Zavrieť

Porady

Návod DR SR ako nezdaňovať príležitostné pomocné práce

Dostalo sa mi do rúk vyjadrenie DR SR v Banskej Bystrici /viď príloha/...myslím, že obsah sa vo svojej podstate týka nás všetkých, veď ktorá spoločnosť /aspoň občas/ nevyužíva príležitostné pomocné práce a zároveň mi určite dáte za pravdu, že žiaden zákon nerozlišuje zvlášť právo platné pre STV a zvlášť pre iné podnikateľské subjekty...
Veľmi by ma zaujímal názor všetkých, ktorých sa to aspoň trochu dotýka, nemáte pocit, že tu niečo nie je v poriadku? Odporučili by ste konateľom vo vašich spoločnostiach, aby odmeny za príležitostné práce "fyzickým osobám bez pracovnoprávnej zmluvy" nezdaňovali? No, určite by sa dala kopa peňazí ušetriť...nehovoriac už o množstve práce...v každom prípade minimálne jedna spoločnosť podľa odporúčania DR SR postupuje...
Pekný večer všetkým
Tmp32.jpg  
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  No ale veď to je super, to vlastne dáva odpoveď a potvrdzuje aj názory uvedené v téme:
  http://www.porada.sk/showthread.php?...le%BEitostn%FD .
  Naposledy upravil bea : 20.12.04 at 07:20 Dôvod: štylizácia

  Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

  Zauzana
  Ďakujem Bea za poslanie odkazu na tému, pozorne som si to celé prečítala, žiaľ nezdielam s Tebou to nadšenie...jednoznačne si myslím, že vyjadrenie DR SR je minimálne nekompetentné...ale možno sa mýlim a nájde sa tu niekto, kto ma presvedčí o opaku.
  V prvom rade si myslím, že mňa, ako podnikateľa by nemalo zaujímať pod ktorý paragraf si fyzická osoba, ktorá pre mňa pracuje zahrnie svoje príjmy...dôležitý pre mňa je z pohľadu zdaňovania v tomto prípade obsah prác, ktoré si objednávam. Čo sa týka obsahu prác, jednoznačne by som sa pri zdaňovaní držala par. 5 zákona 595/2003 Z.z. /Príjmami zo závislej činnosti sú....alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu.../Čiže, prakticky si to predstavujem tak, že pokiaľ ako podnikateľ uzatvorím s fyzickou osobou zmluvný vzťah napr. aj podľa Občianskeho zákonníka /Zmluva o dielo, Príkazná zmluva/ a spĺňam podmienku v par. 5 tak musím jeho príjem zdaniť. Z vyjadrenia DR SR mi však vychádza, že keď si ako podnikateľ nájdem upratovačku do štúdia, alebo si zavolám komparz, aby v štúdiu zahral to, čo potrebujem a nedám im pracovnoprávnu zmluvu, tak automaticky zaradím tieto príjmy pod paragraf, ktorý nepodlieha zdaneniu! Jediným kritériom je príležitostnosť príjmu daňovníka/ale nikde nie je stanovené časové rozhranie, ak prídem do komparzu 30x do mesiaca, je to to isté ako 1x.../ a neexistencia pracovnoprávnej zmluvy! V praxi to vyzerá tak, že zmluvu daňovník nedostane žiadnu, pri výplate podpíše prevzatie brutto sumy a upozornenie na par.8 a 9 Zákona o DP...
  PS: Myslím, že medzi príležitostné príjmy by som si mohla zaradiť napríklad príjmy zo sprostredkovania...keď by som dokázala vybaviť- sprostredkovať niečo bez pokynov a príkazov...
  Budem rada, keď budete reagovať, aby som mohla prípadne poopraviť svoj názor...
  Pekný večer všetkým...

  Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

  Katarína STR
  My sme to robili tak, že sme občanovi - nepodnikateľovi vyplatili na základe zmluvy o dielo brutto sumu a on si sám podával daňové priznanie.
  My sme ho oznámili na DU, že koľko sme mu vyplatili a že si sám podá daňové priznanie. Ale tá suma bola vždy tak vysoká, že si musel podať DP.
  Ale musela byť uzavorená nejaká zmluva. Bez zmluvy, dohody to proste podľa mňa nie je možné. Myslím, že teraz sa to už takto nedá. Už to musí firma zdaniť a vyplatiť netto.
  Veď predsa každú vec, ktorú zaúčtujem v účtovníctve musím mať dokladovanú.
  Daňováci vždy pýtali zmluvy, na základe ktorým sme to či ono vyplatili. No nie ?

  A zrazu dovolia vyplatiť niekomu prachy a firma ich nemusí zdaniť a dokonca ani nemusia mať žiadnú zmluvu ?? No ani mne sa to nezdá.

  susu je offline (nepripojený) susu

  susu
  Zauzana
  Čo sa týka obsahu prác, jednoznačne by som sa pri zdaňovaní držala par. 5 zákona 595/2003 Z.z. /Príjmami zo závislej činnosti sú....alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu.../Čiže, prakticky si to predstavujem tak, že pokiaľ ako podnikateľ uzatvorím s fyzickou osobou zmluvný vzťah napr. aj podľa Občianskeho zákonníka /Zmluva o dielo, Príkazná zmluva/ a spĺňam podmienku v par. 5 tak musím jeho príjem zdaniť.
  S týmto sa nedá súhlasit. Zober si naprikald, ze zadas nejakemu socharovi, aby ti urobil nejaku plastiku do firmy. Uzavries zmluvu o dielo podla "obcana", vydas pokyny ako to ma vyzerat atd. Kona na tvoj prikaz, ale nie je tvoj zamestnanec. To pocuvanie pokynov sa podla mojho nazoru tyka len zamestnancov.

  Návod DR SR ako nezdaňovať príležitostné pomocné práce

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.