Zavrieť

Porady

Mám podať daňové priznanie aj keď asi nebudem platiť dane?

Som študentka vysokej školy a minulí rok som si založila živnosť. Zarobila som 475€ a moje náklady boli 369,58€. Ak to správne chápem tak som si tým pádom zarobila len 105,42€, čo by mala byť čiastka, z ktorej by sa mala platiť daň 15,96€. Zdá sa mi, že daň sa platí až od určitej sumy, ktorú človek zarobí a keďže môj reálny zárobok bol iba 105,42€ tak si nemyslím, že by som mala platiť daň. Ale radšej sa chcem spýtať, že či by som mala platiť daň, a ak nie tak, či musím aj tak podať daňové priznanie? Veľmi ďakujem každému za odpoveď, lebo som sa daňami nikdy nezaoberala, a tak neviem, ako to presne funguje.
5 komentárov     zbaliť
Negoce ak to bol príjem za rok 2023, nič iné, tak pri takomto príjme nemusíš podávať DP,(nevykazuješ stratu).....
stačí ak elektronicky oznámš DU, že si mala príjem do 1/2 NČZD.....odporúčam nepodávaj DP, zbytočne zapltíš aj ZP .....
Adka4 Ďakujem za radu. Existuje na to nejaký formulár, ktorý mám vyplniť?
Negoce všeobecné podanine stačí , (povinnosť to nie je)
veronikasad Odkedy nás živnosť? Máš vybavenú elektronickú komunikáciu s daňovým úradom?
Adka4 Živnosť mám od septembra. Som prihlásená na slovensko.sk a mám aj čítačku občianskeho preukazu, ale ešte som tam nič nevybavovala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak nemáš iný zdaniteľný príjem(brigádu, prenájom, výhru a pod) tak nie si povinná podávať DP. V niektorých prípadoch DU vyzve daňovníka - potom by si už musela.
    Ak chceš mať pokoj - môžeš/nemusíš poslať všeobecné Oznámenie o nepodaní DP z dôvodu nízkeho zdaniteľ príjmu . Formulár nájdeš na stránke FS, keď sa prihlásiš na svoje konto, pretože komunikuješ povinne elektronicky (dúfam, že registráciu k el. komunikácii máš
    zze/2003-595/32/1
    Adka4 Nemám iný zdaniteľný príjem, iba živnosť. Ďakujem za názov formulára aj to, kde ho môžem nájsť. Registrovala som sa na FS aj na slovensko.sk, ale ešte som tam nič neriešila.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    áno, za nepodanie daňového priznania ťa DU "podaruje odmenou" minimálne 30 eur. DÚ nevie že tvoja daňová povinnosť je 0
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Negoce ale, ale mýliš sa
    pavol54 súhlasím nepozrel som že szčo
    Tweety Pali, je jedno či szčo alebo zamestnanec, podstatná je hranica výšky príjmu na podanie DP.
    pavol54 ak niekto podniká tak som predpokladal že sa jedná buď o živnosť alebo aspoň o sro. opravil som sa že som si nevšimol že píše živnosť
    Negoce Pavol, opäť sa mýliš....ak má FO príjem , podotýkam zdaniteľný podľa §5,6,7 či 8 ZDP do 1/2 NČZD nemá poivnnosť podať DP......PO to majú inak postavené.......
    pavol54 NEGOCE O P R A V U J E M S A nevšimol som si že píše že má živnosť. sro MUSÍ PODAŤ aj keď nepodniká v danom roku alebo sa opäť mýlim?
      zbaliť

    Mám podať daňové priznanie aj keď asi nebudem platiť dane?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.