Zavrieť

Porady

presný postup pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Ahoj poraďáci,
v ZP je uvedené, že v sk. dobe je možné skončiť pracovný pomer atď, pričom podľa §72, ods. 2 písomné oznámenie sa má doručiť SPRAVIDLA aspoň tri dni pred dňom skončenia.

Čo presne znamená to SPRAVIDLA???

Čo v prípade (môj aktuálny), ak napr. zamestnanec vykonáva prácu vo vzdialenej pobočke, je v skúšobnej dobe a jedného dňa jednoducho neprišiel do práce? Vzhľadom na to, že dochádzku robíme koncom mesiaca, keď prídu na poradu do centrály sa na to, že nechodí do práce prišlo až dva týždne po tom, ako prestal chodiť do práce...
Môžem mu poslať skončenie v sk. dobe, kde deň skončenia je jeho posledný deň v práci????
Pretože prečo by som mu mal platiť ďalšie dni, keď jednoducho do práce nechodil a nič neoznámil???
Prosím o odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    pokiaľ nebol v práci a je v skúšobnej dobe tak nevidím problém poslať mu rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Aj ku dnu kedy mal nástupiť do zamestnania a nenastupil.ale rozumnejšie by bolo dať mu absenciu a ukončiť PP k danému dnu ked ste to zistili. Už je to potom len o tom že zamestnávateľ nenahlásil zmenu/neodhlásil zamestnanca / do 8prac. dní
    Naposledy upravil bv_alexandra : 09.01.07 at 13:10

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Výpoveď nemôžeš dať so spätnou platnosťou, to je neplatný právny úkon.
    Ibažeby sa na tom obidve strany dohodli?
    Máš viac možností, platiť ho nemusíš, môžeš mu dať absencie. Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    <TABLE class=tborder cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR><TD class=thead colSpan=2>Dnes 02:55 PM</TD></TR><TR title="Príspevok 357722" vAlign=top><TD class=alt1 align=middle width=125>bv_alexandra</TD><TD class=alt2>pokiaľ nebol v práci a je v skúšobnej dobe tak nevidím problém poslať mu rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Aj ku dnu kedy mal nástupiť do zamestnania a nenastupil. Už je to potom len o tom že zamestnávateľ nenahlásil /neodhlásil zamestnanca / do 8prac. dní od ukončnenia prac. pomeru.</TD></TR></TBODY></TABLE>

    Zamestnanec sa na soc. poisťovni odhlasuje najneskôr deň po ukončení pracovného pomeru, do 8 dní len na zdravotnej poisťovni.
    A to že nechodil do práce by som tiež riešila skôr tými A-čkami.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    ZDENIELA
    Zamestnanec sa na soc. poisťovni odhlasuje najneskôr deň po ukončení pracovného pomeru, do 8 dní len na zdravotnej poisťovni.
    A to že nechodil do práce by som tiež riešila skôr tými A-čkami.
    A-čka sa nahlasujú do SP ako prerušenie poistenia do 8 dní.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    kukučka
    Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?
    Toto znelo dosť blbo s predsudkami.

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    A nemôžeš ukončiť prac. pomer okamžitým skončením - pri závažnom porušení pracovnej disciplíny ? (ZP, §68, ods. 1, písm. b)

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Podľa mne je zbytočná okamžitá výpoved ked je v skúšobnej dobe.
    Myslím že dosť ťažko sa posudzuje čo je a čo nie závažné porušenie prac. disciplíny a mal by byť aspon raz písomne upozornený na porušovanie PD aby dostal okamžitú výpoveĎ

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    bv_alexandra
    Podľa mne je zbytočná okamžitá výpoved ked je v skúšobnej dobe.
    Myslím že dosť ťažko sa posudzuje čo je a čo nie závažné porušenie prac. disciplíny a mal by byť aspon raz písomne upozornený na porušovanie PD aby dostal okamžitú výpoveĎ
    Súhlasím. No z úvodného článku (resp. prvej časti otázky) som pochopil, že je problém s uplynutím skušobnej doby. Ono v skutočnosti musí ZĽ poslať oznámenie o skončení 21 dní pred jej skončením (v prípade posielania poštou - 18 dní na najneskoršie doručenie + 3 dni uvedené v ZP)

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Ja by som to zbytočne nekomplikovala a riešila by som rozviazanie pracovného pomeru v zmysle § 73 ZP, t.j. skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Akurát, že písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom skončenia pracovného pomeru.

    jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

    jun2006
    kukučka Pozri príspevok
    Výpoveď nemôžeš dať so spätnou platnosťou, to je neplatný právny úkon.
    Ibažeby sa na tom obidve strany dohodli?
    Máš viac možností, platiť ho nemusíš, môžeš mu dať absencie. Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?
    Keď niekto pracuje sám a vonku, asi ťažko sa niečo môžem dozvedieť od jeho kolegu... Najprv čítaj, potom komentuj

    jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

    jun2006
    Black Pozri príspevok
    Súhlasím. No z úvodného článku (resp. prvej časti otázky) som pochopil, že je problém s uplynutím skušobnej doby. Ono v skutočnosti musí ZĽ poslať oznámenie o skončení 21 dní pred jej skončením (v prípade posielania poštou - 18 dní na najneskoršie doručenie + 3 dni uvedené v ZP)
    správne, ďakujem za upresnenie. Už som si overil, že v takomto prípade je možné postupovať len skončením na A, pričom platí deň doručenia... Skončenie v sk. dobe by mohlo byť vzhľadom na dlhú dobu doručovania neplatné.

    A ďakujem všetkým za komenty!

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    jun2006 Pozri príspevok
    správne, ďakujem za upresnenie. Už som si overil, že v takomto prípade je možné postupovať len skončením na A, pričom platí deň doručenia... Skončenie v sk. dobe by mohlo byť vzhľadom na dlhú dobu doručovania neplatné.

    A ďakujem všetkým za komenty!
    Nechápem zvýraznenému. Skončenie PP v skúšobnej dobe končí daným dátumom. Je slušnosťou toto oznámiť ZCovi ASPOŇ 3 dni dopredu, ale nie povinnosťou ZĽa. Takže ak niekto istý čas nechodí do práce, dáte mu skončenie napr. v ten istý deň, ako pošlete, pošlete poštou a viete, že nasledujúce dni nenastúpi, tak PP končí dňom uvedeným v liste (ak je to ešte deň počas skúšobnej doby).

    Magica41 je offline (nepripojený) Magica41

    Magica41
    Zamestnanec nastupil 10.8.2007, od 7.11.07 je PN.Moze dostat vypoved v skusobnej dobe k 10.1.08? alebo az po ukonceni pn

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.