Zavrieť

Porady

Parkety - lakovanie

Má niekto skúsenosť s renováciou starých drevených parkiet? Akým lakom ich nalakovať po vybrúsení? Viem že na trhu je množstvo druhov lakov, ja by som však chcela vedieť či má niekto s niektorým druhom skúsenosť. V každej predajni Vám vychvália práve ten, ktorý predávajú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    anmary
    Má niekto skúsenosť s renováciou starých drevených parkiet? Akým lakom ich nalakovať po vybrúsení? Viem že na trhu je množstvo druhov lakov, ja by som však chcela vedieť či má niekto s niektorým druhom skúsenosť. V každej predajni Vám vychvália práve ten, ktorý predávajú.
    my sme si to dali urobiť firme, natreli nám to v 3 vrstvách nejakým vodouriediteľným lakom.--- nesmrdí
    ale lepšie budú asi také polyuretánové, teda voči oteru sú lepšie, ale hrozne smrdia...

    lakovali nám to tento rok v máji, zatial sa mi nejak velmi nezdá, že by boli tie parkety vyšúchané... hlavne ich zotieram - stačí mi raz za 2 týždne - iba takou vlhkou handrou, teda zbytočne ich nemáčam.
    Samozrejme, že zametám a vysávam ich častejšie

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    My máme v byte takisto 30-ročné bukové klasické parkety, keď sme ich prvý krát dávali brúsiť a lakovať, tiež som chodila a zisťovala, čo a ako, záver mi vyšiel jednoznačne ekologický lak, spraviť aspoň 3 nátery. Prečo? Epoxidové laky sú samozrejme tvrdšie, vydržia viac, len to vyzerá ako palubovka v telocvični a ten smrad, keď sa to robí a omnoho dlhšie to schne. Ekologické laky - behom dňa urobíte aj viac náterov, vyzerá to prirodzenejšie. Je síce pravda, že už sme po 5 rokoch museli parkety zova prebrúsiť a prelakovať, ale hlavne preto, že fakt dostávajú zabrať - šúchanie stoličiek pri jedálenskom stole, malé deti s rôznymi autíčkami atď. Takže veľa zdaru a radosti z krásne urobenej roboty.

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Mne ide hlavne o to, aby bol ten lak dostatočne "tvrdý". Brat natieral parkety lakom, ktorý mu poradili v predajni a po 2 mesiacoch sú na nich samé ryhy. Stačí aby mu na ne niečo spadlo a hneď to zanechý ryhu. Ten lak je zrejme dosť mäkký. Mám 2,5 ročného syna, ktorému nevysvetlím, že mu tam nesmie spadnúť ani hračka.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Ja mám tiež parkety v celom byte. V časti už asi 5 rokov a v časti od vlani. Lak sme použili epoxidový dvojzložkový lesklý a parkety sú nádherné. Známi použili taký istý, len matný a nebolo vôbec vidieť, že boli lakované. Mám komplet všetok nábytok podlepený filcovými koliesky, aj stoličky, anič sa mi teda neodiera a hlavne pri upratovaní nemám problém sama odstrčiť aj skrinku plnú kníh od steny. Len musia byť parkety kvalitne vybrúsené. Umývam ich bez problémov vodou. Lakovali sme 3 vrstvy a smrdelo to ako šlak, aj to bolo dosť drahé, ale neľutujem.

    rede je offline (nepripojený) rede

    rede
    My sme vlani dávali do obývačky dlážku a firma, ktorá nám to robila, nám doporučila dať Aliparket (lak na parkety). Aj v obchode nám to doporučili. Dávali sme 4 vrstvy, nesmrdel, ale vidno, že ho budeme musiať za krátky čas prelakovať. Z vlastnej skúsenosti ti odporúčam, vydrž radšej ten smrad, ale budú odolnejšie voči oteru a nebudeš musieť ich tak často prelakovávať a predídeš tak nezávideniahodným starostiam. Ja som bola rada, že nezapácha, lebo to z duše nenávidím, ale po týchto skúsenostiach by som to radšej vydržala.

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    renatan
    Ja mám tiež parkety v celom byte. V časti už asi 5 rokov a v časti od vlani. Lak sme použili epoxidový dvojzložkový lesklý a parkety sú nádherné. Známi použili taký istý, len matný a nebolo vôbec vidieť, že boli lakované. Mám komplet všetok nábytok podlepený filcovými koliesky, aj stoličky, anič sa mi teda neodiera a hlavne pri upratovaní nemám problém sama odstrčiť aj skrinku plnú kníh od steny. Len musia byť parkety kvalitne vybrúsené. Umývam ich bez problémov vodou. Lakovali sme 3 vrstvy a smrdelo to ako šlak, aj to bolo dosť drahé, ale neľutujem.

    A nevieš mi náhodou povedať názov toho laku? Ja vydržím aj ten smrad a redšej si priplatím za kvalitu. Na brúsenie si objednávam firmu a myslím si, že volať ich o chvíľu zasa a znova platiť nie je najrozumnejšie.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    My sme tiež dávala lak so smradom, bol to nejaký fínsky lak - na lode a člny.
    Bežne ho mali v drogérii. Ozaj je tvrdý, mužovi spadlo kladivo a nezostala ani stopa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.