Zavrieť

Porady

kompenzacie?ako najjednoduchšie?

Dobry den !Prosim o radu ako co najjednoduchsie a s akymi dokladmi potrebnymi mozem zauctovat v JU kompenzacie mesačnych uhrad najomneho za byt s platbami za renovaciu bytu aby to bolo pochopitelnejsie ,tak este z druhej strany :majitel domu spiše zmluvu s najomcom ,ktorý si opravi nieco v byte a dohodnu sa na znizenych splatkach najomneho.V konecnom dosledku mi na učet pride menej penazi ako je predpisana suma za najom.Fakturu za opravu davam do nakladov.Dalej mame jedneho najomcu-dochodcu,ktory nam poskytuje drobne opravy a tiez si to kompenzuje znizenym nájmom.Nema ŽL,nema mi dat aky doklad.Mam ztoho gulaš.Prosim viete mi trochu poradiť?Ďakujem a prajem pekný deň!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    A to potom robí na čierno ? S dôchodcom by ste mali urobiť nejakú dohodu o VP. Celkom dobre nerozumiem ak si dá nájomca opraviť niečo v byte a aj to zaplatí ako môžte vy dávať tie faktúry do nákladov ? Veď tie by sa mali doložiť len k internému zápisu ako dôvod zníženého nájomného.

    kankai je offline (nepripojený) kankai

    kankai
    Jedna sa o vacsie opravy napr.nova kuch.linka,alebo malovanie celeho bytu pri zacati najmu alebo oprava kotla.Funguje to tak ,že najomca to zaplati a da nam fakturu na meno majitela domu a sumu co zaplatil si odpocitava postupne.Takze to davame do nakladov.Dufam ze je to uz zrozumitelnejsie.
    S dochodcom teda urobim zmluvu.A v tom pripade mi asi bude stacit od neho podpisaný vydavkový doklad???No a tych najomcov neviem? Potrebujem este nejake iné doklady alebo je to OK tak ako to robime?Dakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kankai
    Dobry den !Prosim o radu ako co najjednoduchsie a s akymi dokladmi potrebnymi mozem zauctovat v JU kompenzacie mesačnych uhrad najomneho za byt s platbami za renovaciu bytu aby to bolo pochopitelnejsie ,tak este z druhej strany :majitel domu spiše zmluvu s najomcom ,ktorý si opravi nieco v byte a dohodnu sa na znizenych splatkach najomneho.V konecnom dosledku mi na učet pride menej penazi ako je predpisana suma za najom.Fakturu za opravu davam do nakladov.

    Mám pocit , že v otázke ide o dvoch nájomcov. Tak najskôr skúsim ja , ale tak okrajovo, pretože otázka nie je dostatočne položená. Tak k prvému nájomcovi. Musí byť spísaná zmluva o prenájme a uvedené v zmluve podmienky ako napr. uplatňovanie výdavkov za opravy, platba za nájom, resp.znížené nájomné o vykonané úpravy v byte ....atd... vlastne všetko čo teraz potrebuješ riešiť.
    Ak to všetko takto je uvedené v zmluve, tak účtovať budeš nasledovne:
    - na základe vystavenej pohľadávky, alebo nejaké predpisu, zmluvy si zaeviduješ do knihy pohľadávok faktúrovanú mesačnú splátku za nájom. Predpokladám, že mesač.splátka je vyššia, ako ti v skutočnosti prišla.
    - príjem na účte naúčtuješ príjem ovplyv.základ dane.
    - rozdiel ktorý ti vznikne u pohľadávky by som účtovala ako uzavier.operáciu a to príjem ovpl.základ dane u pohľadávky a bloček za opravu ako výdavok ovpl.základ dane.

    PS: moje tvrdenie nemusí byť správne, pretože je uvedených strašne málo informácií, aby sa dalo povedať, že ide o správne zodpovedanú otázku.

    kankai je offline (nepripojený) kankai

    kankai
    Dakujem.Takze ak som spravne pochopila treba zmluvu pre dochodcu a potom mat v zmluvach s ostatnymi najomnikmi zakotvene odpocitanie. vynalozenych nakladov.To vsetko je v poriadku.Za postup v uctovani dakujem tiez,nevedela som co s tou chybajucou sumou.Takze vdaka este raz a pekny den prajem!

    kompenzacie?ako najjednoduchšie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.