Zavrieť

Porady

Dobrovoľne nezamestnaný

Prosím Vás o radu: Dobrovoľne nezamestnaná osoba a dôchodkové poistenie. Poraďte ako si dobrovoľne nezamestnaná osoba čo najmenej "pokazí dôchodok". Počas zamestnania jej išli odvody na dôchodkové poistenie z hrubej mzdy cca 1000 eur. Chcela by si platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie aj počas dobrovoľnej nezamestnanosti, aké má možnosti (max. a min. výška), čo tvorí vymeriavací základ a ako je to s rokmi, ktoré sa počítajú do dôchodku.
Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Je evidovaná na úrade práce?
Marhulienka nie
veronikasad Koľko má rokov? Nemá 40 kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia pre priznanie predčasného starobného dôchodku po 40 rokoch doch.poistenia?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Za obdobie evidencie na úrade práce sa dá spätne doplatiť dôchodkové poistenie. Pokiaľ evidovaná nie si, spätne to možné nie je. Poistenie (celý balík) začína doručením prihlášky na registračnom liste FO, najmenej z minimalneho vymeriavacieho základu, aktuálne 652eur mesačne, čo je 216eur mesacne
  Naposledy upravil veronikasad : 08.04.24 at 20:58
  18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Marhulienka Ďakujem, ešte to trocha upresním. Ide konkrétne o osobu, ktorá je doteraz zamestnaná, chýba jej cca 8 rokov do dôchodku, ale od mája sa pán rozhodol už nepracovať, finančná situácia mu to dovoľuje, zatiaľ nechce riešiť živnosť ani nič podobné, proste môže si dovoliť zostať doma, len ide mu o to, aby si nejak nepokazil dôchodok, proste je ochotný si odvody zaplatiť aj vo vyššej výške, aby ich mal minimálne také aké mu odvádzal doteraz zamestnávateľ: Chápem, že pri dobrovoľnom poistení si môže platiť aj viac ako je z minimálneho vymeriavacieho základu ale ide o to, či mu to vôbec pomôže, že si bude dajme tomu platiť viac, či mu nebudú chýbať tie neodrobené roky potom pri priznaní dôchodku.
  veronikasad Nech sa hneď po ukončení pracovného pomeru prihlási v SP ako dobrovoľne poistená osoba s vymeriavacím základom 1000eur, mesačná platba bude cca 331eur. Dva roky pred dovŕšením doch.veku môže požiadať o predčasný starobný dôchodok.
  Netreba zabudnúť, že do priznania starobného dôchodku sa musí prihlásiť aj v zdravotnej poisťovni ako samoplatitel
  veronikasad Obdobie dobrovoľného poistenia je rovnocenné s poistením zo zamestnania, dôležitá je výška vymeriavacieho základu, len je to trošku drahší špás ako doplatenie len dochodkoveho poistenia počas evidencie na úrade práce.
  Marhulienka Aha, takže vymeriavací základ si môže určiť on sám, minimálne však tých 652 ? Keď chce, aby sa mu to vyrovnalo s príjmom zo zamestnania tak si dá tých 1000eur? A prosím Vás posledná otázka: tých 330 eur myslíte kompletný balík soc. poistenia? Ale môže si vybrať napr. Len dôchodkové poistenie?
  veronikasad Samotné dôchodkové sa nedá, môže sa však prihlásiť na trochu lacnejší balík bez nemocenského poistenia
  veronikasad Píše o príjme 1000eur mesačne, ten však bude mať inú hodnotu OMB v roku 2020, 2024aj v roku 2030
  Dlhodobejsie dobrovoľne poistenie v SP je drahý spas
  Negoce Veronika, moja otázka nebola narážka na tvoje otázky a odpovede......
  pýtala som sa, keď pán nemusí pracovať, teda zarobil si nejaké to €naviac, nemal iné roky vyšší OMB ako by mal teraz, ak má VZ 1000€ ?
  veronikasad Ak 1000eur zarábal aj pred 5 rokmi, tak ma za ten rok určite vyšší OMB ako za rok 2024
  Negoce presne o to mi ide......
  pretože odborníci tvrdia, že platiť dobrovoľné poistenie do SP nie je výhoda, vyššie zarábajúci občania si DPO ublížia.......
  Negoce Marhulienka: aký má OMB počas rokov zamestnania (v SP)? toto si je potrebné najprv zistiť
  veronikasad Keby chcel dosiahnuť rovnaký OMB z dobrovoľného poistenia, musel by si určiť vyšší VZ ako 1000eur
  Negoce súhlas
  veronikasad Súhlasím, ale on pracovať nechce a do dôchodkového veku mu chýba 8 rokov. A nechce sa ani evidovať na úrade práce, aby sa po dovŕšení dôchodkového veku mohol rozhodnúť či si poistenie dopláti
  Jarka 1 Nie som mzdárka, tak pre zaujímavosť poprosím o názor. Ktorá z týchto možností je výhodnejšia?
  1. 8 rokov neplatiť do SP, ale tie peniaze odkladať na prilepšenie k dôchodku napr. 8 rokov krát 330 € mesačne. Sumu potom rozpočítať napr. na 16 rokov
  2. 8 rokov platiť do SP po 330 € mesačne
  veronikasad Jarka, závisí od výšky príjmu a teda OMB z predch.zamestnania. Brat ako stolár po zlikvidovani ich firmy po privatizácii odmietol nastúpiť do inej za minimálnu mzdu a bol dlhodobo nezamestnaný. Na moje prekvapenie, nemá oveľa nižší dôchodok ako ja, čo som 15 rokov pred dôchodkom platila odvody zo živnosti
  Ak si tie peniaze naozaj odloží a má aspoň 35 rokov dôchodkového poistenia, prikláňam sa k prvej možnosti
  Jarka 1 Veronika, ďakujem.
  Negoce Veronika porovnávala si náhradnú dobu u teba a brata? a odkladať peniaze? neodporúčam, u nás je vždy vysoká inflácia......
  veronikasad Neporovnavala, ale z výšky bratovho dôchodku som zostala naozaj prekvapená. Nevidela som ani výpočet
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  https://www.socpoist.sk/socialne-poi...tn-od-1-1-2024 = pozri minimálny a maximálny odvod

  Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Preber si tieto tri hodnoty a ich súčin.

  Ak budeš mať plat a odvody niekoľko rokov v rovnakom pomere k priemernému platu, osobný mzdový bod bude rovnaký a tým aj priemerný osobný bod. Ak plat/odvod nebude rásť s priemerným platom, ale bude každý rok rovnaký plat a odvod z neho, priemerný osobný bod bude klesať.

  Odpracované roky stúpajú každý rok o 1. Ak neplatí dôchodkové poistenie celý rok vôbec, jednoducho sa mu ten rok nezapočíta, v súčine bude pokles o 1-násobok priemerného osobného bodu a dôchodkovej hodnoty.

  Aktuálnej dôchodkovej hodnota je tá, keď má nárok na dôchodok. Pri riadnom odchode do dôchodku ju má rovnakú, pri predčasnom nižšiu, pretože sa každoročne zvyšuje.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  veronikasad Majka, spočítala si koľko zaplati na odvodoch za 8 rokov ak si každoročne určí vymeriavací základ vo výške priemernej mzdy a za koľko rokov sa mu to vráti vo forme starobného dôchodku? Naozaj drahý špás...
  Mária27 Preto to píšem, nech ráta. Skôr by sa oplatilo asi maximum zaplatiť posledný rok, bude aj vysoká dôchodková hodnota.
  Negoce máš na mysli ADH? pre AHD platí: aktuálna dôchodková hodnota je platná v čase vzniku nároku na výplatu dôchodku (v deň, od ktorého občan požaduje vyplácanie dôchodku)
  Mária27 nároku na dôchodok, pri predčasnom na výplatu
  veronikasad Majka, čím staršie obdobie, tým lacnejší doplatok. Aktívne dôchodkové poistenie v roku požiadania o predčasný starobný dôchodok nie je podmienkou pre jeho priznanie.
  Mária27 už sme to doplietli - faktom je, že rovnaký odvod mu nezvýši priemerný koeficient ... doplatiť sa nedá tiež každé obdobie ...
  veronikasad Nechce byť evidovaný na úrade práce, v tomto konkrétnom prípade sa spätne nedá doplatiť nič. Musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba hneď po skončení zamestnania, inak sa mu obdobie zapocitavat nebude. Z akeho výmer.zakladu záleží od jeho finančných možností
  Mária27 získa iba počet rokov, sumu je lepšie raz-dva-trikrát vysokú ako stále priemernú
    zbaliť

  Dobrovoľne nezamestnaný

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.