Zavrieť

Porady

zaklad dane manželky v danovom priznani

fo danove priznanie typ A si uplatnuje danovy bonus od jula na deti, k daňovemu priznaniu doloži potvrdenie o vykonanom ročnom zučtovani ženy vyznačil manželku §33 ods.8 žena brala daňovy bonus do juna z riadku 3 ročného zučtovania odpíše jej zaklad dane a môže vyznačiť všetkých 12 mesiacov ,že manelka splnila podmienky keďže si ona uplatňovala bonus do juna,on až od jula
12 komentárov     zbaliť
veronikasad Ak vyznačíš 12 mesiacov, manželka musí DB vratit. Lepšie urobíš keď o doplatenie DB požiada vo svojom DP typu A manželka, so započítaním CZD manžela. Predpokladám, že manžel u zamestnávateľa DB nepoberal.
maja32 prečo by mala vratiť danový bonus? tomu nerozumiem ona brala do juna manžel si chce uplatniť od jula až a aby od jula do decembra dostal celý bonus ked zadam jej zaklad a 12 mesiacov vyjde mu cely bonus od jula do decembra ako ma dostať, nie je to jedno či si ona alebo on da A danove priznanie?ona mala robené ročne zučtovanie brala do juna bonus od si dal danove priznanie A od jula bonusu,ved za rok 2023 by nedostali viac vyplatene bonusu ako by mali
Negoce Veronika sa určite opraví........
Negoce https://agrico.sk/dp-a-2023/
stránka daňového poradcu (Ing. Miroslav Gandžala)
veronikasad Pozri čo písala xanti v inej téme, vraj na opravu vyzýva DU...z toho čo písala mi vychádza, že berie do úvahy len pomernú časť celoročného príjmu a aj keď má mesačne dostatočný príjem, plný nárok za mesiace poberania nemusí vyjsť
Negoce Veronika, FS SR vydala pokyn na správne vyplnenie a posúdenie ( riadkov 32 a 32a ).....
prepočítaj si to ručne uvidíš ako to je.....
takto počítam vyše mesiaca a ani jedno DP typ A sa nevrátilo z FS SR.....
v tomto prípade ak si uplatňujú rodičia po 6 mesiacov DB na deti, nezmenil sa vek a počet detí v priebehu kalendárneho roka, musia mať obaja rodičia / manželia rovnaý ČZD na DP........
ak zadáš počet mesiacov podľa teba, rovnaký čzd nedosiahnu, a pri výpočte sa vezme do úvahy iba časť čzd druhého z rodičov.......
Negoce pozn. na r. 56a, (ak vyplníš iba 6 mesiacov riadok 32 )dosiahneš iba 1/4 z ČZD druhého z rodičov.....prepočítaj ručne......
veronikasad Ja by som to tak, ako píše xanti nerobila, vraj musela podať opravné DP. Mne DU žiadne DP nevrátil.
Negoce prepáč, ale nerozumiem potom tvojim odpovediam na zadanú otázku...........(nerobila by si to tak, ako JPP) ale píšeš o tom ........
maja32 ja som to uroibla žena ročne zučtovanie riadok 01 príjmy 10716,78, riadok 02 odvody 1435 eur, riadok 03-9281 eur, riadok 06-828 eur ,Maju tri deti do 18 rokov. nárok na bonus riadok 09-1577,76 eur. V ročnom zučtovaní si vyžiadala bonus riadok 11-1577,76 eur. Výýsledok ročného zúčtovania riadok 21 má preplatok 846 eur a riadok 22 vyplatia jej 1596 eur. Žiadala si v ročnom zučtovaní bonus na 6 mesiacov na všetky tri deti do 18 r. Manželovi robím daňové priznanie A on ma vyplatené príjmy 9037 eur, odvody 1211 eur,zaklad dane 7827 eur. Urobila som to najskôr tak,že som doplnila základ dane ženy a počet mesiacov 12. Bonus mám že si uplatňuje od jula do decembra zaškrknuté pri troch deťoch. Riadok 56 mi navýšil u ňho na sumu 17107,67 a riadok 57 uviedlo plnú sumu bonusu za 6 mesiacov to je 2520 eur. Rozmýšľam či to je správne
Negoce správne, ale manželka nedostala za pol roka plný nárok na DB na deti......jej by bolo dobré urobil opravné DP s manželovým príjmom.........
ročný nárok na plný DB je vo výške 5 040,- €, manželka dostane (r. 09) iba 1577,76) a manžel vyberie plnú sumu, t.j. 2 520,- € , každý za polovicu roka 2023...
maja32 dakujem všetkým za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Negoce je offline (nepripojený) Negoce

    Negoce
    deti sa zapíšu na r. 31, v tvojom prípade pol roka jeden rodič, pol roka druhý rodič (tak ako sa dohodli, resp. poberali v zamestnaní DB na deti)
    na r. 32 si zapíšu druhého z rodičov, manželov celý rok, i napriek tomu, že si uplatňujú pol roka DB......
    prepočet v DP si skontroluješ ručne, ak zadáš tu na Porade, prepočítam ti......
    takýmto spôsobom si uplatníš zmenu v ZDP podľa § 32. ods. 8 .........
    na riadku 32a zapíšeš ČZD v ročnej výške

    usmernenie https://www.financnasprava.sk/_img/p...par33_ods8.pdf
    Naposledy upravil Negoce : 16.03.24 at 11:29

    zaklad dane manželky v danovom priznani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.