Zavrieť

Porady

potvrdenie o vykonani rocneho zuctovania

Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci je zakonom stanoveny termin, dokedy musi zamestnavatel informovat zamestnanca o vysledku rocneho zuctovania dane. U nas vo firme je totiz bezna prax, ze zamestnancom sa najprv zrazia nedoplatky na dani, a pritom nejde o male sumy, spravidla je to cca okolo 250 - 350 € a az nasledne zamestnanec dostane tlacivo s vysledkom rocneho zuctovania.

Vopred dakujem
3 komentárov     zbaliť
kn-alka spravidla je to cca okolo 250 - 350 € ????

spravidla to má byť NULA - z akých dôvodov máte nedoplatky?
Z RZD vznikajú nedoplatky kvázi len výnimočne, nie spravidla
Negoce prečo výnimočne? sú podniky, v ktorých sa vypláca jednorazové vysoké odmeny, tak, že zamestnanci, konatelia a iní prichádzajú o časť, resp. celú nčzd......
kn-alka ..... výnimočne sú podniky.... ... vo väčšine prípadoch každý fičí na minimálnej mzde
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Potvrdenie je povinný doručiť do konca apríla. Platí tu §39 ZoDzP
  (6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný doručiť zamestnancovi doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní (§ 38 ods. 10) najneskôr do konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi vykonal ročné zúčtovanie. Na žiadosť zamestnanca je zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný do desiatich dní od doručenia žiadosti vystaviť doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie, daňového bonusu (§ 33) alebo daňového bonusu na zaplatené úroky (§ 33a) vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, za zdaňovacie obdobie, za ktoré vystavil doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní nebude po dátume vyplnenia tohto dokladu zrážať alebo vyplácať sumy daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie, daňového bonusu (§ 33) alebo daňového bonusu na zaplatené úroky (§ 33a) uvedené v tomto doklade.
  Katikasl Dakujem a zamestnanec nie je niako chraneny predtym, aby mu zamestnavatel strhol takyto vysoky nedoplatok bez toho, aby ho o tom vopred informoval? Pokial viem, moze zamestnavatel strhavat nedoplatok po castiach az do konca roka. Toto nie je riadene ziadnym zakonom?
  Tweety Samozrejme, že sa dá nedoplatok vyrovnať aj po častiach, tiež to nájdeš v rovnakom zákone.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Ale veď to je bežné, že najprv sa vyúčtovanie (nedoplatok či preplatok) zúčtuje spolu so mzdou a následne zamestnávateľ vystaví potvrdenie. Aj u nás to tak funguje, potvrdenie sme dostali na druhý deň po výplate mzdy.

  Ak majú zamestnanci väčší nedoplatok, zvyčajne mdzárka (aj v predchádzajúcich firmách to tak bolo) kontaktovala zamestnanca a spýtala sa ho, či to chce uhradiť jednou sumou, alebo splácať.

  Nevýhodou pri splácaní je, že zamestnanec potom nemôže darovať 2%, lebo má nedoplatok na dani.

  Odkazy na legislatívu ti už dala Tweety.

  kvjetecko je offline (nepripojený) kvjetecko

  kvjetecko
  Skôr sa čudujem, prečo máte také vysoké nedoplatky. Mzdárka si má počas roka všímať súvislosti a odporučiť zastavenie nezdaniteľnej časti, aby bol z RZD preplatok.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  tigy To ale nemyslíš vážne? Možno v nejakej rodinnej firme, ale nie pri desiatkach alebo stovkách zamestnancov...
  Chobot A prečo by to mala sledovať mzdárka? Je na zamestnancovi, aby si na začiatku roka buď dal uplatňovať NZD alebo nie. Ak vidí, že mal teraz nedoplatok, tak nech si to zruší a v budúcom roku bude mať preplatok. Nie je vecou mzdárky manažovať peniaze zamestnancov. Vieš si to predstaviť v takej firme, čo má viac ako 1000 zamestnancov?
  alazan Sú zamestnanci, ktorých aj upozorníte a nechcú si zrušiť NčZD. Tak majú nedoplatky a obyčajne s tým nemajú problém, že sa to zrazí naraz. A je rozdiel, medzi internou a externou mzdárkou a ...zamestnanci sú svojprávny a mali by si sami sledovať mzdu, duplom ak majú príjmy od viacerých zamestnávateľov.
  Chobot Poznám ľudí, ktorí sú toho názoru, že nebudú úverovať štát - rozumejú pod tým, že nebudú tvoriť preplatok na dani. Radšej si ten "úver" zoberú vo forme nižších preddavkov na daň a potom uhradia nedoplatok = splatia bezplatný úver.
  Katy a R presnet tak! neviem prečo by som platila daň dopredu - keď nemusím Mzdárka má iné veci na starosti, ako odporučenie k NČZD - a má tých povinností určite dosť
    zbaliť

  Negoce je offline (nepripojený) Negoce

  Negoce
  Nedoplatok dane vyplývajúci z RZ je zamestnávateľ povinný zamestnancovi zraziť, ak mu ďalej vypláca mzdu, resp. ak mu mzdu nevypláca, zašlete podklady na DÚ a oni nedoplatok od daňovníka vyberú.

  Podľa § 38 ods. 7 zákona o dani z príjmov daňový nedoplatok vyplývajúci z RZ presahujúci sumu 5 eur zráža zamestnávateľ zo zdaniteľnej mzdy NAJNESKOR do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo RZ.

  Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50 zákona o dani z príjmov (2% zaplatenej dane na použitie na osobitné účely), zamestnávateľ zamestnancovi, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu a daňového bonusu na zaplatené úroky, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 5 eur alebo nižšej ako 5 eur najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie. T.j. ak daňovník neuplatňuje postup podľa § 50 zákona o dani z príjmov, pri vyššom nedoplatku z RZ by malo ísť o dohodu, ako chce vrátiť nedoplatok (splátkový kalendár, v 2-3 splátkach, alebo jednorazovo......) - presný postup v tomto prípade však zákon o dani z príjmov neustanovuje.

  Ustanovuje len lehotu jeho splatenia, ktorá je omnoho výhodnejšia ako pri podávaní DP, kedy je daňovník povinný do lehoty na podanie DP nedoplatok aj zaplatiť.

  V každom prípade na splácanie vyššieho nedoplatku z RZ odporúčam v tejto veci komunikovať s dotknutým zamestnancom.

  potvrdenie o vykonani rocneho zuctovania

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.