Zavrieť

Porady

dochodok a minimalna mzda

roky som pracovala v riadnom pracovnom pomere s priemernou mzdou 1400 eur v hrubo.Chcem z prace odist ale nasla som si pracu u sukromnika za minimal.mzdu ostane na ruku.Ovplyvni velmi moj dochodok to ze poslednych 7 rokov do dochodku by som mala len minimlnu mzdu ?
7 komentárov     zbaliť
veronikasad ty s takou prac.zmluvou súhlasíš ? Kde máš záruku že ten zbytok dostaneš ?
Negoce ak chceš pracovať za nižšiu mzdu, môžeš sa prihlásiť na DPO (VZ cca 700,- €) , na dôchodkové poistenie, ktoré si potom dokážeš uplatniť ako zaplatené poistenie v RZD
naika prosim mozes vysvetlit blizsie.Dakujem
Mária27 https://www.socpoist.sk/socialne-poi...harakteristika
veronikasad Taku blbosť by som neurobila, aby som suhlasila s nižšou mzdou a doplácala si ako samoplatitel. Nedá sa prihlásiť len na dôchodkové poistenie - naopak ako DPO v súbehu so zamestnaním sa nemôžeš prihlásiť nemocenské poistenie ani poistenie v nez. Čiže, ak pôjdeš na PN alebo Urad práce, dávku dostaneš z min.mzdy.
veronikasad Tu nájdeš kalkulačku DPO - pre teba platí typ 5
https://www.socpoist.sk/kalkulacka-n...1-januara-2023
Táto dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí mesačne poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.
ivka70 to si ludia neuvedomuju, alebo nechcu uvedomit, potom budu vyplakavat
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    určite ano - osobný mzdový bod, ktorý je veličinou pri výpočte dôchodku a počíta sa z neho priemerný osobný mzdový bod,sa neberie z posledných 10 rokov, ale už od roku 1984

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Každý podpriemerný zárobok ti bude doteraz vyrátaný dôchodok znižovať. Minimálny dôchodok až o polovicu. To by už bolo lepšie, keby si neodvádzala na dôchodok nič - také roky sa do výpočtu výšky dôchodku nerátajú.
    Žiaľ, taký je náš zákon. Túto veľkú nedokonalosť až nespravodlivosť nevedia odstrániť.
    A navyše pri valorizácii sa vyššie dôchodky zvyšujú o vyššiu sumu tiež.

    dochodok a minimalna mzda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.