Zavrieť

Porady

Fyzická osoba účtujúca v podvojnom účtovníctve!

Mám nového klienta, ktorý ako živnostník (FO) vedie podvojné účtovníctvo. Nemám s tým žiadne skúsenosti. Zatial som nenašla ani príspevky k tomu...
Keď FO vedie podvojné účtovníctvo, účtuje 381 (náklady buducich období) alebo platí, čo zaplatil je výdavok čiže náklad v PU??
Usporiadat
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Áno ja viem, ja som to iba vydedukovala z toho, že potom pri prechode z § 6 ods. 14,15 na § 6 ods. 10 netreba robiť žiadne úpravy základu dane. Takže ten prechod z podvojného by mal byť v podstate rovnaký. A usmernenie k prechodu z podvojného na § 6 ods. 10 som nenašla. Ale logicky mi to tak sedí, lebo síce pohľadávky už sú zdanené v roku 2008, ale aj záväzky boli dané do nákladov 2008. A tých záväzkov ja mám viac ako pohľadávok. Niesom si tým až taká istá. Preto sa toľko pýtam.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Monika Kováčová Pozri príspevok
pozri ešte zákon 504/2009 resp. novelizovaný Zákon o dani z príjmov http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2010-a.html platný od 1.1.2010 - v § 51a ods. 4,5 a 6, podľa ktorých sa úprava základu dane vykoná v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Ustanovenie uvedené v §51a ods. 4,5,6 sa použije prvý krát za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.
Ďakujem toto si ešte pozriem... ale až poobede, lebo sa musím venovať aj inej práci.. asi som pozerala nenovelizované znenie zákona hrôza.
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
ibiza Pozri príspevok
Áno ja viem, ja som to iba vydedukovala z toho, že potom pri prechode z § 6 ods. 14,15 na § 6 ods. 10 netreba robiť žiadne úpravy základu dane. Takže ten prechod z podvojného by mal byť v podstate rovnaký. A usmernenie k prechodu z podvojného na § 6 ods. 10 som nenašla. Ale logicky mi to tak sedí, lebo síce pohľadávky už sú zdanené v roku 2008, ale aj záväzky boli dané do nákladov 2008. A tých záväzkov ja mám viac ako pohľadávok. Niesom si tým až taká istá. Preto sa toľko pýtam.
Usmernenie k prechodu z PU na §6 ods 10 som našla v komentári k § 17

Podľa nového znenia § 51a zákona 504/2009 Zz daňovník , ktorý začal účtovať v sústave PU po období, v ktorom uplatňoval výdavky spôsobom podľa § 6 ods 10 a naopak , upraví ZD podľa § 17 ods 8 písm b) alebo písm c) v zdaňovacom období v ktorom došlo k tejto zmene
zdroj Poradca 7-8/2010 str 164
Cila
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

ďakujem Vám veľmi pekne... ale ja som asi blbá už.. ktoré písmeno § 17 ods. 8 sa týka mňa b) alebo c)?

§ 17: Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Mám zostatky na 311, 314, 221, 211, 321, 326 a 491.

Predpokladám, že to bude písm. c) ? Mám upravovať základ dane tak že pripočítam k nemu 311 a 314? Ja už som z toho zmagorená teraz... prosím pomôžte ešte
Naposledy upravil ibiza : 17.03.10 at 15:58
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Skúsim to zhrnúť:

§ 51a ods. 4 Zákona o dani z príjmu platného od 1.1.2010 postup pri prechode z PÚ na percentuálne výdavky a naopak (laicky nazvané).
§ 52h ods. 3 Zákona o dani z príjmu platného od 1.1.2010 uvádza prechodné ustanovenie :
(3) Ustanovenia § 19 ods. 3 písm. t) a § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použijú pri podávaní daňového priznania po 1. januári 2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.
to znamená, že ak napr. v roku 2009 uplatňujeme preukázateľné výdavky na základe účtovania v PÚ, a v roku 2010 začneme uplatňovať percentuálne výdavky, pri podávaní DP za rok 2009 postupujeme podľa §17 ods. 8 v tom zdaňovacom období, v ktorom ku zmene spôsobu preukazovania výdavkov došlo.

Ak však zmeníme spôsob uplatňovania výdavkov v roku 2009, t.j. v roku 2008 účto, v roku 2009 percentuálne výdavky, upravíme základ dane podľa postupu uvedeného v § 17 ods. 8 Zákona o dani z príjmov za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene ( § 17 ods. 10) v tomto prípade r. 2008.

v § 17 ods. 8 písm. b) sa uvádza:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
......
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,


Toto zeleným vyznačené mal daňovník urobiť v roku 2008.
Pokiaľ zostatky v roku 2008 nemal na účtoch uvedených v § 17 ods. 8 písm. b), nemal prečo upravovať základ dane za rok 2008 z dôvodu prechodu z podvojného účtovníctva na percentuálne výdavky.

Si myslím ja...
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.03.10 at 16:29
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Takže domotanejšie to už ani nemohlo byť, myslím však že sme to nejako s Cilou a ibizou rozmotali.

a sme pri začiatku, stačí rozmýšľať logicky - pokiaľ ovšem nemáme zostatky na rezervách a opravných položkách a príjmoch a výnosov budúcich období, výdavkov a nákladoch budúcich období...

Monika Kováčová Pozri príspevok
pri paušálnych výdavkoch predsa nevediete žiadne účtovníctvo - ani JÚ ani PÚ, vediete len evidenciu o príjmoch, pohľadávkach a záväzkoch resp. zásobach.

Ak máte poistné v nákladoch roku 2008 nemôžete ho opäť dať do výdavkov v roku 2009 -(predpokladám, že predpis poistného ste v roku 2008 robili a evidujete zostatky na účte 336.)
Monika Kováčová Pozri príspevok
ako upraviť základ dane? Predpokladám, že pohľadávky boli zdanené v roku 2008... Aj neuhradené, pokiaľ sa teda bavíme o Podvojnom účtovníctve.
Či?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.03.10 at 16:25
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Jeminenku no tak ja som už úplne dopletená. V roku 2008 mám zostatky na účtoch 311, 314, 221, 211, 321, 326 a 491. Z vyššie uvedeného vyplýva, že teda základ dane upravovať nemusím?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ty si domotaná, a ja sa ťa snažím presvedčiť, aby si rozmýšľala triezvo. Prečítaj si ešte raz moje posledné dva príspevky... kľudne aj viac krát a otvor si zákon... Ja si myslím, že nemáš prečo upravovať ZD (r. 2008 resp. 2009) pretože nemáš zostatky na účtoch uvedených v § 17 os. 8 písm. b).

Prečo si myslíš, že sa ťa týka písm c)?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

hmm... no lebo už vediem evidenciu v § 6 ods. 10.... ale teraz keď sa na to logicky pozriem. Neviem prečo by som mala k ZD pripočítavať tie pohľadávky.. veď to už mám predsa zdanené v roku 2008. No som ja ale...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Takže vlastne ak to zhrniem... zo ZD nerobím nič. Iba si dám teraz v roku 2009 pozor, aby som nezahrnula do výdavkov na zdravotné a sociálne poistenie to, čo bolo platené za obdobie pred r. 2009.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ibiza Pozri príspevok
hmm... no lebo už vediem evidenciu v § 6 ods. 10.... ale teraz keď sa na to logicky pozriem. Neviem prečo by som mala k ZD pripočítavať tie pohľadávky.. veď to už mám predsa zdanené v roku 2008. No som ja ale...
... ešte raz:

hmm.... lebo ty už vedieš evidenciu podľa § 6 ods. 10 ... ale ju vedieš v roku 2009, že?

hmm... kedy upravuješ ZD? v roku 2008.. prečo? lebo § 17 ods. 10 ... čo si viedla v roku 2008? PÚ... takže preto § 17 ods. 8 písm. b)

ak by si viedla evidenciu podľa § 6 ods. 10 v roku 2008, upravila by si základ dane za rok 2008 podľa § 17 ods. 8 písm. c)
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.03.10 at 17:09
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ak si už príjmy/ výnosy a výdavky/ náklady raz zahrnula do ZD v predchádzajúcom zdaňovacom období, nemôžeš ich zahrnúť do ZD v ďalšom zdaňovacom období...

pozor na účty: 311, 321, 314, 336 a samozrejme 326
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.03.10 at 17:11 Dôvod: doplnenie 326
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

ibiza Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa opýtať.. ak FO v roku 2008 účtovala v podvojnom účtovníctve, môže rok 2009 účtovať v JÚ? Chceme totiž urobiť iba paušálne výdavky 40 %. Ako je to potom napr. zo sociálnym poistením, ktoré platí v roku 2009 za rok 2008? Môžem to dať do výdavkov?

prosím prosím je to súrne

AHA !

Už sa roszvietilo v makovici ???

PÚ nie je primárne určené pre FO !
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Laco-monter Pozri príspevok
AHA !

Už sa roszvietilo v makovici ???

PÚ nie je primárne určené pre FO !
Veľký OMYL!!!

Pozri Obchodný zákonník: Každá zahraničná fyzická osoba má povinnosť registrovať sa v obchodnom registri. Každá osoba registrovaná v obchodnom registri má povinnosť viesť podvojné účtovníctvo!

Zrátaj si koľko je tu vietnamcov a iných cudzincov - podnikateľov... každý by mal viesť podvojné účtovníctvo!

pozri Obch. zákonník:
§ 21

(2) Zahraničnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Slovenskou právnickou osobou na účely tohto zákona sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky.


(4) Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva zahraničná osoba.

a ďalej Obchodný zákonník:

§ 36

Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.03.10 at 17:28
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc... teraz aj keby mi niekto na DÚ oponoval, tak sa viem ohradiť argumentami. Ešte raz veľké Ď.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Prosím pár informácií k tejto téme.

Zaplatená daň v roku 2011 za rok 2010 bude v PU náklad alebo v DP položka zvyšujúca ZD.
Máme termín na podanie DP k 30,06.2012, anie som si istá. Odvody SZČO ktoré patria do roku 2011 a boli odvedené v roku 2012 ako zaúčtujeme. Prosím poradiť batorek
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

daň je účet 341, takže ani výnos, ani náklad
v r. 2010 bol predpis dane 591/341, v roku 2011 len úhrada 341/221 (t.j. o nákladoch neúčtuješ)
odvody sa účtujú predpis 526/336 napr. mesačne t.j. napr. 12x 46,06, úhrada sa účtuje 336/221, t.j. v nákladoch je 12x46,06 bez ohľadu na dátum zaplatenia, v r. 2012 je zostatok len na 336
Naposledy upravil Monika Kováčová : 26.06.12 at 16:56 Dôvod: nie 527, ale 526 preklep
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Monika Kováčová Pozri príspevok
daň je účet 341, takže ani výnos, ani náklad
v r. 2010 bol predpis dane 591/341, v roku 2011 len úhrada 341/221 (t.j. o nákladoch neúčtuješ)
odvody sa účtujú predpis 526/336 napr. mesačne t.j. napr. 12x 46,06, úhrada sa účtuje 336/221, t.j. v nákladoch je 12x46,06 bez ohľadu na dátum zaplatenia, v r. 2012 je zostatok len na 336
Keď má napr. 8045 € základ dane - zisk z toho by bola daň 1528 €. Ale on má nárok na
odpoč.položku ako FO a v tom prípade bude základ dane 4485 € a z toho je daň 852 €. Teraz ktorá suma pôjde na predpis dane za rok 2011 lebo vlastne zaplatí len tu nižšiu sumu. Teraz podávame DP k 30.06.2012 som z toho uplne pomýlena. Ďakujem batorek
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Predpis dane bude taky ako mu vyjde z danoveho priznania. Teda po uplatnení NČZD. A to čo bude uhradzať.
teda tých 852 € dá ako 591/341. Ked to uhradí tak 341/221 (211)
2 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať