Zavrieť

Porady

Starobný dôchodok priznaný spätne..

Dobrý deň.
Poprosím o odobrenie. Zamestnanec mi v 07/23 doručil rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku spätne od 27.09.2022. Rozhodnutie zo dňa 08.júna 2023. Akým spôsobom mu mám zraziť daň zo závislej činnosti? V mzde za 07/23 mu mám rozdiel dane odpočítať za celé obdobie 01-06/2023? Následne to uviesť v prehľade za 07/23?? Tým vznikne zamestnancovi veľký nedoplatok. Prosím o radu a vopred Ďakujem....
7 komentárov     zbaliť
Negoce za rok 22 nič nerobíš, za rok 2023 nič nerobíš, nedoplatok sa zrazí v RZD, nesmieš spätne zrážať daň, a od 8,7,2023 opravíš iba poistné do SP, ak je zamestnancom na základe PZ, iného poistného vzťahu (nie dohody o vykonávaní, DOPČ ai.)
majaze V prvom rade ďakujem za reakciu... so zamestnancom sme ukončili pracovný pomer k 31.07.2023.. a finančnej správe som sa dočítala:

V prípade, že zamestnávateľ – platiteľ dane nezrazil zamestnancovi preddavok na daň v správnej výške, tak zvýšenie preddavku na daň vyberie v nasledujúcich mesiacoch, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roku.
Ak z dôvodu spätne priznaného dôchodku bolo zamestnancovi vrátené poistné za predchádzajúce zdaňovacie obdobia, toto poistné sa zdaní v mesiaci skutočného vyplatenia zamestnancovi (nie zamestnávateľovi), a to preddavkovo spolu s vyplateným príjmom zo závislej činnosti.
Údaje sa uvádzajú do tlačív Prehľadov za mesiac, v ktorých sa preddavky zrazia a odvedú do štátneho rozpočtu. Podané prehľady za predchádzajúce mesiace sa neopravujú.
veronikasad Ty ale zamestnancovi žiadne poistné nevracias, ak si v čase predloženia rozhodnutia ešte nemala spracované mzdy za jún 2023
majaze rozhodnutie zo sociálnej poisťovne je zo dňa 08.júna 2023, takže za jún mu musím vrátiť, keďže mi ho doručil koncom mesiaca 07/23, mzdy som už mala spracované.. ale neviem ako pokračovať s daňou.
Negoce daň resp. preddavky na daň neriešiš, vyriešiiš v RZD, https://www.kros.sk/forum/oprava-vyplaty/ pozri si to
majaze Ešte k téme, som práve tel. s pracovníčkou na finančnej správe a tá mi odobrila, že môžem mu vysporiadať nedoplatok na dani v nasledujúci mesiac až do marca 2024. Ešte je to lepšie v nasledujúcom mesiaci, keď ma zamestnanec príjem ako potom pri ročnom zúčtovaní. Prajem pekný deň...
veronikasad Tu ale nejde len o preplatok poistného, ale aj nárok na nczd za rok 2023. Keďže starobný dôchodok mu bol priznaný spätne v roku 2022, nárok na nczd mu nevznikne a za rok 2023 v RZD alebo DP bude mať nedoplatok...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Starobný dôchodok priznaný spätne..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.