Zavrieť

Porady

Ukončenie nájmu bytu + zmluvná pokuta

Dobrý deň, Dobrý deň, Chcel by som sa Vás spýtať. S priateľkou sme v prenájme bytu od 1. 3. 2023. Zmluvu mame na 1 rok, no zvažujeme ísť do iného bytu, ktorý nám vyhovuje viac. Tento byt sme si prenajali na základe toho, že je modernejší a neobývaní, avšak zmluvu mame na min. 1 rok. V zmluve sa píše: V prípade skončenia platnosti tejto zmluvy z akéhokoľvek dôvodu a akýmkoľvek spôsobom počas plynutia minimálnej doby nájmu dohodnutej bodu 4. 1, tejto zmluvy sa zmluvná strana, ktorú túto zmluvu požaduje ukončiť alebo ju písomne vypovedá, alebo, ktorá vytvorí druhej zmluvnej strane platný dôvod k odstúpeniu od tejto zmluvy, zaväzuje zaplatiť poškodenej zmluvnej strane osobitnú zmluvnú pokutu vo výške zostatku nevyplatenej hodnoty za obdobie dvojročného nájmu. Týmto by som sa Vás chcel opýtať, či sa dá odsúpiť od zmluvy aj iným spôsobom, aby sme neplatili 2 roky pokuty, keďže tu nechceme byťať ani ten 1 rok, nakoľko nám to tu počas bývania nevyhovuje a prichádzame na to, že toto nie je byt, ktorý sme očakávali, no, keď sa človek nenastahuje a nebýva tak nevie. Viete mi s tým poradiť?
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Keď si takúto zmluvu podpísal si bol v poriadku ?
reho93 Áno, bol som v poriadku. Potrebujem len zistiť či sú nejaké možnosťi ohľadom toho aby sa zmluvná pokuta neplatila aj keď si myslím že je to formalita.

Viem že v rámci dohody je to lepšie, len keby náhodou.
veronikasad Pokial v zmluve nemáš špecifikované prípady na ktoré sa zmluvná pokuta nevzťahuje a nájomca na pokute trvá, neostáva ti nič iné len pokutu zaplatiť.
kopretinka zmluvu máš na 1 rok a on chce 2ročnú pokutu?
reho93 áno, zmluvu mám na 1 rok a pri skorsom odchode pozaduje 2 roky najmu doplatit.


V zmluve sa píše: V prípade skončenia platnosti tejto zmluvy z akéhokoľvek dôvodu a akýmkoľvek spôsobom počas plynutia minimálnej doby nájmu dohodnutej bodu 4. 1, tejto zmluvy sa zmluvná strana, ktorú túto zmluvu požaduje ukončiť alebo ju písomne vypovedá, alebo, ktorá vytvorí druhej zmluvnej strane platný dôvod k odstúpeniu od tejto zmluvy, zaväzuje zaplatiť poškodenej zmluvnej strane osobitnú zmluvnú pokutu vo výške zostatku nevyplatenej hodnoty za obdobie dvojročného nájmu.
ivka70 a to vas pri podpise nenapadlo namietat?
misoft reho93 - skús sa obrátiť na nejakého právnika - táto zmluva od počiatku smrdela - obsahuje neprimerané zmluvné podmienky - nájom 1 rok, ale pokuta je vo výške dvojročného nájmu. Alebo skús zatlačiť na prenajímateľa týmto argumentov o neprimeranosti, prípadne neplatnosti zmluvy. Ak nepovolí - tak cez právnika potom na neho riadne zatlačiť.
https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_sk.htm
https://trh.eu/clanky/22/prenajimani...ajomnej-zmluvy
https://www.kluckova.sk/najom-nehnutelnosti/
majkii som rád, že súhlasíš s mojou odpoveďou 15:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Sú dve možnosti ako nezaplatiť dvojročnú zmluvnú pokutu,
    1) splniť zmluvu po dobu jedného roku, v tom prípade ťa to bude stáť len polovicu dohodnutej zmluvnej pokuty, splníš zmluvu
    2) Namietať neplatnosť tejto zmluvnej pokuty pre rozpor s dobrými mravmi v jej neprimeranej výške.
    Domnievam sa, že ide o neprimeranú zmluvnú podmienku, ktorá odporuje dobrým mravom. Ak je to tak, potom táto zmluvná podmienka je absolútne neplatná podľa §39 Občianskeho zákonníka.
    Podľa mojej mienky neprimeranosť tejto zmluvnej pokuty je zjavná, nakoľko dvojnásobne prekračuje výšku plnení.
    Odporúčam túto otázku prekonzultovať s právnikom
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mari2x zmluva je síce fuj, ale kým to nepovie súd, tak je to na tebe, lebo si súhlasil
    majkii na jeho mieste by som zmluvnú pokutu nezaplatil, prenajímateľ by ho musel žalovať. Už vidím tú žalobu o tisíce eur zmluvnej pokuty.
    Mária27 Ustanovenie o zmluvnej pokute v zmluve je nielen neetické ale aj nelogické. Kto by za takýchto podmienok dával výpoveď a platil dvojročné nájomné, keď mu zmluva skončí po roku, a teda aj pri prípadnom skoršm opustení bytu zaplatí len pár mesiacov bez bývania, ktoré chýbajú do dohodnutej jednoročnej doby?
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Prenajímateľ by bol hlúpy, keby sa dobrovoľne vzdal tej pokuty. Ale možno motyka vystrelí a nebude ju od vás požadovať. V opačnom prípade to budeš musieť zaplatiť, asi sa jej nevyhneš. Jedine, že by sa budova stala neobývateľná, napr. v prípade vážneho poškodenia statiky. Vtedy by si asi nemusel túto pokutu platiť.


    Alebo keby ti prenajímateľ dal výpoveď z nájmu - vtedy by si ty mohol jeho žiadať o vyplatenie odškodného.
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    reho93 Ahoj,

    to mi je jasné žeby bol hlúpy, skôr by som chcel nájsť niečo začo by si ani tú pokutu nemohol vypýtať. Ide aj o to, že v danom objekte ma aj ubytovanie pre turistov, neviem či aj to by možno rolu v tom že budeme ako nájomcovia zdielať spoločné priestory z turistami a pritom o tom ani v zmluve nemáme nič zaevidovane, lebo turisti budu chodit cez sopoločný vchod, chodbu.
    Chobot Už hľadáš hovadiny. V čom je rozdiel, či cez hlavný vchod chodia turisti alebo ty? čo sú turisti nejaké netvory?

    A prečo by ti mal dávať do zmluvy, koho v budove ubytováva? Snáď nechceš aj zoznam všetkých nájomcov uviesť do nájomnej zmluvy?

    Podpísal si pre teba nevýhodnú zmluvu.
    majkii Toto môže byť veľmi zaujímavé a veľmi dôležité.
    Ten "byt" je v nejakej turistickej ubytovni, alebo ide o bytový dom?
    reho93 Ide o bytovy dom, kde v zadnej casti ma 3 bunky pre turistov.
    majkii OK, pýtal som sa preto, že som videl rozhodnutie súdu, kde súd skonštatoval, že nájomná zmluva bytu je neplatná podľa §39 Obč. zákonníka, nakoľko odporovala §2 ods.(1) zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov, pretože nebolo preukázané v kolaudačnom konaní, že ide o byt, a preto nemohol vzniknúť nájomný vzťah.
    Toto ale nebude tvoj prípad
    reho93 Tak oni kedysi táto budova v ktorej ma spravene byty bola úplne na ine ucely takže to by som sa musel pozriet na kazaster ako je to zapísané a pod. Toto je tiež dobrý napad ako pises. Či náhodou v tom toto by nebolo.
    majkii Keď pôjde do tuhého, stačí si vyžiadať kolaudačné rozhodnutie na základe infozákona, ale odporúčam ísť tou cestou neprimeranej zmluvnej podmienky ako som písal v samostanej odpovedi o 15:53
    reho93 Výborne, Ďakujem Ti za link, pozriem si to ako to funguje. Pozeral som aj LV, tak má to ako dom ale to pre turistov má ako záhradu, takže neviem ako to má.
    majkii Ja som nepridával linky. tie pripojil misoft. Prvý link sa týka spotrebiteľských zmlúv, čo je trochu iné.
    Viem pripojiť link na rozhodnutie súdu čo sa týka toho nesúladu so zákonom 182/1993 Z.z.
    Ale v tomto prípade to nie je zatiaľ dôležité, treba sa Podľa mňa, zamerať na rozpor zmluvnej pokuty s dobrými mravmi, týmto treba namietať.
    Pridávam link, na nález ÚS, v ňom sa súdy (okresný aj krajský) zhodli na neprimeranosti zmluvnej pokuty ktrorá je v rozpore s dobrými mravmi čo má za následok neplatnosť zmluvy
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...Kkwyrbqkbo_frj
    reho93 Pardón, máš pravdu, pardón, ďakujem za link
    reho93 Nie, len hľadám veci na to čo by mohlo pomôcť ak by prislo k tomu že bude pozadovat 2 roky najmu ako zmluvnu pokutu. Nehladam nič za tým, len hľadám napady, inspiracie a podobne veci na to ktoré by mi mohli pomôcť k tomu aby som nemusel alebo aspoň z minimalizoval pokutu.
    veronikasad V zadaní píšeš, že zmluvu máš na jeden rok. Je to preklep ?
    reho93 nie nieje to preklep, mám zmluvu na 1 rok od do s moznostou predlzenia zmluvy. Je to zmluva na min. 1 rok
    veronikasad s možnosťou predlženia ? alebo sa zmluva po roku automaticky predlžuje ?
    reho93 s moznostou predlzenia ale musím dat 2 mesiace dopredu vedieť či predlzujem alebo odchadzam
    veronikasad Do konca platnosti zmluvy pokutu zaplatiť musíš. Ten druhý rok sa mi celkom nezdá, aj keď si s ním podpisom zmluvy súhlasil. Skús poslať zmluvu na posúdenie na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
    Chobot A keď neoznámiš nič, čo sa stane? Zmluva sa ukončí, alebo automaticky predĺži? To tam určite bude, len to zle čítaš.

    Toto už budú právnické slovné hrátky, či má nárok na 1 rok alebo zmluvné 2 roky. Ale je dosť možné, že mu tú zmluvu robil právnik.

    Čo mi ešte napadlo, že by ti mohlo pomôcť- keby si našiel niekoho, kto by ten byt po tebe prenajal. Keby si to navrhol tomu prenajímateľovi, možno by ti odpustil pokutu. Nejaký kamarát alebo známy nehľadá nájom?
    reho93 Áno, Ťa obchodna inspekcia aj mňa napadla žeby som poslal nech sa na to pozru. To že aj nam sa zda že 2 roky je veľa a ten 1 rok ešte by som povedal že okey, na to pravo ma ale zmluva sa automaticky nepredlzuje. Presne tento paragraf 39 som našiel aj ja a suhlasim s tým že je tam možnosť dohody v ramci dobrych mravov.
    mari2x ale fuj
    súhlasil si
    podpísall
    nič "právne" NEUROBIL
    a teraz by si chcel, aby MIESTO TEBA sojka riešila nejaké mravy
    reho93 keď sa človek neopyta, nevie. Človek len zistuje či sa to v pripade potreby obist. Za informacie človek nič nedá a aspoň to je bezplatne. Áno, podpisal som a suhlasil ale človek mieni, život meni a tým pádom by som potreboval poradit. Nič na tom zlé nie je, no Tvoj koment mi k nicomu neprispeje, ale je bezplatne takže ďakujem za Tvoje vyjadrenie.
    mari2x IBA som ti naznačil iný = objektívnejší uhol pohladu
    reho93 Beriem, Ďakujem
    misoft @chobot - je tu možnosť, ako sa z toho vyvleicť. Nájom na jeden rok, ale pokuta je vo výške nájmu za celé dva roky - čo sú neprimerané zmluvné podmienky. Pokiaľ by sa na to možno pozrel právnik - možno by povedal, že celá táto nájomná zmluva bola od počiatku neplatná, pretože obsahuj neprimerané zmluvné podmienky v prospech prenajímateľa.
      zbaliť

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Vôbec sa nemusí jednať o rozpor z dobrými mravmi. S novým nájomníkom má každý prenajímateľ extra náklady (napríklad provízia realitke, prípadne musí dochádzať na obhliadky). Prenajímateľ evidentne nechcel nájsť niekoho na mesiac, nabudúce si na toto zoberte hotel.

    Ukončenie nájmu bytu + zmluvná pokuta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.