Zavrieť

Porady

Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť na zamestnanca v daňovom priznaní?

Za rok 2022 som mal TPP a živnosť. Pri nástupe do práce som podpísal papier o uplatnení nezdaniteľnej časti na zamestnanca, kde som ho vyplnil tak že si uplatňujem nezdaniteľnú čast ročne. Zároveň v septembri som si založil znova živnosť (v minulosti som už podnikal 3 roky) a môj celkový príjem bol do 6000€. Ako toto všetko zohľadniť v daňovom priznaní? Kde alebo ako presne uviesť že som si uplatnil nezdaniteľnú časť na zamestnanca ročne v daňovom priznaní?
3 komentárov     zbaliť
ivka70 skusal si pozriet tlacivo DP typu B a poucenie k nemu?
tam mas presne napisane kam das prijmy aj odvody za zamestnania aj zo zivnosti.

Interaktivne tlacivo ti NCZD aj dan vypocita same, je jedno, kolko si si upltnil mesacne.


Mimochodom, v zamestnani sa bud da uplatnovat NCZD mesacne alebo sa neuplanuje.
Rocne uplatnovanie je to, co podpises v ziadosti o RZD. Teba sa to ale netyka, ty musis podat DP (lebo mas aj ine prijmy ale len zo zavislej cinnosti) a teda si ho uplatnis v DP ( zaskrtavacia kolonka v DP)
cize ty si si ho asi neuplatnil?
Banix Ja som podpisal tlacivo o NCZD, ale nedal som ze si uplatnujem. Bolo mi povedane, ze takto sa uplatnuje ročne. Čo znamená RZD? Viem že musím podať daňové priznanie, preto sa pýtam čo presne ako a kde vyplniť
ivka70 nic si si neuplatnil, to, co ti bolo povedane znamena, ze si mozes uplatnit v RZD alebo v DP

RDZ = rocne zuctovanie dane (robi zamestnavatel, ak poziadas a ak mas len prijmy zo zavislej cinnosti)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nezdanitelna cast zamestnanca neexistuje.
    Je len nezdanitelna cast na danovnika, uplanuje sa jedna, na vsetky zdanitelne prijmy.
    Navod najdes k pouceni k DP.
    Naposledy upravil ivka70 : 05.12.22 at 08:39

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V daňovom priznaní zaskrtnes uplatnenie ročnej nczd a daň zrazenu u zamestnávateľa uvedies v príslušnom riadku (odpočítas od celkovej daň.povinnosti). Keďže v dp sa uvádza súčet príjmov zo zamestnania aj podnikania, môže sa stať, že budeš mať nárok len na časť ročnej nczd...
    DP za rok 2022 som ešte nevidela, tak čísla riadkov neuvádzam.

    Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť na zamestnanca v daňovom priznaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.