Zavrieť

Porady

čierna práca v zahraničí

Prosím o radu,ak máte niekto podobné skúsenosti :

Vlani bola dcéra na brigáde v zahraničí, zaplatila určitú čiastku za sprostredkovanie práce, ale dopadlo to všetko dosť katastrofálne. Bola síce v Taliansku na nejakej farme, ale zárobok prakticky žiadny a zaobchádzanie ako v kriminále. Podotýkam, že bola upozornená, že je to práca na čierno, ale aj tak to chcela skúsiť.
Po roku sme sa dozvedeli, že viacerí udali sprostredkovateľku a vraj musela vracať peniaze. Skôr som nič nepodnikala, lebo som si myslela, že sme stratili doklad o úhrade, no a nedávno mi náhodou prišiel pod ruku.
Ide o to, že nemali podľa výpisu z Obchodného registra povolenie na sprostredkovanie práce ( to je vraj nejaké špeciálne), v živnostenskom liste mali asi 25 rôznych činností od reklamy snad až po predaj zubných kefiek, ale nič o práci. Na základe toho by som chcela niečo podniknúť, už len preto, aby nemohli oklamať ďalších ľudí. Ale čo???? Poraďte, či ísť na políciu, úrad práce, alebo kam vlastne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Povolenie na sprostredkovanie práce v zahraničí vydáva miestne príslušný úrad práce a sociálnych vecí. Seriózna firma, ktorá sa zaoberá uvedenou činnosťou má toto povolenie vystavené na každom viditeľnom mieste a sú aj úradom práce kontrolovateľní. Určite by som skúsila sa obrátiť na úrad práce, aby mi tam poradili. Veľa šťastia vo vybavovaní.
    Bea
    Vychádzajúc len z informácií v príspevku si myslím, že je možné doručiť žiadosť o prešetrenie Obvodnému úradu, odboru živnostenského podnikania, príp. aj Inšpektorátu práce, aby sa podnikateľke pozreli na jej praktiky a "naparili" jej pokutu alebo inú sankciu.
    Ďalšou otázkou je trestná a súdnoprávna rovina. Ak by došlo k trestnému činu (napr. podvodu), je možné podať trestné oznámenie. Ak by išlo len o škodu, je možné podať žalobu na súd. Otázkou zostáva časová náročnosť a vymožiteľnosť. Pre začiatok sa treba rozhodnúť aspoň pre "živnostenský úrad" a inšpektorát práce.

    čierna práca v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.