Zavrieť

Porady

Daňový bonus - štandartná dĺžka štúdia?

Dobrý večer, poprosila by som o radu. Môj pracovník si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorá v akademickom roku 2005/2006 mala uvedené v Potvrdení o návšteve školy - termín záverečnej skúšky - jún 2006. Bola študentkou právnickej fakulty v Bratislave v 5. ročníku. Zamestnanec mi namiesto vysvedčenia o štátnych skúškach priniesol v júli Rozhodnutie o povolení prerušiť vysokoškolské štúdium. Keďže som nemala jasno či zamestnacovi patrí DB za mesiace júl a august, zatelefonovala som na DÚ, kde mi bolo povedané, že za tieto mesiace sa považuje naďalej za nezaopatrené dieťa, nakoľko neukončila štúdium záverečnou skúškou. V septembri 2006 zamestnanec priniesol Potvrdenie o návšteve školy s tým, že v akademickom roku 2006/2007 je študentkou 5. ročníka dennej formy štúdia magisterského študijného odboru právo na UK v Bratislave - Právnickej fakulty. Nie je na potvrdení uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia.
Nemám veľmi jasno, či som mala, a ako mám sledovať štandartnú dĺžku štúdia. Uvedená študentka v roku 2007 má 23 rokov. Ďakujem za pomoc a poradenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Vo vyhlásení na zdanenie príjmov FO zo ZČ sa o. i. uvádza:
    Ak dôjde v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene rozhodujúcich skutočností na priznanie daňového bonusu, oznámim a preukážem ich platiteľovi dane písomne (napr. zmenou vo vyhlásení) najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala.<o></o>
    T. z., že zamestnanec je povinný dané skutočnosti nahlásiť zamestnávateľovi.

    Farks je offline (nepripojený) Farks

    Farks
    Za nezaopatrené dieťa sa považuje študent do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na na vysokej škole dennou formou. Ukončenie štúdia končí záverečnou skúškou.

    ELENAMARINA je offline (nepripojený) ELENAMARINA

    ELENAMARINA
    Možno sa zle vyjadrujem, ale čítala som si knihu Čo má vedieť mzdová účtovníčka, kde sa na str. 19 píše, že "za zaopatrené dieťa sa považuje dieťa, ktorého vysokoškolské štúdium presahuje štandartnú dľžku (pozri § 51 ods. 4 písm h/, § 52 ods. 3, § 53 ods. 2 a 3 zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách)". No to ma trochu zmiatlo, že i keď mi tento môj zamestnanec priniesol potvrdenie zo školy na rok 2006/2007 kde je uvedené, že je študentkou 5. ročníka, či som mala priznať daňový bonus alebo nie. Ja som ho vlastne priznala, len neviem či správne. Lebo keď tak uvažujem podľa horeuvedeného, ona už 5 rokov študovala. No a dočítala som sa tam, že "opakované ročníky sú sústatná príprava, no pri vysokoškolskom štúdiu len do štandardnej dĺžky štúdia. (str. 20). " Prosím o radu, či treba sledovať aj tú štandardnú dĺžku štúdia alebo len vek študenta. Ď.

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    podľa mňa, v období kedy mala prerušené štúdium sa za nezaopatrené dieťa nepovažovala a za toto obdobie by za ňu nemal napríklad ani štát platiť zdravotné poistenie. Keby skončila školu v júni 2006, bola by nezaopatreným dieťaťom len do júna. Zápis do školy je väčšinou v septembri, čiže ona je študentkou 5.ročníka až od septembra 2006.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    V tejto súvislosti sa chcem opýtať na to , kto posudzuje, že študent už prekročil štandartnú dĺžku štúdia. Je to povinnosťou školy uviesť to na potvrdení ? Ja mám ten istý prípad, že ZC priniesol "Potvrdnie o návšteve školy" v šk. r.2005/06 - 5.ročník a pre šk. r. 2006/07 tiež 5. roč., s tým , že dieťa bolo v rámci štúdia v zahraničí, takže vlastne chodí 2x do 5.roč. Je to v poriadku ? Celkovo na tej istej škole študuje už 6. rok.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Podľa komentára k daňovému zákonu o štandardnej dĺžke štúdia hovorí § 51 ods. 4 písm.h, §52 ods. 3, §53 ods. 2 a 3 zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách.
    Pre priznanie daňového bonusu musia byť splnené všetky podmienky súčasne, teda aj vek, aj ďĺžka štúdia.
    Naposledy upravil azuz : 08.12.06 at 07:02

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Dobrý deň,
    môžem si uplatniť na dieťa daňový bonus za rok 2008,ak opakuje ročník na vysokej škole?
    Viem,že prídavky sú pozastavené od septembra 2008, ale neviem, či si môžem uplatniť za celý rok DB alebo len do augusta 2008.
    Ď.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môžem si uplatniť na dieťa daňový bonus za rok 2008,ak opakuje ročník na vysokej škole?
    Viem,že prídavky sú pozastavené od septembra 2008(do augusta 2008 boli vyplatené), ale neviem, či si môžem uplatniť za celý rok DB alebo len do augusta 2008.
    Ď.
    Po prečítaní rôznych diskusií sa domnievam,že daňový bonus si môžem uplatniť tiež len do augusta 2008 do kedy boli vyplácané RP.
    Môže to tak byť?
    Odobrí mi to niekto?

    Ď.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    books Pozri príspevok
    Po prečítaní rôznych diskusií sa domnievam,že daňový bonus si môžem uplatniť tiež len do augusta 2008 do kedy boli vyplácané RP.
    Môže to tak byť?
    Odobrí mi to niekto?

    Ď.
    Skúste pozrieť tu

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    books Pozri príspevok
    Po prečítaní rôznych diskusií sa domnievam,že daňový bonus si môžem uplatniť tiež len do augusta 2008 do kedy boli vyplácané RP.
    Môže to tak byť?
    Odobrí mi to niekto?

    Ď.

    odpoveď na svoju otázku nájdeš tu: je to tu perfektne rozpísané, a aj vysvetlené:
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...=23370&pa=4606

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Barbara Pozri príspevok
    odpoveď na svoju otázku nájdeš tu: je to tu perfektne rozpísané, a aj vysvetlené:
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...=23370&pa=4606
    Podľa tohto príkladu má nárok na daňový bonus do augusta a od začatia opakovanie 3.ročníka nemá nárok na DB až pokiaľ nenastúpi na druhý stupeň vysokej školy a DB sa bude počítať od zápisu.

    Príklad č. 12:
    Dieťa študuje na 3-ročnom bakalárskom štúdiu. Opakuje prvý ročník. Na daňový bonus má rodič nárok počas štúdia v 1. ročníku, v opakovanom 1. ročníku a v 2. ročníku (spolu tri roky). Počas štúdia v treťom ročníku už nie, pretože chodí do školy už štvrtý rok, čím sa presiahla štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia v rámci prvého stupňa. Nie je podstatné, že na študijné účely možno dĺžku štúdia presiahnuť o dva roky. Po nastúpení na druhý stupeň vysokoškolského štúdia opäť bude nárok na daňový bonus od mesiaca, v ktorom bude vykonaný zápis. Štandardná dĺžka štúdia sa začne počítať odznovu pre tento druhý stupeň.

    Dúfam,že som to pochopila správne.

    Ďakujem.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Podľa tohto príkladu má nárok na daňový bonus do augusta a od začatia opakovanie 3.ročníka nemá nárok na DB až pokiaľ nenastúpi na druhý stupeň vysokej školy a DB sa bude počítať od zápisu.

    Príklad č. 12:
    Dieťa študuje na 3-ročnom bakalárskom štúdiu. Opakuje prvý ročník. Na daňový bonus má rodič nárok počas štúdia v 1. ročníku, v opakovanom 1. ročníku a v 2. ročníku (spolu tri roky). Počas štúdia v treťom ročníku už nie, pretože chodí do školy už štvrtý rok, čím sa presiahla štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia v rámci prvého stupňa. Nie je podstatné, že na študijné účely možno dĺžku štúdia presiahnuť o dva roky. Po nastúpení na druhý stupeň vysokoškolského štúdia opäť bude nárok na daňový bonus od mesiaca, v ktorom bude vykonaný zápis. Štandardná dĺžka štúdia sa začne počítať odznovu pre tento druhý stupeň.

    Dúfam,že som to pochopila správne.

    Ďakujem.

    posúvam.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Podľa tohto príkladu má nárok na daňový bonus do augusta a od začatia opakovanie 3.ročníka nemá nárok na DB až pokiaľ nenastúpi na druhý stupeň vysokej školy a DB sa bude počítať od zápisu.

    Príklad č. 12:
    Dieťa študuje na 3-ročnom bakalárskom štúdiu. Opakuje prvý ročník. Na daňový bonus má rodič nárok počas štúdia v 1. ročníku, v opakovanom 1. ročníku a v 2. ročníku (spolu tri roky). Počas štúdia v treťom ročníku už nie, pretože chodí do školy už štvrtý rok, čím sa presiahla štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia v rámci prvého stupňa. Nie je podstatné, že na študijné účely možno dĺžku štúdia presiahnuť o dva roky. Po nastúpení na druhý stupeň vysokoškolského štúdia opäť bude nárok na daňový bonus od mesiaca, v ktorom bude vykonaný zápis. Štandardná dĺžka štúdia sa začne počítať odznovu pre tento druhý stupeň.

    Dúfam,že som to pochopila správne.

    Ďakujem.
    Mám to správne ?

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Prečítala som si uvedené príspevky a potrebovala by som iba odsúhlasiť. Dieťa zamestnanca opakuje 2. ročník v šk. roku 2008/2009 3-ročného bakalárske štúdia. Nakoľko to už bude 3 rok, nárok na DB bude mať iba do 31.08.2009 ? Na potvrdení má napísané ukončenie štúdia jún 2009 ? Do kedy má vlastne nárok do júna alebo do augusta. Neviem ako poriešiť prázdniny ? Zamestnanec mi priniesol aj Potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR. Dokedy má toto Potvrdenie platnosť ? Tiež iba 1 školský rok, alebo kým nedôjde k zmene ? Ďakujem.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ak má niekto skúsenosť s podobným prípadom, dajte vedieť, ako ste to poriešili. Dík

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.