Zavrieť

Porady

zamestnávanie rodinného príslušnika na služobnú cestu

Sme sro, jeden spoločník, ktorý je zároveň konateľ, je zamestnaný na HPP v sro. Chce ísť na zahraničnú služobnú cestu a vziať si ako tlmočníka svoju dcéru. Dcéra (40r.) je zamestnaná v Rakúsku. Môžme si potom náklady na cestovné, diéty, ubytovanie jeho dcéry dať na firmu ako riadny náklad, nebude to nelegálne zamestnávanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Uzatvorte s ňou dohodu o vykonaní práce so všetkými náležitosťami a nebude žiadny problém.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 bude, lebo odvody by museli platit do AT
    veronikasad Myslela som na problém s uplatnením daňových výdavkov v s.r.o. Platenie odvodov do AT ma nenapadlo.
    H.B. čiže bude to nelegálne zamestnávanie aj tak, keďže platí jeho dcéra odvody do AT? Takže ani výdavky na SC ako daňový náklad a ešte by to bolo aj neleg. zamest. Tak?
    veronikasad nebude to nelegálne zamestnávanie. Len firma si nemôže uplatniť ako daňový výdavok náklady suvisiace s pracovnou cestou. Ak by ste uzatvorili dohodu ako som navrhovala, Ivka ma upozornila, že odvody by ste museli zaplatiť do AT.
    H.B. Naša sro je na Slovensku. Konateľova dcéra pracuje pre úplne inú firmu v AT. Prečo by sme museli odvody platiť do AT? Aj keby sme spravili dohodu, tak by to bolo SR. Služobná cesta by bola niekde do Švajčiarska
    veronikasad Odvody z dohody by boli do AT, lebo tam platí zo zamestnania. Prever si v SP
    ivka70 Kvoli urceniu uplatnitelnej legislativy a kvoli tomu ,ze jeden clovek nemoze byt sucasne v EU poisteny v ZP v dvoch roznych krajinach.
    Pri dohode by dcera musela davat ziadost na SP o urcenie uplatnitelnej legislativy a tu by, kvoli TPP v AT, urcili na AT.
    Pre zamestnavatela (na dohodu v SK) by to znamenalo, ze by sa musel prihlasit v At do poistovni a zaplatit ZP aj socialne poistenie do AT poistovni.
    H.B. Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za pomoc.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Výnimka z nelegálnej práce/zamestnávania pre rodinných príslušníkov od 1.1.2023
    Podľa novely zákona č. 82/2005 Z. z. účinnej od 1. 1. 2023 dochádza k rozšíreniu uvedenej výnimky aj na spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá má najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú rodinnými príslušníkmi (napríklad manželia, súrodenci). To znamená, že od 1. 1. 2023 nepôjde o nelegálnu prácu (ani o nelegálne zamestnávanie), pokiaľ:

    bude práca vykonávaná pre fyzickú osobu – podnikateľa (napríklad živnostník) alebo pre spoločnosť s ručením obmedzeným s najviac dvoma spoločníkmi, ktorí sú rodinnými príslušníkmi,
    práca bude vykonávaná príbuzným podnikateľa v priamom rade, súrodencom alebo manželom fyzickej osoby - podnikateľa alebo niektorého zo spoločníkov s.r.o.- čky,
    rodinný príslušník vykonávajúcu prácu bude dôchodkovo poistený, poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.


    Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/pracovne-p...v-od-roku-2023 © Podnikajte.sk

    ak je dcéra v zamestnaní dôchodkovo poistená, tak áno, môže, nebude to nelegálne zamestnávanie - pravdaže bez nároku na mzdu
    kn-alka ... akeď spíšu zmluvu, že práce je bezodplatne, len sro poskytne ubytovanie? ... cestovné do nákladov by som nedávala, ale skutočne vyplatené náklady - ubytovanie?

    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    Ohľadom nelegálneho zamestnávania som si prečítala. Dcéra dôchodkovo poistená je, ale nie je problém, že nie na Slovensku ale v Rakúsku. To sa týka neleg. zamest. A potom ďalšia vec, či tie náklady pri zahr. SC bude daňovo uznaný náklad. Konateľ firmy nechce spisovať žiadnu dohodu, keďže je to jeho dcéra.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NIe nebudú daňovo uznanými nákladmi.
    Len poznámka, kedže máš otázku, mala si ju položiť do otázok , nie ako debatu.

    zamestnávanie rodinného príslušnika na služobnú cestu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.