Zavrieť

Porady

Mozem si v danovom priznani z nehnutelnosti odratat vydavky za opravy v byte od zisku z prenajmu?

Dobry den, este ako slobodni sme si s mojim terajsim manzelom kupili byt. Byt ma nejake nedokonalosti, ktore by sme chceli opravit, alebo vymenit, ako napr. vstupne dvere, ktore nedoliehaju, vodovodne baterie, ktore su velmi zanesene, bolo by treba urcite aj vymalovat, atd. Ked bude vsetko porobene, chceli by sme dat byt do prenajmu, predpokladam, ze niekedy od leta. Zaujimalo by ma, ze v pripade ak by som buduci rok chcela podat danove priznanie z nehnutelnosti, ci by som si mohla tieto spominane vydavky na opravu (dvere, baterie, maliar...) odratat od zisku z prenajmu. Nehnutelnost zrejme nebudem zaradovat do obchodneho majetku. Dakujem
10 komentárov     zbaliť
kn-alka 1. priznanie z nehnutelnosti nesúvisí s príjmom z prenájmu
2. tržby z prenájmu idú do daňového priznania k dani z PRÍJMU
3. nie, výdavky na rekonštrukciu sa pri príjmu z prenájmu nemôžu uplatniť
4. tieto výdavky si môžeš uplatniť len pri samotnom predaji bytu (nie pri jeho prenájme)
veronikasad Toto nie je rekonštrukcia, ale bežná údržba bytu, teda minimálne maľovanie a výmena vodovodnej batérie..l
Negoce maľovanie a vodovodná batéria iba v prípade, že je byt v OM.......inak iba:

Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti energiami sa rozumejú dodávka • elektrickej energie, • tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, • pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť, • plynu.

Ostatnými službami súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti sú najmä • odvádzanie odpadovej vody z domácností, • osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, • používanie výťahu a domovej práčovne, • kontrola a čistenie komínov, • odvoz popola, smetí a splaškov, • čistenie žúmp, • vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, internetom.

FS SR asi pred 2 rokmi pridala aj fond opráv do výdavkov.......
wATAw A keby som ju zaradila do obchodneho majetku, vtedy by sa to dalo?
Katy a R v tom priloženom linku to máš polopatisticky vysvetlené - že aký je rozdiel
wATAw Katy a R, ospravedlnujem sa, ale z tychto veci okolo dani atd som bola vzdy mimo. Niekedy to potrebujem vysvetlit lopatistickejsie jak lopatisticky
Ak by som ho zaradila do OR, co by to pre mna znamenalo? Treba to aj niekam nahlasit? Ci staci si robit len nejake provizórne "uctovnictvo" v exceli, ze ake mam presne vydavky a naklady (elektrina, plyn,...)? Mam si odkladat blocky a faktury, ak tam nieco vymenim a opravim a uctovnicka mi bude potom vediet na zaklade toho spravit danove?
Negoce zaraď byt do OM, ak byt predáš zdaňuješ prijem...... predaj bytu je oslobodený až po 5. rokoch od vyradenia bytu z OM.......
prenajímam byt a ten nemám v OM
marjankaj Ako sa zaraďuje do obchodného majetku?
Negoce Otázka č. 2 - Zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku
Daňovník prenajíma byt, ktorý sa rozhodol zaradiť do obchodného majetku. Ako bude postupovať?
Odpoveď
Daňovník sa môže pri prenájme nehnuteľnosti rozhodnúť zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku. Znamená to, že daňovník bude o prenajímanej nehnuteľnosti účtovať v knihe dlhodobého hmotného majetku (v prípade účtovania v sústave JÚ) alebo o nej bude účtovať ako o dlhodobom hmotnom majetku v účtovej triede 0 (v prípade účtovania v sústave PÚ), alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
Ak si daňovník – fyzická osoba nepodnikateľ zaradí prenajímanú nehnuteľnosť do obchodného majetku, eviduje ju na karte investičného majetku, resp. v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona. Nie je potrebné zapisovať danú skutočnosť v katastri nehnuteľností.
Vstupná cena prenajímanej nehnuteľnosti sa stanoví v súlade s ustanovením § 25 zákona o dani z príjmov v závislosti od spôsobu nadobudnutia tohto majetku.

https://podpora.financnasprava.sk/49...3%A9ho-majetku
marjankaj Netuším odkiaľ FS zobrala pojem "karta investičného majetku".
Asi ešte z čias socializmu za Husáka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Mozem si v danovom priznani z nehnutelnosti odratat vydavky za opravy v byte od zisku z prenajmu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.