Zavrieť

Porady

Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

5 rokov, účtovnú závierku 10 rokov
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu treba posudzovať aj to, či je firma platiteľ alebo neplatiteľ DPH. Všeobecne doklady obsahujúce DPH - 10 rokov. Čo sa týka ERP nech sa páči citácia z Vyhlášky:
§3
8) Kniha pokladnice a výkaz sa uchovávajú po dobu desiatich rokov od konca kalendárneho roku, v ktorom boli vyhotovené; kontrolná páska sa uchováva po dobu troch rokov od konca kalendárneho roku, v ktorom bola vyhotovená

A tu je zákon o DPH :
§ 76Uchovávanie faktúr a iných dokladov
1 Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jasné, účtovná uzávierka a kniha pokladnice (výkaz obratov platiteľa DPH) 10 rokov. Ostatné 5 rokov. To s tou kontrolnou páskou som tiež v hlave fixovala ako 5 rokov. Hurá, budem likvidovať... Ale až v apríli... Ďakujem evina.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu len tak na okraj jedna milá citácia, aby sme sa trocha pobavili

4/ Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné pri uchovávaní faktúr zaručiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť faktúry po celú dobu úschovy.
(5) Elektronicky vyhotovené faktúry po dobu úschovy musia byť čitateľné a nesmú byť menené.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

hmhmhm... chachacha...
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

evina
Tu treba posudzovať aj to, či je firma platiteľ alebo neplatiteľ DPH. Všeobecne doklady obsahujúce DPH - 10 rokov. Čo sa týka ERP nech sa páči citácia z Vyhlášky:
§3
8) Kniha pokladnice a výkaz sa uchovávajú po dobu desiatich rokov od konca kalendárneho roku, v ktorom boli vyhotovené; kontrolná páska sa uchováva po dobu troch rokov od konca kalendárneho roku, v ktorom bola vyhotovená

A tu je zákon o DPH :

§ 76Uchovávanie faktúr a iných dokladov

1 Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
Som platcom DPH, takže vlastne všetky doklady 10 rokov okrem pások, ktoré sú tri roky?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Áno ............
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

chápem 10 rokov faktúry, kniha uzávierok, účtovná uzávierka (výkazy o MaZ, výkazy o PaV).
Kontrolné pásky (kotúčiky) 3 roky.
ostatné (napr. VPD, DFA) 5 rokov.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 24.01.07 at 17:10
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

ermon
chápem 10 rokov faktúry, kniha uzávierok, účtovná uzávierka (výkazy o MaZ, výkazy o PaV).
Kontrolné pásky (kotúčiky) 3 roky.
ostatné (napr. VPD, DFA) 5 rokov.
Dofrasa nemám kde skladovať a ešte som len v šiestom roku. O čitateľnosti ani nehovorím.

Čo je VPD DFA?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marekm
Dofrasa nemám kde skladovať a ešte som len v šiestom roku. O čitateľnosti ani nehovorím.

Čo je VPD DFA?

VPD - Výdavkový pokladničný doklad
DFA - Došlá faktúra
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm
Dofrasa nemám kde skladovať a ešte som len v šiestom roku. O čitateľnosti ani nehovorím.

Čo je VPD DFA?
Výdavkový pokladničný doklad
došla /dodávateľská/ faktúra

P.s. pravdepodobme by sme mali skladovať v klimatizovaných priestoroch hermeticky uzavretých, potom by to myši nezožrali a možno niektoré boli aj čitateľné
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Takže ako? Predpokladám, že došlé a prijaté faktúry sú to isté.
Tak 10 alebo 5?

Faktúry, ktoré som vystavil 10.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm
Takže ako? Predpokladám, že došlé a prijaté faktúry sú to isté.
Tak 10 alebo 5?

Faktúry, ktoré som vystavil 10.
Všetky faktúry, ktoré obsahujú DPH 10 rokov...
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

To je o ničom nebudem sa predsa hrabať a vyhadzovať len faktúry od neplatcov DPH...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm
To je o ničom nebudem sa predsa hrabať a vyhadzovať len faktúry od neplatcov DPH...
Asi tak.....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina prosím ťa, kde je to (§) s tým uchovávaním dokladov faktúr 10 rokov. Už dva dni skartujeme do 2001 všetko okrem DP, VoMaZ, VoPaV a kníh pokladnice.
(zatiaľ len neplatcov dph)
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

ale podľa mňa to čo tvrdí evina má logiku protože ked prídu na DK DPH platcovi DPH spatne napr. skontrolovať 4.Q r. 1999, predpokladajme že budú robiť mies. zisť. práve tej firme ktorú si skartoval takže to by malo logiku prečo uchovávať faktúry od platcov DPH dlhšie a verím ze je to aj niekde v zákone
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ja netvrdím, že to nemá logiku, len to chcem vidieť kde to je napísané...
Zatiaľ to odnieslo len pár fa dodávateľských. Dúfam, že bločky o nákupe tovaru z ERP (aj tovaru) mohli kľudne ísť do skartovačky. Za faktúry sa považujú až po 1.5.2004...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ermon Pozri príspevok
evina prosím ťa, kde je to (§) s tým uchovávaním dokladov faktúr 10 rokov. Už dva dni skartujeme do 2001 všetko okrem DP, VoMaZ, VoPaV a kníh pokladnice.
(zatiaľ len neplatcov dph)

zákon o DPH§ 76 Uchovávanie faktúr a iných dokladov

1/ Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
2/ Uchovávať prijaté faktúry je povinná aj zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

jaaaaj koľko vecí nie je podchytených

naposledy ma rozčúlilo prečo musí SZČO podať dan. prizn. keď má príjmy len 20000 Sk,- v zákone je síce napísané že nemusí podať ale na DÚ odporúčajú radšej podať nulové ako nepodať vobec...............tak potom nech mi niekto povie načo sú tie zákony ????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať