Zavrieť

Porady

účtovanie KR

moje vystavené DF a VF v CM, nevysporiadané-neuhradené v r. 2006 prechádzajú do r. 2007 s kurzom 31.12.2006
Rozdiel mám zaúčtovať do PD ako uzávierk. operáciu-kurz.rozdiely :
- poníženie sumy DF= kurz zisk- ako príjem OZD-/stlp. 16/,
- poníženie sumy VF= kurz. strata - ako výdaj OZD-réžia.

Je to správne ?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ekosped
JU robím v ALFE. v r. 07 keď uhradím, alebo mi príde úhrada - vyrovnám CM a soft mi automaticky urobí KR k danej fa v Skk. Teraz sa mi jedná o to, či sa majú robiť KR - ako som to položil v otázke na začiatku témy, či mi daňováci nemôžu použiť sankciu za nesprávne vedenie účtovníctva.
Ja ti neviem poradiť ako to urobiť "technicky", nepracujem s tým programom. Kurzový rozdiel ktorý vznikne po úprave pohľ. a záv. k 31.12. je príjem/výdaj neovplyvňujúci ZD, tak to treba označiť, neovplyvní ti účto, zmení sa len zostatok v saldokonte. Keď to zapíšeš takto, daňováci budú tiež spokojní.
Niektoré účtovníčky to urobia len ručne , ale ty píšeš ,že výkaz o mejetku ako výstup z programu nie je korektný, čísla nie sú skutočné, lebo sa urobila úprava ručne, tak sa snažím ti poradiť, ako na to, aby to bolo aj v programe. Treba sa rozhodnúť, či ručne, alebo v programe. Ja by som to urobila v programe, nič sa tým nepokazí, naopak výstupy budú mať reálne hodnoty. Len dohliadnúť na to čo je zvýraznené vyššie.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

ok. asi to urobím v evidencii pohľadávok a závazkov. ich sumu upravim tak, aby vstupili do r.2007 s kurzom k 31.12.- takto by som mal dostat nový stav aj do výkazu.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
benka
Prepočítava sa iba banka a pokladňa, v JU KR pri DF a VF nepočítaš.
Tak mi to vychádza z postupov účtovania pre JU §15/4.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

benka
Tak mi to vychádza z postupov účtovania pre JU §15/4.
.... aby pravdivo uvádzal vo výkaze o majetku pohľadávky a záväzky znejúce na cudziu menu, tak musí tie fa prepočítať - nie ?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V jednej literatúre je takáto, pre mňa zapeklitá veta: Zostatok pohľadávok v cudzej mene k poslednému dňu účtovného obdobia sa prepočíta kurzom vyhláseným NBS k tomuto dátumu a vzniknuté rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pre vyčíslenie súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách....po pravde už pri opisovaní tejto vety sa mi takmer prsty zavrkočili, nieto ešte aj mozgové bunky.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

liba2
.... aby pravdivo uvádzal vo výkaze o majetku pohľadávky a záväzky znejúce na cudziu menu, tak musí tie fa prepočítať - nie ?
Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

andrej_rv
Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.
Teda inými slovami povedané to, čo v príspevku č. 22 .
Ten kto vedie KNIHU pohľadávok, resp. záväzkov v programe Alfa, tak zostatky neuhradených fa k 31.12. prepočíta a zapíše v programe Alfa (a nie niekde na papieri). Výkaz o majetku z Alfy musí mať správne údaje.

O tom tu bola reč. Ja JU nerobím, ani Alfu nepoužívam, ale takto by som to urobila.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

andrej_rv
Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.
ok. takže takto to urobím. VF a DF v CM vstupia do r. 07 s kurzom k 31.12. , t.j. v pôvodnej sume + KR /+,-/ ale len v evidencii.
a NO DPH za 4.Q. zaevidujem tiež v Pohľadávkach voči DU / r.2006/.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Program ALFA si počíta kurzové rozdiely k 31.12.200. , treba kliknúť na "Kurzové rozdiely " jednak na účet a taktiež aj pokladňu ... je tam sprievodca a všetko je tam popísané ako to zapísať na konci roka a vlastne celý postup .
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

Zita5
Program ALFA si počíta kurzové rozdiely k 31.12.200. , treba kliknúť na "Kurzové rozdiely " jednak na účet a taktiež aj pokladňu ... je tam sprievodca a všetko je tam popísané ako to zapísať na konci roka a vlastne celý postup .
Dik. nepotrebujem KR ku koncu roka - to robí soft. Išlo mi o neuhrad-nevyspor.VF a DF
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať