Zavrieť

Porady

Elektrina

Dobrý deň. Som domovnicka v11poschodovom paneláku kde je 55bytov.Mam otázku ako by sa dalo ušetriť v týchto ťažkých časoch na spoločných energiách. Mame 2 výťahy. Na poschodiach sú senzorové osvetlenie. Chcela by som vedieť ako šetria v iných panelákoch. Ďakujem za každú radu. Domovnicka.
3 komentárov     zbaliť
korela Ak by išlo o nižší dom, napr. 5 až 6 posch., bolo by možné chodiť výťahom iba hore, inak by sa dvere na výťahu z chodby nedali otvoriť.
Výhodou je tichší dom. Zažila som osobne, výťah sa dokonca nemohol používať medzi 22.00-6.00 hod.
V tomto režime mohla používať výťah aj dolu iba jedna staršia osoba s ortopedickým vrodeným problémom a rodičia s kočíkmi.
Dvere boli na kľúčik.
Nikto s tým nemal problém. Vec dohody, resp. príkazu. Ešte podotknem, že to bolo ešte pred 89.
buchač korela (Dnes 14:15)
Dvere boli na kľúčik. Vec dohody, resp. príkazu.
Ešte podotknem, že to bolo ešte pred 89.
===============
Dom, v ktorom som vyrastal, bol presne taký.
Päť poschodí, dvere na výťahu len na kľúčik...akurát na prízemí nie.
Pred 89 sa prikazovať dalo...by si skúsila dnes, to by bol veľmi rýchlo iný fofr. A dohodnúť sa nemáš s kým, lebo na schôdzach je zvyčajne malá účasť.
kopretinka 13 poschodí,2 výťahy,74 bytov.....za elektrinu v spoločných priestoroch platím mesačne 0,99 za elektrinu a dozorovanie výťahu mesačne 1,76...my máme schodište bez okien,neviem,čo by sa tam ešte dalo ušetriť.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Letuk je offline (nepripojený) Letuk

  Letuk
  Panelak ma chodby presklene, alebo je tma 24 hodin ? My sme zrusili senzory a dali LED ziarovky. Pretoze samotne senzory maju spotrebu, aj ked nesvietia
  martahu Schodište je pre sklené ale chodby pri bytoch sú tmavé a tam sú tie senzory.
  Savard Ak su chodby pri bytoch tmave, tak vyhodte senzory a dajte tam 4 W LED ziarovku

  felix1 je offline (nepripojený) felix1

  ja felix1
  Senzoz pohybu na každom poschodí a LED zdroj svetla. Výťah na čip. Údržba výťahu zo spoločného a každú jazdu výťahom sa dá zúčtovať ja jednotlivé byty. Ak ani to nepomôže, zostáva len chodiť pešo a svieteť si telefonom.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mari2x A ten čip ti odmeria iba privolanie, alebo aj "VSTUP" do výťahu , alebo aj dobu jazdy ? = elektrina sa najviac spotrebuje pri jazse !
  martahu Dobrý deň ja by som. Chcela upresniť ako by sa to uctovalo na každý byt. Mame tu viac osôb ktoré sa vyvážajú výťahom veľa krát a to zbytocne. Ďakujem
  kopretinka ako vieš,že sa vyvážajú zbytočne? to sleduješ,kto kde nastúpi do výťahu a kam sa vezie? alwbo že na prvé poschodie je zbytočný výťah a má chodiť pešo? a kto bude platiť tú elektrinu,keď ide prázdny výťah,keď si ho niekto privolá? keď pôjde niekto na prvé poschodie z prízemia,tak bude platiť aj za to,že prázdny výťah privolal z jedenásteho? A keď sa budú viezť viacerí,a každý vystúpi inde,to ako chceš rozpočítavať? inak ty ako "domovníčka" nemôžeš nič,čo sa týka akýchkoľvek platieb....na to je správca.
  buchač martahu (Dnes 16:47)
  - ako by sa to uctovalo na každý byt.
  - Mame tu viac osôb ktoré sa vyvážajú výťahom veľa krát a to zbytocne.
  ===================
  - Tak to by aj mňa zaujímalo.
  Tiež by som bol zvedavý, či ten čip by mal v sebe počítadlo poschodí, alebo ako by sa tá spotreba elektriny vypočítala ?
  - Kto rozhodol, že zbytočne ? TY ? Málo...veľmi málo.

  Chcela by si vedieť ako šetria v iných panelákoch ?
  U nás nijako...my sme normálni.
    zbaliť

  Savard je offline (nepripojený) Savard

  Savard
  Zasadne usetrenie elektrickej energie v spolocnych priestoroch obytneho bloku je mozne poziadanim dodavatela elektriny o zmenu tarify a priznanie sadzby pre domacnost aj pre spolocne priestory. Je to uloha pre spravcu a kazdy zodpovedny spravca to uz urobil. Tak to mame urobene uz niekolko. Tlacil som na to spravcu ako domovnik
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mari2x pre 3 štvorbytovky je ich spoločná elektrina napísaná na mna ,, jedna dostala asi pred týždnom ročné vyúčtovanie 44,xy eur
  Savard Odpovedal som martahu
  romana147 kedysi sa časť elektriny platila podla hlavného ističa
  a elektroprojektant ho dával s rezervou
  viem o BD, kde bol istič na svetlo a odsávací ventilátor
  dalo sa zmeniť z 25 A na 10
  a revízna správa išla na ZSE Distribúcia
  Savard Optimalizacia istica je samozrejmost. Bytovky vsak platia pre spolocne priestory sadzbu ako podnikatelia. Je potrebne poziadat o zmenu. Potom sa plati ako domacnost

  https://www.vsds.sk/mdoc/dso.C1400.A...nej_sadzby.pdf
    zbaliť

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Poznám bytovku, kde tiež mali tento šialený nápad, že rozúčtovať náklady na výťah medzi vlastníkov. Nakoniec to skončilo tak, že výťah síce majú na čip, ale ten slúži len na to, že smerom hore sa môže odviezť len ten, kto má čip. Smerom dole čip na jazdu netreba.

  Treba si uvedomiť, čo chceš rozpočítavať. Všeobecné náklady, ako sú revízie, opravy, údržba - tie sa môžu rozpočítavať len rovným dielom medzi všetkých, lebo majiteľom sú všetci. Niekto by mohol namietať, že sú tam rôzne spoluvastnícke podiely, ale ten výťah je k dispozícii aj tomu, čo má najmenší spoluvlastnícky podiel rovnako, ako tomu, čo má najväčší podiel na dome.

  Teoreticky by sa dalo uvažovať o rozpočítavaní nákladov na elektrinu. Tu je otázka - máte samostatný elektromer na výťahy? Ak nie, museli by ste si ho zriadiť.

  Potom podľa čoho chceš rozpočítať? Podľa počtu jázd? Môže sa ohradiť ten, čo býva na druhom podlaží, že jeho 5 jázd je ako jedna jazda toho, čo býva na 10. poschodí. Prečo by on mal platiť 5x viac, ako ten z desiateho.

  Podľa prejdených poschodí? Máte vo výťahu možnosť sledovať to takto? A čo privolanie? Budete zohľadňovať aj to, že si niekto z 1. poschodia privolá výťah, ktorý stojí na desiatom?

  Na toto neexistuje spravodlivé rozpočítavanie. Keby aj, kto to bude rozpočítavať? Myslíš, že správca to bude robiť za ten mizerný poplatok za správu, ktorý mu dávate? Bude to robiť niekto z vlastníkov? Ty to budeš sledovať?

  Prestaňte vymýšľať blbosti, aj tak tým nič neušetríte. Len zbytočne vyvoláte rozbroje medzi spoluvlastníkmi.

  Fixné náklady rozúčtujte podľa počtu bytov a náklady na elektrinu podľa počtu prihlásených ľudí. Ani to nie je najspravodlivejší spôsob, ale ja asi najzaužívanejší.
  romana147 "náklady na elektrinu podľa počtu prihlásených ľudí"
  tzv OSOBOMESIACE

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.