Zavrieť

Porady

Príspevok zamestnávateľa DDS

Ahojte chcela by som poprosiť niekoho, kto sa vyzná v mzdách, aby mi odpovedal na otázku, ako je to s odvádzaním príspevkov zamestnávateľa na DDS. Založila som si DDS v TS a zamestnávateľ má s touto DSS zmluvu. Zaujímalo by ma to, ale z hľadiska mzdy. Je správne, že ak si sporím 800,-- mesačne a zamestnávateľ mi tiež prispieva 800,-- mesačne, že tuto sumu 800,-- pripočítava k mojej hrubej mzde? To znamená, že mi z jeho príspevku idú všetky odvody + daň. Následne ho strhne aj s mojim prispevkom. Je to správne? (moja predstava bola, že z mojej čistej mzdy odíde 800,-- a z iného účtu zamestnávateľa ďaľších 800,--, takže k mojej hrubej mzde a nebude nič navyše pripočítavať) Je správne, že to robí týmto spôsobom? Následne potom ked si budem chcieť peniaze vybrat z DDS mi ich znovu zdania??? Alebo vyplatia čo sme (zc+zľ) nasporili + zhodnotenie?) Diky moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Áno zamestnávateľ ti to robí správne! Predsa ti sporí na tvojom DDS, je to jeho náklad na tvoju mzdu, tak prečo by to nemala byť zdanené a byť z toho aj odvody? Nie sú to základné odvody, ktoré musí platiť z tvojej mzdy, ale odvody navyše.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    ondrejvla
    Áno zamestnávateľ ti to robí správne! Predsa ti sporí na tvojom DDS, je to jeho náklad na tvoju mzdu, tak prečo by to nemala byť zdanené a byť z toho aj odvody? Nie sú to základné odvody, ktoré musí platiť z tvojej mzdy, ale odvody navyše.
    Ja len doplním, že tie odvody navyše idú len do zdravotnej poisťovne. Do vymeriavacieho základu pre sociálnu poisťovňu sa príspevok zamestnávateľa na DSS nezahŕňa.

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Ešte taký doplnok: teraz Ti to vstupuje síce do zdaniteľného základu, ale po ukončení zdaňovacieho odbobia môžeš túto čiastku použiť ako odpočítateľnú položku z daňového základu do výšky 12000,-, takže daň sa Ti vlastne vráti.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ľudka
    Ešte taký doplnok: teraz Ti to vstupuje síce do zdaniteľného základu, ale po ukončení zdaňovacieho odbobia môžeš túto čiastku použiť ako odpočítateľnú položku z daňového základu do výšky 12000,-, takže daň sa Ti vlastne vráti.
    ľudka, treba si ujasniť, kedy sa o ktorý príspevok jedná.

    Pokiaľ ide o príspevok zamestnávateľa, tak ten si nemožno odpočítať zo základu dane. Odpočítať sa dá len príspevok zamestnanca. Zhodou okolnosti sú v tomto prípade oba príspevky rovnako vysoké - 800 skk. Odpočítať si bude môcť sumu 12x800 =9600 SKK, teda príspevok, ktorý platí za seba. Ten príspevok zamestnávateľa bude vždy zdanený.

    K dvojitému zdaneniu nepríde, pretože výplata dôchodku z DSS nebude podliehať dani z príjmov, zdaňuje sa len výnos z vložených prostriedkov.
    Naposledy upravil Chobot : 29.09.06 at 07:28

    Ness je offline (nepripojený) Ness

    Rada sa naučím niečo nové. Ness
    Jooooj diky moc. Som myslela že sa to tak nema. Inak odpočitavat si budem 12000,-- resp. mzdarka, lebo si sporim okrem iného aj životku 1020 mesačne :-) Ešte raz vďaka :-) ste zlatí...

    Príspevok zamestnávateľa DDS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.