skolaudovaná, ale prístavba nie. Preto má chatka súpisné číslo.

  S hypotékou budeš mať problémy, lebo k hypotéke potrebuješ znalecký posudok a ten ti znalec nevyhotoví, ak je prístavba čierna stavba, lebo to bolo urobené bez stavebného povolenia.

  Nech to dá pôvodný majiteľ do poriadku, alebo nech ti dá takú cenu, ktorá ti bude kompenzovať všetky starosti s legalizáciou čiernej stavby.

  Len ohlásenie stavby nebude stačiť. Budeš musieť vybaviť stavebné povolenie na prístavbu, tú potom skolaudovať a zapísať do katastra. Až potom ti znalec vystaví čistý znalecký posudok.

  Je na tebe, ako sa rozhodneš. Ak to kúpiš, nebude to bez problémov, ale všetko sa dá vyriešiť.

  Kúpa neskolaudovanej stavby

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.