Zavrieť

Porady

Striedavá starostlivosť a daňový bonus.

Manželia sa rozviedli. Bývalí manželia majú spoločný trvalý pobyt. Ale v skutočnosti manželka býva u svojich rodičov, hoci má trvalý pobyt v dome, ktorý majú vo vlastníctve ex manželom na poly. Otec dokončuje nový dom, ktorý začali stavať počas trvania manželstva a zostal jemu, spláca úver, kde ešte nebýva. Deti majú tiež trvalý pobyt v starom dome. Týždenne sa striedajú. Jeden týždeň u otca na starej adrese, druhý týždeň u mamy, u jej rodičov. Obaja sú SZČO. Kto má nárok na daňový bonus. Viem, že poradie je matka, otec. Ale pred rozvodom on poberal rodinné prídavky aj daňový bonus a zostalo tak aj po rozvode. Ťažko sa s ním dohodnúť. Teraz keď daňový bonus sa zvýšil a jeho výška sa vypočítava aj podľa príjmu, ťažko pristane na to, aby to išlo na polovicu roka. Výživné ani jeden z rodičov neplatí. Výdavky na oblečenie, školské potreby znáša väčšinou matka. Otec sem tam im niečo kúpi, ale až sa tak nevyzná čo potrebujú. Pre pokoj matka nechce na silu vybaviť poberanie prídavkov na deti ani daňový bonus. Ako to vybaviť, aby to bolo spravodlivé.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad striedavú starostlivosť maju určenú súdom alebo vzájomnou dohodou ?
Agacs Súdom
veronikasad Potom nech postupuje podla usmernenia FS, ak s ním nie je možná rozumná dohoda. Prednostné právo na DB má matka, resp. ak ex má vyšší príjem a nárok by u neho bol vyšší, polovicu DB by jej mal dávať,
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Jedine dohodnúť sa. Ak sa nedohodnú, tak nech si požiada o poberanie DB matka. Ak ho aj jej priznajú, tak na konci roka ho UPSVaR Daňový úrad bude vymáhať od otca, nakoľko matka je prvá v poradí. Ale neviem, či na to, aby mohla poberať DB nemusí priniesť potvrdenie, že ho nepoberá otec. Ak áno, tak nemá riešenie.
  Naposledy upravil Chobot : 05.01.23 at 07:24
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Agacs Ďakujem pekne
  veronikasad Tibor, UPSVaR nemá nič s daňovým bonusom, nevypláca ho, ani ho na konci roka nebude žiadať späť. Dvojitú výplatu sleduje Daňový úrad, ktorý výplatu sleduje cez DP alebo RZD otca aj matky... Prednostné právo na výplatu ma matka, takže príp. vrátenie budú žiaať od otca.
  Chobot Máš pravdu, ja som si to poplietol s detskými prídavkami. Neoprávnene vyplatený DB bude vymáhať od otca daňový úrad .
    zbaliť

  Striedavá starostlivosť a daňový bonus.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.