Zavrieť

Porady

Prieťahy v súdnom konaní

Pravdepodobne jeden majetkový spor budem riešiť súdnou cestou, nemám však žiadne skúsenosti ohľadom poplatkov právnikom, presnejšie čo všetko mi hradí druhá žalovaná strana, ak spor prehrá.

Druhá strana medzi štyrmi očami dala vedieť, že sa spolieha na prieťahy v súdnom konaní (práceneschopnosť, choré dieťa a pod.). Preto, ak napr. bude vytýčené pojednávanie, na ktoré sa dostaví môj právnik ale druhá strana sa ospravedlní, ak vyhrám spor, bude hradiť žalovaný aj tento úkon môjho právnika, aj keď sa pojednávanie neuskutočnilo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    lubo.f
    Pravdepodobne jeden majetkový spor budem riešiť súdnou cestou, nemám však žiadne skúsenosti ohľadom poplatkov právnikom, presnejšie čo všetko mi hradí druhá žalovaná strana, ak spor prehrá.
    predovšetkým strana ktorá spor prehrá uhradí istinu a trovy konania. Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, vrátane súdneho poplatku, ušlého zárobku účastníkov sporu a ich zástupcov, odmena notára, odmena za zastupovanie - advokátovi.

    Druhá strana medzi štyrmi očami dala vedieť, že sa spolieha na prieťahy v súdnom konaní (práceneschopnosť, choré dieťa a pod.).
    Prieťahy môžu byť, dôležitá je ich dĺžka. Myslím si, že súd nedopustí, aby boli príliš veľké, pretože v súčastnosti sa stali akousi modernou vlnou práve žaloby voči štátu za prieťahy v konaní súdom. A končia mnohé až v Strassburgu.
    Preto, ak napr. bude vytýčené pojednávanie, na ktoré sa dostaví môj právnik ale druhá strana sa ospravedlní, ak vyhrám spor, bude hradiť žalovaný aj tento úkon môjho právnika, aj keď sa pojednávanie neuskutočnilo?
    Bude hradiť druhá strana ak spor prehrá. V prípade, že súd odročí pojednávanie bez prejednania veci patrí advokátovi odmena nie v plnej výške za jeden úkon, ale v jednej štvrtine.
    Ovšem teba si uvedomiť, že ak ho prehráte Vy budete hradiť všetky náklady Vy. Teda aj všetky úkony advokáta.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Prieťahy môžu byť, dôležitá je ich dĺžka. Myslím si, že súd nedopustí, aby boli príliš veľké, pretože v súčastnosti sa stali akousi modernou vlnou práve žaloby voči štátu za prieťahy v konaní súdom. A končia mnohé až v Strassburgu.


    Zial, nie je to MODNA VLNA, ale NUTNOST. Staci si pozriet zoznam pojednavani OS Zilina, a pochopis.

    Sudca ma dostatok zakonnych moznosti, akym prietahy v konani riesit. A ak ich nevyuziva, ani na vyslovne upozornenie, aka je ina moznost, nez US a Strasbourg?

    Upresnenie k trovam: Druha strana NEMUSI vzdy hradit vsetky poplatky "vitazovi". Staci, ak s poukazanim na "okolnosti hodne osobitneho zretela" poziada sud, aby vzal do uvahy nepriaznive majetkove a prijmove pomery... :-(

    Alebo staci, ak sud pri spore napr. o neplatnost pravneho ukonu prizna pravo na nahradu trov iba v zakladnej sadzbe (tzv. "z vypoctoveho zakladu") a nikoho nebude zaujimat, ze ty si platil trovy z hodnoty veci a ze to tak zakon uklada.

    Prieťahy v súdnom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.