Zavrieť

Porady

Nesplatené ZI

Prosím Vás o radu. Mám nasledovný problém: V s.r.o. je 1 spoločník, ktorý má splatené ZI. Pred niekoľkými mesiacmi sa v spoločnosti konalo valné zhromaždenie, na ktorom sa dohodlo, že do spoločnosti pristúpia ďalší 3 spoločníci, pričom tieto osoby podpísali zmluvu o prevzatí záväzku na nový peňažný vklad v spoločnosti, na základe čoho sa zaviazali splatiť vklad vo výške 300.000,- Sk. Zápis zvýšenia ZI a nových spoločníkov sa mal vykonať až po splatení plnej výšky ZI novými spoločníkmi. Medzičasom 2 spoločníci splatili na BÚ spoločnosti časť ZI (účtovala som o znížení pohľadávok voči spoločníkom). Keďže ZI nebolo splatené úplne a v čas konateľ spolu s novými spoločníkmi uzavreli Dohodu, kde sa budúci spoločníci rozhodli, že nemajú záujem byť spoločníkmi spoločnosti a že uznávajú, že týmto rozhodnutím vznikla spoločnosti škoda a preto súhlasia s tým, že splatené ZI im nebude vrátené, ale použité na úhradu škody, ktorý tým spoločnosti vznikla. Touto dohodou zrušili aj Zmluvy o prevzatí záväzku na nový peň. vklad a Dodatok k spoločenskej zmluve.
Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.

A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)?
Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lindi
    Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.

    A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)?
    Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujem
    Priznám sa, že som netušila, že niečo podobné je možné a že je možné podpísať zmluvu, ktorá zaväzuje k úhrade nového peňažného vkladu pri zvýšení ZI v spoločnosti novými spoločníkmi, keď k tomuto záväzku ich zaväzuje podľa môjho laického pohľadu úplne iný dokument (ibaže by sa to vyžadovalo z dôvodu, že v spoločnosti je zatiaľ iba jediný spoločník).

    Predpokladám však, že predmetné je práveže právne ošetrené a zrejme účelové riešenie.

    Ak je to teda v poriadku, k problematike by som sa postavila nasledovne:
    1. mala by sa spísať dokumentácia týkajúca sa vzniku škody v s.r.o., ktorej záverom by malo byť jej vyčíslenie voči budúcim, nikdysanestavším spoločníkom. (Super slovo .-) )
    2. keď sa spíše dokumentácia ku škode, budúci, nikdysanestavší spoločníci, by ju mali uznať vo vyčíslenej výške.
    4. následne by ste mali škodu zaúčtovať, napr.: 3xx/6xx
    5. no a potom ju uhradiť.

    Ako? Budeme rozmýšľať ďalej, lebo:

    6. upozorním na § 581 ods. 2 Občianskeho zákonníka - nie je možné započítať pohľadávky z vkladov.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 28.12.06 at 15:56

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lindi
    Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.
    Nie .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lindi
    A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)?
    Ak nie sú platné úkony spojené s upísaním základného imania, resp. nenadobudli právoplatnosť, tak účtovné zápisy spojené s upísaním vkladov by sa mali zrušiť na základe novozistených skutočností.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lindi
    Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujem
    Akékoľvek zmeny týkajúce sa základného imania sú v kompetencii valného zhromaždenia. Ak valné zhromaždenie jednalo o zmenách, malo by jednať aj o nových skutočnostiach, najmä ak je to spojené so zmenami spoločenskej zmluvy, ktoré nastali a následne nenastali, lebo budúci spoločníci firme len škodili a škodili až firmu poškodili do výšky základného imania, ktoré stihli zaplatiť, ale nestihli zapísať do registra.

    S troškou nadsázky ... ale tak sa mi to pred Silvestrom javí.

    Zrejme bude nevyhnutné valné zhromaždenie ... a doporučujem využiť právne služby, ak sa tak ešte nestalo.

    Prípadne sa niekto ešte vyjadrí.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 28.12.06 at 15:59

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Ďakujem veľmi pekne Janka za odpovede. Tá zmluva o prevzatí záv. na nový peň. vklad bola vypracovaná právnikom, ktorý spísal a j zápisnicu o valnom zhromaždení. Jednu vec ešte nechápem. Ako mám vyčísliť tú škodu a prečo ju mám účtovať 3XX/6XX, teda do Výnosov?

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Tá škoda je vlastne ušlý zisk z nezrealizovaných obchodov. Nemám tušenie ako ju vyčísliť.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Informácie pre mňa nie sú postačujúce, aby sme mohli situáciu ďalej riešiť. Dôležité je, či noví záujemcovia, ktorí doteraz neboli spoločníkmi, písomne vyhlásili, že pristupujú k spoločenskej zmluve. Vyhlásenie o prevzatí záväzku by bolo neplatné. Dôležité je, či v stanovenej lehote po uskutočnení valného zhromaždenia / 30 dní / bol regisatrovému súdu zaslaný návrh na zápis zvýšenia základného imania, či bolo všetko právne v poriadku a či vôbec vznikla účasť týchto spoločníkov v spoločnosti... atď...., a či vôbec tieto zmeny v spoločnosti sú platné....Určite sa vyjadria aj právnici. Ak budeš vedieť tieto odpovede, možno budú aj účtovné prípady celkom odlišné.

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Návrh na zápis zvýšenia ZI nebol zaslaný z dôvodu nesplatenia plnej výšky vkladov a tieto osoby sa ani nikdy nestali spoločníkmi (tiež neboli zapísaní v OR).
    Dodatok k spol. zmluve a zmluvy o prev. záväzku by mali byť v poriadku, vypracoval ich právnik. Právnik vraj schválil aj nasledovné kroky, ohľadom Zrušenia zmluvy o prevz.záv. a uznania, že spol. vznikla škoda (ušlý zisk). Len ja to neviem zaúčtovať.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Lindi
    Návrh na zápis zvýšenia ZI nebol zaslaný z dôvodu nesplatenia plnej výšky vkladov a tieto osoby sa ani nikdy nestali spoločníkmi (tiež neboli zapísaní v OR).
    Dodatok k spol. zmluve a zmluvy o prev. záväzku by mali byť v poriadku, vypracoval ich právnik. Právnik vraj schválil aj nasledovné kroky, ohľadom Zrušenia zmluvy o prevz.záv. a uznania, že spol. vznikla škoda (ušlý zisk). Len ja to neviem zaúčtovať.
    Toto dianie vo vašej spoločnosti je minimálne neštandartné. Vypovedá o mnohom. Ak mala spoločnosť v úmysle zvýšiť ZI efektívnym spôsobom, musela vedieť určiť dôvod prečo.
    Že nepostupovala v súlade Obchodného zákonníka je absolútne jasné. Ak právni spísal dohodu na uznanie škody, musel predsa z niečoho vychádzať. Pod ušlým ziskom chápeme ujmu spočívajúcu v tom, že u poškodeného nedôjde v dôsledku škodnej udalosti k rozmnoženiu majetkových hodnôt, hoci sa to dalo čakať.
    Ak teda dohodu robil právnik, musel vychádzať z citovaného. Stanoviť škodnú udalosť, jej výšku, kto za škodu zodpovedá, a ako škodu uhradí.
    Zatiaľ vnímam len skutočnosť, že v spoločnosti sa nič nemenilo/SZ, spoločníci, výška ZI/ a ktosi uhradil peniaze. Možno dar? A ktosi zobral peniaze za pre mňa nekvalitné služby. Možno škoda? Ale nie na zisku? Takže, skús zadefinovať, na základe akej škodnej udalosti, vznikla škoda. Tú jednoducho treba vyčísliť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.