Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a odpisovanie

Ahojte poraďaci,
V r.200 bolo zakúpené osobné auto a zaradené do podnikania. Odpisy boli uplatnené v r.2000, 2001, 2002. V r. 2003 (štvrtý rok odpisovania) odpis uplatnený nebol. Následne bola prerušená živnosť do 1.7.2006. Týmto dňom bolo vozidlo znova zaradené do podnikania so zaplatením alikvotnej časti dane z MV.
1. Aké výdavky je možné uplatniť v súvislosti s používaním MV na podnikanie? (PHM, zaplatenie dane, oprava auta ..)
2. Je možné uplatniť pomernú časť odpisov (50% zo štvrtého roka odpisovania)?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Áno, sú platiteľmi DPH. SZČO, ktorá prerušila živnosť, podávala celý čas nulové DP k DPH.
Poverená osoba je tá účastníčka, ktorá nemala prerušenú živnosť.
A ešte aj tu vidím nezrovnalosť. Poverená je tá účastníčka ... a čím je poverená, keď združenie reálne nemôže fungovať? Zrejme ste mali na mysli, že si podáva daňové priznanie z činnosti, ktoré vykonáva sama, ale predtým vykonávalo združenie. Nepredpokladám, že združenie "akože" fungovalo bez jedného z účastníkov. Alebo...?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
Z uvedeného stanoviska DR SR, ktoré vlastne nadväzuje na moje úvahy tento postup nebol správny a tak ako som uvádzala, mali si majetok vysporiadať pri prerušení živnosti jedným z účastníkov združenia ... jedná sa podľa môjho názoru o zánik združenia.
Ale tu sa jedná o majetok, ktorého vlastníkom je účastník združenia, ktorý prerušil živnosť, (nie je to majetok nadobudnutý spoločne, počas trvania združenia). Snáď mohli spísať zmluvu o prenájme počas prerušenia... Ja už vlastne ani neviem!!! Len by som to rada nejako upratala teraz, keď už združenie znovu vykonáva činnosť.
Janka, prosím Vás, a čo by bolo podľa Vás, najlepšie urobiť s tými prerušenými odpismi v tomto prípade?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Ale tu sa jedná o majetok, ktorého vlastníkom je účastník združenia, ktorý prerušil živnosť, (nie je to majetok nadobudnutý spoločne, počas trvania združenia).
Áno, ale z toho, čo uvádzate bol majetok poskytnutý združeniu na spoločné využívanie. A okrem toho, majetok musí byť vždy len niektorého z účastníkov. Združenie nie je právnickou osobou, aby mohlo nadobúdať vlastnícke právo k majetku. Majetkové práva si riešia účastníci združenia navzájom ... malo by to byť v zmluve o združení, ako budú postupovať. Keď to tam nie je, nastávajú komplikácie ... tak ako teraz v prípade Vášho klienta.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
A ešte aj tu vidím nezrovnalosť. Poverená je tá účastníčka ... a čím je poverená, keď združenie reálne nemôže fungovať? Zrejme ste mali na mysli, že si podáva daňové priznanie z činnosti, ktoré vykonáva sama, ale predtým vykonávalo združenie. Nepredpokladám, že združenie "akože" fungovalo bez jedného z účastníkov. Alebo...?
Asi som sa nevyjadrila zrozumiteľne. Poverená osoba bola počas činnosti združenia, pred prerušením činnosti jednej z účastníčok a po obnovení činnosti združenia je poverenou osobou znova. Proste, počas prerušenia, alebo ukončenia činnosti združenia, podnikala sama.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Janka, prosím Vás, a čo by bolo podľa Vás, najlepšie urobiť s tými prerušenými odpismi v tomto prípade?
Neviem

Z prvého pohľadu sa javí, že nič. Ak mal "prerušený" účastník združenia povinnosť zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, mal povinnosť uzatvoriť účtovné knihy a teda aj knihu majetku. Nejedná sa o prerušenie daňového odpisovania, jedná sa o to, že odpisy sa neuplatňujú z dôvodu, že sa o majetku prestalo účtovať. Z toho mi vychádza, že odpisy už nie je možné uplatniť. Toto sú najrozporuplnejšie prípady otvorenia účtovných kníh. Rozoberám to aj na školení. Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme. Je to vysoká suma?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
Áno, ale z toho, čo uvádzate bol majetok poskytnutý združeniu na spoločné využívanie. A okrem toho, majetok musí byť vždy len niektorého z účastníkov. Združenie nie je právnickou osobou, aby mohlo nadobúdať vlastnícke právo k majetku. Majetkové práva si riešia účastníci združenia navzájom ... malo by to byť v zmluve o združení, ako budú postupovať. Keď to tam nie je, nastávajú komplikácie ... tak ako teraz v prípade Vášho klienta.
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Asi som sa nevyjadrila zrozumiteľne.
Celé to je zamotané
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
Záleží napríklad na tom, či osoba, ktorá nemala majetok v majetku, ale bo používala ... mala s ním súvisiace náklady, napr. na opravy. Ak áno, tak v každom prípade doporučujem to riešiť aspoň nájmom, ktorý reálne bol, len "formálne" nie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
Neviem

Z prvého pohľadu sa javí, že nič. Ak mal "prerušený" účastník združenia povinnosť zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, mal povinnosť uzatvoriť účtovné knihy a teda aj knihu majetku. Nejedná sa o prerušenie daňového odpisovania, jedná sa o to, že odpisy sa neuplatňujú z dôvodu, že sa o majetku prestalo účtovať. Z toho mi vychádza, že odpisy už nie je možné uplatniť. Toto sú najrozporuplnejšie prípady otvorenia účtovných kníh. Rozoberám to aj na školení. Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme. Je to vysoká suma?
Ani nie, nejakých 10000 Sk, (aj keď pre nich je to veľa. Totiž v krajčírskej dielni len prežívajú...). Teraz mi už vlastne ide len o to, aby som nepokračovala v rozporuplných rozhodnutiach, ale aby som to , čo najlepšie vysporiadala.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
Podľa môjho názoru je potrebné riešiť majetkové pomery novou zmluvou o združení k momentu obnovenia živnosti a teda činnosti jedného z účastníkov združenia.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Môžem aj ja skočiť do debaty? Bolo by dobre napísať či boli uzavrete knihy u účastníka, ktorý prerušil živnosť, či bolo ku dňu zrušenia vysporiadané združenie z dôvodu prerušenia. Keďže vystupujúci účastník združenia ku dňu zrušenia živnosti je právoplatným majiteľom os.auta mal ho ako súkromna osoba prenajať FO a príjem zdaňovať. Následne po ukončení rod.dovolenky a pri obnovení živnosti, malo združenie zasa vzniknúť....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
renča1 Pozri príspevok
Keďže vystupujúci účastník združenia ku dňu zrušenia živnosti je právoplatným majiteľom os.auta mal ho ako súkromna osoba prenajať FO a príjem zdaňovať.
Toto by sa dalo vyriešiť.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
Záleží napríklad na tom, či osoba, ktorá nemala majetok v majetku, ale bo používala ... mala s ním súvisiace náklady, napr. na opravy. Ak áno, tak v každom prípade doporučujem to riešiť aspoň nájmom, ktorý reálne bol, len "formálne" nie.
Našťastie, žiadne súvisiace náklady s týmto majetkom neboli. Ale nájomná zmluva sa dá urobiť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mimoriadnu účtovnú závierku účastník združenia nerobil. Na to by som ho ako účtovníčka upozornila. Úpravu základu dane mali robiť obaja účastníci združenia ... tiež by som ich na to upozornila. Doporučila by som im nájom majetku počas prerušenia účasti jedného z účastníkov združenia ... napríklad aj ako úhradu neuplatnených odpisov ... príjem môže byť realizovaný v reálnom čase a v reálnom čase priznaný. Následne je potrebné vysporiadať majetkové vzťahy a zadefinovať podmienky pre budúce podnikanie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A kde je to, čo tu bolo?

Lebo som mala pripravené:
Jana Acsová Pozri príspevok
Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme.
Takže súhlas s tým, čo tu nie je.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Jana Acsová Pozri príspevok
A kde je to, čo tu bolo?

Lebo som mala pripravené:


Takže súhlas s tým, čo tu nie je.
Neviem kde to zmizlo, ale doplním ešte raz.

Už ani neviem ako som to napísala v chýbajúcom príspevku. Napísala som to v takom zmysle, že daňový odpis os.auta sa už nedá uplatniť. Vyrazilo ma z porady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať