Zavrieť

Porady

Dedičstvo v prípade družstevného bytu

Moja mama získala družstevný byt po rozvode s otcom po majetkovom rozdeleni.Neskor sa druhýkrat vydala. Daný byt neodkúpila do osobného vlastníctva počas druhého manželsva, aj ked tam stále bývaju.
Kto zdedí po mame byt v družstevnom vlastníctve? Má druhý manžel nárok na byt v prípade smrti mami ?
Byt bol nadobudnutý počas prvého manželstva a bol súčasťou majetko právneho rozdelenia pri rozvode . Môže matka previesť družstevný podiel už počas života na jedinú dcéru ?
Z druhého manželstva nemá deti alebo môže ustanoviť v záveti že družstevný podiel bude prevedený len na dcéru ?
Naposledy upravil kos11 : 30.07.22 at 05:36
3 komentárov     zbaliť
sito Družstevný byt sa nededí. Je to majetok družstva. Je možnosť si ho previesť do osobného vlastníctva a až potom ...
sito A teraz vážne! Byt nemohol byť nadobudnutý! Príklad: Mame bol pridelený od zamestnávateľa stabilizačný družstevný byt. Ak už boli manželia požiadali o členstvo v bytovom družstve. Po vybavení členstva v družstve podpísali s družstvom nájomnú zmluvu na užívanie družstevného bytu. Keď otec odišiel od nej, jeho členstvo v družstve nezaniklo, družstvo mu mohlo poskytnúť iný družstevný byt, garzonku. Súd mohol rozhodnúť, že v byte zostane bývať tvoja matka. Ale nie o tom , že byt jej patrí, je jej. Nie, to nie.

Ak matka umrie, budú, môžu byť súdne ťahanice medzi dcérou a druhým manželom. Ak za života prevedie byt do svojho osobného vlastníctva. Možno je už anuita nulová, takže len za poplatok prevodu. A potom môže previesť byt len na dcéru, alebo druhého manžela. Ak nie, dedičia budú,druhý manžel a jediná dcéra.

A koľko si ty v tom byte, bývala, žila s rodičmi a ako si s nimi žila?
kos11 Dakujem za komentár. Ak toho času moja mama prevedie družstevný podiel na mna, ja ho možem odkúpit uz s nulovou anuitou do osobného vlastníctva , dobre tomu rozumiem ? A druhý manžel, ktory sa do tohto bytu len pristahoval nebude mat na ten byt žiady nárok?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Mama by ti mala previesť byt len so súhlasom manžela, ktorý je spoločným nájomcom družstevného bytu, hoci nemá členské práva. Vyplýva to z § 701 občianskeho zákonníka - nejde o bežnú vec, ktorú by mohol vybavovať jeden zo spoločných nájomcov. Prikladám ti o tom judikát.
  Ak by ti mama previedla byt bez jeho súhlasu, on by sa mohol dovolať relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode do troch rokov od prevodu. Ak by sa to do troch rokov nedozvedel, byt by bol tvoj, ale v prípade jeho nesúhlasu by mohla mať mama v manželstve nedobré vzťahy.
  Mama ti môže závetom byt odkázať, lebo mažel nie je neopomenuteľným dedičom. Ak by závet neurobila, boli by ste normálne dvaja dediči - ako sa potom dohodnete, alebo napoly.
  buchač ..by ti mala previesť byt len so súhlasom manžela...
  ==================
  Onehdá sme predávali byt po svokre výkupným spôsobom jednej realitke.
  Dedič bola len moja manželka a právnik realitky mi dal podpísať lajstro, že súhlasím s predajom.
  Byt bol pritom v osobnom vlastníctve.

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Družstevný byt sa nededí, dedí sa členstvo v družstve, pričom zdediť ho môže vždy iba jedna osoba (výnimočne dve, keď sú manželia).

  Keď je možných dedičov viac, musia sa dohodnúť, kto zdedí členstvo a kto dostane na vyrovnanie iný majetok, resp. bude od dediča členstva "vyplatený". Ak sa dedičia nevedia dohodnúť, rozhodne za nich súd.

  No a vo vašom prípade, keďže mama ako členka družstva je vydatá a má deti, možnými dedičmi členstva je manžel aj všetky deti.

  Dedičstvo v prípade družstevného bytu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.