Zavrieť

Porady

narok na zakonom stanovenu dovolenku

Prosim Vas, kolko pracovnych dni je potrebnych odpracovat za rok, aby zamestnanec mal narok na celu ciastku dovolenky v zmysle zakona a este prosim o radu, ako sa zakonny narok dovolenky krati z dovodu PN.
Dakujem.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ak pracuješ nepretržite u toho istého zamestnávateľa, tak po odpracovaní 60 dní (myslí sa tým pracovných) máš nárok na dovolenku za kalendárny rok - vždy sa to počíta nanovo každý kalendárny rok. Ak by si v priebehu roka zmenila zamestnávateľa, tak on ti prepočíta nárok na dovolenku do dňa odchodu zo zamestnania.
Z dôvodu PN sa kráti dovolenka vtedy, ak máš v kalendárnom roku odpracovných aspoň 60 dní a to tak, že za prvých 100 zameškaných pracovných dní sa kráti dovolenka o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu.
Ak by si chcela študovať zákonník práce tak sú to § 100-102, § 105 a § 109.
Pekný deň
Naposledy upravil vladan : 29.12.04 at 12:59
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Vladan, srdecna vdaka za radu.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
vladan
ak pracuješ nepretržite u toho istého zamestnávateľa, tak po odpracovaní 60 dní (myslí sa tým pracovných) máš nárok na dovolenku za kalendárny rok - vždy sa to počíta nanovo každý kalendárny rok........
Zamestnanec nastúpi do zamestnania 15.11. - alikvotná časť dovolenky je 2,5 dní. Môže zamestnávateľ poskytnúť dovolenku aj po odpracovaní 27 pracovných dní???
Ďakujem.
Prajem pekný deň.
Viki
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Viki, alikvotná časť dovolenky by mala byť (pri nároku 25 dní) 2 dni. Zamestnávateľ môže poskytnúť dovolenku už po odpracovaní 22 dňoch.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
vladan
Viki, alikvotná časť dovolenky by mala byť (pri nároku 25 dní) 2 dni. Zamestnávateľ môže poskytnúť dovolenku už po odpracovaní 22 dňoch.
Vladi, ja som dovolenku počítala od 15.11. do 31.12. a to je (20dní/12mesiacov)*1,5 mesiaca a to mi vyšlo 2,5 dňa.
Zamestnanec je z východu a pred Vianocami odišiel domov 23. na obed -t.j. 1/2 dňa a nastúpil 29.12.
Prosím Ťa, je v tom problém, že vyčerpal dovolenku, ktorá mu prináleží do konca roka, skôr?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Viki, podľa § 102 sa pomerná časť dovolenky počíta za každý celý kalendárny mesiac. Ale niektorí mzdári to počítajú tak ako ty, takže neviem.
Od 15.11. - 22.12. je 27 pracovných dní, čiže nárok na pomernú časť mu vznikol, čiže dovolenku si vyčerpal normálne. Je to OK.
Pekný deň
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Podľa môjho názoru zamestnancovi, ktorý nastúpil do prac. pomeru 15. 11. 2004, nemôžeš počítať alikvótnu časť za 1,5 mesiaca. Nárok na dovolenku za kalendárny rok podľa § 101 ZP by mal len vtedy, keby odpracoval u nového zamestnávateľa 60 pracovných dní alebo by nové zamestnanie bezprostredne nadväzovalo na jeho predchádzajúce zamestnanie. Ak nie je splnená aspoň jedna z týchto podmienok, patrí zamestnancovi dovolenka za odpracované dni podľa § 105 ZP, t.zn. za každých 22 odpracovaných dní jedna dvanástina.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Len sa chcem uistiť: Ak k nám zamestnanec nastúpil 10.12. - nemá nárok na dovolenku.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

betty
Len sa chcem uistiť: Ak k nám zamestnanec nastúpil 10.12. - nemá nárok na dovolenku.
podľa všetkého nie, ale viĎ príspevok vyššie od Zita4
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Ak zamestnanec bol v prac.pomere vacsiu cast mesiaca, ma narok na dovolenku za dany mesiac, tzn. ak by nastupil napr. 10.06.2004 ma narok na 20/12x7mesiacov=11,66=12 dní.

Ine je ked nastupil 10.12.04, vtedy neodpracoval 60 dni, takze za kazdych 22 dni 1/12
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Yuya
Ak zamestnanec bol v prac.pomere vacsiu cast mesiaca, ma narok na dovolenku za dany mesiac, tzn. ak by nastupil napr. 10.06.2004 ma narok na 20/12x7mesiacov=11,66=12 dní.

Ine je ked nastupil 10.12.04, vtedy neodpracoval 60 dni, takze za kazdych 22 dni 1/12
Yuya, tvoje prvé tvrdenie by mohlo platiť pre zamestnávateľa, ktorý má kolektívnu zmluvu a v nej uvedený algoritmus výpočtu nároku na dovolenku.
Pre zamestnávateľa, ktorý kolektívnu zmluvu nemá, platí Zákonník práce, konkrétne § 102 a podľa neho by zamestnanec, ktorý nastúpil 10.6.2004 mal nárok na napr. 20/12*6 = 10 dní dovolenky. Ešte by som rada opravila tvoj výpočet, podľa mňa, 11,66 dní dovolenky sa zaokrúhľuje na 11,5 dňa dovolenky.

K prípadu zamestnanca, ktorý nastúpil 10.12.2004 - tomuto zamestnancovi nárok na dovolenku v roku 2004 nevzniká vôbec. V roku 2005 sa bude posudzovať odpracovaná doba 60 dní, resp. 22 odpracovaných dní.
Pekný deň
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

A prosím Vás ako počítať dovolenku ak zamestnankyňa nastúpi 2.2.2005 na MD. Aký jej vznikne nárok? Môže ho čepať pre MD? Je zamestnaná od 1.7.2004
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nárok v roku 2004 (ak má odpracovaných menej ako 15 rokov) = 20/12*6 = 10 dní
nárok v roku 2005 nevzniká, pretože od 1.1.2005-1.2.2005 je 21 dní pracovných dní, kedy by pracovala, ale ZP hovorí o 22 dňoch
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

vladan
nárok v roku 2004 (ak má odpracovaných menej ako 15 rokov) = 20/12*6 = 10 dní
nárok v roku 2005 nevzniká, pretože od 1.1.2005-1.2.2005 je 21 dní pracovných dní, kedy by pracovala, ale ZP hovorí o 22 dňoch
Vladan a MD sa neráta ako keby pracovala. Niekedy to tak bolo...
Rok 2004 je mi jasný. Problém mám len s tou MD.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
MD je skratka materskej dovolenky, však? Takže to je dovolenka pre ženu v trvaní 28 týždňov.
Čas strávený na materskej dovolenke sa počíta ako čas trvania pracovného pomeru, čo znamená, že tejto žene sa nezrušil pracovný pomer, ale trvá naďalej. Ona však fyzicky nepracuje, preto nie je možné využiť § 105, ktorý hovorí o odpracovaných dňoch.
§ 103 ods. 5 hovorí o tom, akú výmeru dovolenky priznať zamestnancovi - teda zistenie času, aký má daný zamestnanec odpracovaný. Je to hlavne z dôvodu určenia viac ako 15, resp. menej ako 15 odpracovaných rokov - a z toho výmeru 20 alebo 25 dní dovolenky.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

prosim Vas,po precitani tejto diskusie som ostala v pomykove,ci zamestnanec, ktory pracoval stale do 25.1.2005 /tj. 26.1.2005 nastupil na PN / , ci bude mat narok na dovolenku ak bude PN az do nastupu na dochodok tj. 30.7.2005.
Vopred dakujem skusenym poradakom za odpoved.
Olga
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
olga, nie nebude mať nárok na priznanie dovolenky, lebo pracoval iba 16 dní ... nesplnil podmienku nároku ani na dovolenku za odpracované dni
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Vladi si zlata, dakujem Ti za odpoved. Prajem prijemny den.
Olga
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

vladan
MD je skratka materskej dovolenky, však? Takže to je dovolenka pre ženu v trvaní 28 týždňov.
Čas strávený na materskej dovolenke sa počíta ako čas trvania pracovného pomeru, čo znamená, že tejto žene sa nezrušil pracovný pomer, ale trvá naďalej. Ona však fyzicky nepracuje, preto nie je možné využiť § 105, ktorý hovorí o odpracovaných dňoch.
§ 103 ods. 5 hovorí o tom, akú výmeru dovolenky priznať zamestnancovi - teda zistenie času, aký má daný zamestnanec odpracovaný. Je to hlavne z dôvodu určenia viac ako 15, resp. menej ako 15 odpracovaných rokov - a z toho výmeru 20 alebo 25 dní dovolenky.
Ako výkon práce na účely dovolenky sa posudzujú aj tzv. náhradné doby, ktoré sa započítavajú, ak spadajú do doby trvania pracov. pomeru, a ak sa kryjú navzájom , započítavajú sa iba raz. Na účely dovolenky sa čas materskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 ZP posudzuje ako výkon práce.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
anka1
Ako výkon práce na účely dovolenky sa posudzujú aj tzv. náhradné doby, ktoré sa započítavajú, ak spadajú do doby trvania pracov. pomeru, a ak sa kryjú navzájom , započítavajú sa iba raz. Na účely dovolenky sa čas materskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 ZP posudzuje ako výkon práce.
... nerozumiem ... anka, prosím ťa skús mi tvoje slová vysvetliť polopatisticky. ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať