Zavrieť

Porady

Nadstavba na streche bytovky

Ahojte, videla som už diskusie kde boli uvedené možnosti dostavby izby na bytovom dome alebo odkup a prerobené časti strechy na terasu,avšak nikto tu nepíše či sa to niekomu aj podaril takýto kúsok a či to stálo za tie nervy. Idem kupovať byť na streche bytovky a veľmi rada by som využila časť strechy ale úrady mi mojich otázkach sa veľmi nevedia vyjadriť čo treba. Príspevky na tejto stránke týkajúce sa práve tohto sú už staršie a neviem či ešte aktuálne. Veľmi by mi pomohla rada od niekoho komu sa to podarilo zrealizovať dokonca, či už prestavbu/dostavbu alebo terasu. Ďakujem!!
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  romana147 je offline (nepripojený) romana147

  romana147
  Prečítaj Zz č. 182 , tam je o potrebnom k získaniu priestoru
  prečítaj stavebný zákon , tam je o potrebnom k výstavbe
  prepočítaj si peniaze , to je o "nákladoch a výnosoch".
  Chobot Neviem, prečo ti dal niekto neužitočné. V podstate si dvomi vetami napísal to, čo ja.

  Hlavne, že je to o nákladoch na výstavbu a čo tým staviteľ získa. Absolvovať celú tortúru kvôli 1 izbe ... to asi nebude rozumné.
  romana147 Netreba si to všímať = mám odhad, asi kto, ale nepátram.

  Chobot je teraz online Chobot

  Chobot
  Ak to chceš riešiť individuálne, tak to nemá zmysel. Dostavovať 1 izbu je procesne a papierovo rovnané, ako urobiť nadstavbu bytového domu. Poznám bytovku, kde urobili nadstavbu. Príprava trvala vyše roka. Na to potrebuješ projekt, súhlas 2/3 väčšina vlastníkov bytového domu plus súhlas vlastníkov pod budúcou nadstavbou alebo vstavbou (podľa § 14b ods. 2., písm. e. lebo sa tým menia spoluvlastnícke pomery z dôvodu zmeny celkovej obytnej plochy), stavebné povolenie, realizačnú firmu (sama svojpomocne to nemôžeš stavať) a potom financie.

  A osobne nerozumiem, čo to znamená, že ideš kupovať "byt na streche"??? Keby si napísala byt na vrchnom podlaží, alebo pod strechou alebo v podkroví ... pochopím. Ale čo je to byt na streche??

  A ako chceš využiť časť strechy? Ja to chápem tak, že na rovnej streche chceš urobiť nejakú stavbu - podľa vyjadrenia 1 izbu - čo je nezmysel pristaviť 1 izbu na streche. Alebo chceš zobytniť podkrovie? Alebo pod konštrukciou (predpokladám pultovej strecha) chceš vymurovať nejakú izbu?

  Nadstavby alebo vstavby sa robia ako celé podlažia, alebo niekoľko podlaží, aby to bolo ekonomicky rentabilné. Kvôli tomu sa odkupuje celá plocha strechy, či plocha podkrovia, na ktorej sa ide stavať alebo vstavať. Takže kúpiš byt a ešte budeš musieť odkúpiť plochu časti strechy alebo plochu podkrovia, kde chceš postaviť tú izbu. Finančne to vyjde drahšie, ako rovno kúpiť byt, čo má o tú jednu izbu viac.

  Tiež keď sa odkupuje takto plocha strechy na výstavbu, developer alebo stavebník ponúkne pôvodným vlastníkom aj niečo navyše. Napr. v tom prípade, ktorý som spomínal, tak developer po výstavbe 1 poschodia navyše (cca 5 bytov) zateplil celú bytovku v rámci novej fasády a zrekonštruoval výťah.

  Ale tým nechcem povedať, že to nie je možné. Len to stojí nemalé peniaze, vybavovačiek času a hlavne nervov. Keď nezískaš potrebný počet hlasov, tak na celú nadstavbu môžeš zabudnúť. Je to riziko takto kupovať byt s tým, že plánuješ niečo dostavať. Keby si tam byt už vlastnila a chceš odkúpiť nejakú časť ... tak možno by to fungovalo.

  Takže je to na tebe. My nevieme, aká je situácia, ako dom vyzerá, čo chceš kúpiť, čo chceš dostavať. Ale rozmysli si, koľko by to stálo a či to teda má vôbec zmysel. A hlavne, či by s tým spoluvlastníci súhlasili. Zisťovala si už, aký majú k takýmto aktivitám postoj? Súhlasili by s tým?

  Napr. keby zatekala strecha a dom nemá prostriedky, tak sa zvyknú dohodnúť, že niekto vymení strechu a na oplátku tam môže pod novou strechou vybudovať 1-2 bytové jednotky.

  Chceš sa ešte niečo spýtať?

  Nadstavba na streche bytovky

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.