Zavrieť

Porady

Vyradenie automobilu

Dobrý deň,
potrebovala by som radu ohľadom takejto veci: máme automobil, ktorý firma zakúpila minulý rok. V decembri 2006 sa stala na aute poistná udalosť, ktorá bola klasifikovaná ako totálna škoda z našej viny. Zbytky auta sme predali teraz v januári (auto sa dá ešte opraviť) za cenu, ktorú stanovila poisťovňa a prepis a odhlásenie bol vo februári.
Chcem sa opýtať, ako je to s účtovnými odpismi v tomto roku a k akému dátumu ho treba vyradiť (prepis alebo predaj)?

Ďakujem
Naposledy upravil kloky : 05.02.07 at 09:29
Usporiadat
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Kristina27 Pozri príspevok
SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!
- škoda 549/082
- vyradenie 082/022

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu 2/1 postupov účtovania je deń zistenia škody na majetku.

Vyradenie likvidáciou buď toho 1.9.2009, alebo možete i skor, keď ste zistili, že ide o totálku, keď ste zistili, že nie je možne OA opraviť, čím by sa účtovalo o oprave.
Osobne by som vyradila dňom, kedy sa zistili skutočnosti na základe vyraď protokolu. Ak by som vyradila 1.9.2009, mala by som účtovať o odpisoch v 8/2009, ale o akých, keďže už sa OA nedal používať na podnikatelské účely,
0 0
ORMO ORMO

ORMO je offline (nepripojený) ORMO

Ahojte, potrebujem poradiť:
Firma sro ma v majetku od 30.6.08 zaradené nákladne auto. Od 31.8.09 do 3.8.10 je dočasne vyradené z evidencie motorových vozidiel, tz. z cestej pramavky. Na Daňovom úrade sme auto odhlásili z cesnej dane a aj zákonné poistenie je už zrušené.
Môžem si nákladné auto v roku 2009 odpísať v účtovných aj daňových odpisoch za celý rok? Treba nákladne auto vyradiť z majetku firmy?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ORMO Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem poradiť:
Firma sro ma v majetku od 30.6.08 zaradené nákladne auto. Od 31.8.09 do 3.8.10 je dočasne vyradené z evidencie motorových vozidiel, tz. z cestej pramavky. Na Daňovom úrade sme auto odhlásili z cesnej dane a aj zákonné poistenie je už zrušené.
Môžem si nákladné auto v roku 2009 odpísať v účtovných aj daňových odpisoch za celý rok? Treba nákladne auto vyradiť z majetku firmy?
Ďakujem
Nie, nárok na daňový odpis nevznikne, pretože ho nepoužíva, hoci ho má v majetku.
0 0
ORMO ORMO

ORMO je offline (nepripojený) ORMO

Ďakujem za odpoveď. A čo účtovné odpisy? Dajme tomu, že daňové odpisy prerušíme a uplatníme si len účtovné v nákladoch firmy. Tým pádom firme vzniká povinnosť úpravy základu dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi za rok v ktorom bolo prerušené daňové odpisovanie. Mám pravdu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ORMO Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. A čo účtovné odpisy? Dajme tomu, že daňové odpisy prerušíme a uplatníme si len účtovné v nákladoch firmy. Tým pádom firme vzniká povinnosť úpravy základu dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi za rok v ktorom bolo prerušené daňové odpisovanie. Mám pravdu?
ÁNo, presne tak.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Kristina27 Pozri príspevok
SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!
K tejto otázke mám tieto účtovné prípady:
mesačné odpisy 01-08/2009 551/082
ZC vyradeného MV v dôsledku škody 549/082
predaj ešte použiteľných náhradných dielov za MV občanom 211/641
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Tweety Pozri príspevok
Nie, nárok na daňový odpis nevznikne, pretože ho nepoužíva, hoci ho má v majetku.
-vraciam sa znovu k tejto téme:Firma takisto auto dočasne vyradila dve motorové vozidlá v 12/2011 (Dú,evidencia MV..) a 04/2012 ho znovu prihlási.Dnes som sa vrátila zo školenia a tam prednášajúci povedal že v prípade dočasného vyradenia musím takisto motor.vozidlo 12/2011 vyradiť zo svojej evidencie hm.majetku-tým pádom za rok 2011 nemám nárok na daň.odpisy a za 12/2011 ani na účtovné a v 04/2012 auto keď znovu prihlásim tak auto zaradím ako nový majetok a určím vstupnú cenu a odpis.skupinu...Mne sa to ale nezdá-pretože aj keď som auto vyradila z evidencii ale som ho nepredala-je stále mojím majetkom tak podľa mňa ho nevyraďujem zo svojej evidencie.Okrem toho by mi vznikol problém akú vstupnú sumu určiť za účelom odpisovania-jedno auto ktoré by bolo vyradené nie je úplne odpísané- zaradím ho zo zostatkovej daňovej ceny a druhé auto je zase už úplne odpísané? Napríklad ak mám vo firme stroj na výrobu a pracuje len pár mesiacov tak ho nevyraďujem zo svôjho majetku počas mesiacov jeho nečinnosti(a podľa vyjadrenia školiteľa mám v tomto prípade nárok na daňové aj účt.odpisy),a zariadenie sa nevyraďuje a znovu nezaraďuje ako nový majetok...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
O autách ste predsa účtovali aj v období 12/2001-4/2012 (účtovné odpisy s prípadnou úpravou odpisového plánu), autá neboli, ani nemali byť vyradené z dlhodobého hmotného majetku a nárok na daňové odpisy za rok 2011 Vám vznikol.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň,chcel by som Vás poprosiť o radu:
s.r.o. mala automobil na lizing. Automobil postupila bez porušenia lizingovej zmluvy k 30.6.2011, novy najomca ho užíval od 1.7.2011
máme v pôvodnej firme ešte uplatniť lizingove odpisy za jun 2011? budu lizingove odpisy za obdobie 1-6/2011 daňovým výdavkom??

ďakujem vopred moc
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj.
firma mala nehodu na firemnom aute ZC auta 5000, poistovna uznala totalku a firma dostala ako poistne plnenie 10000. Ako to zauctovat moze byt takto:

ZC : 549/082 v sume 5000 (pripocitatelna polozka)
poistne plnenie: 378/648 10000

V DP 5000 ako odpocitatelnu polozku podla §19 odst.3 pism d), nakolko je zostatkova cena nizsia ako poistne plnenie, tak ide cela suma 5000.

Je to tak spravne?
Naposledy upravil nika.sum : 29.03.12 at 16:08
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim skuste mi to odobrit, firemne auto malo 15.12.2012 nehodu (nie z vlastnej viny), poistovna uznala totalku. Uctovne odpisy - cely rok, danove nema narok. Auto vediem v evidencii az do momentu predaja vraku. Pri vyradeni z majetku ide ZC do danovych nakladov len do vysky plnenia zo strany poistovne, samozrejme odpredaj vraku ide do vynosov. Je to OK? Len mam to komplikovanejsie a papiere sa mi dostali az vcera do ruky. Auto je na autokredit. Poistovna poslala poistne plnenie na leasingovku, kt. autokredit poskytla. Priklad:
10000 - poistne plnenie
5000 - dlh - nesplateny uver
5000 - vratena suma firme na ucet (zostatok z poistneho plnenia)
7000 - ZC v uctovnictve .
Pri vyradeni pojde do danovych vydavkov suma len do vysky 5000 alebo 7000?

Ten prispevok z min. roku ma len nahodne rovnake cisla (to bolo zistovane pre kamaratku a asi som si to privolala :-) )
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mozem poprosit skuste pozriet, podla toho co som citala v ostatnych prispevkoch na porade. Kedze sa stala havaria v 12/2012, danovo neodpisem, uctovo odpisem (pripocitatelna polozka to bude v DP) - toto riesim v r. 2012.
Kedze poistovna a spolocnost co poskytovala uver - poistne plnenie poslala az v r. 2013, ked sa aj vyrovnal zavazok voci leas a srot je vlastne stale zaradene v r. 2013 - vyradenie a ostatne veci okolo riesim az 2013, len do r. 2012 by som dala pohladavku za nespotrebovane poistne.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, prosim skuste mi to odobrit, firemne auto malo 15.12.2012 nehodu (nie z vlastnej viny), poistovna uznala totalku. Uctovne odpisy - cely rok, danove nema narok. Auto vediem v evidencii az do momentu predaja vraku. Pri vyradeni z majetku ide ZC do danovych nakladov len do vysky plnenia zo strany poistovne, samozrejme odpredaj vraku ide do vynosov. Je to OK? Len mam to komplikovanejsie a papiere sa mi dostali az vcera do ruky. Auto je na autokredit. Poistovna poslala poistne plnenie na leasingovku, kt. autokredit poskytla. Priklad:
10000 - poistne plnenie
5000 - dlh - nesplateny uver
5000 - vratena suma firme na ucet (zostatok z poistneho plnenia)
7000 - ZC v uctovnictve .
Pri vyradeni pojde do danovych vydavkov suma len do vysky 5000 alebo 7000?

Ten prispevok z min. roku ma len nahodne rovnake cisla (to bolo zistovane pre kamaratku a asi som si to privolala :-) )
Ahoj, mozete mi poradit ohladom uctovania:

ZC 551/082
Vyradenie 082/022
Poistne plnenie (celkova suma zaslana uverovej spolocnosti) 378/648
uhrada zavazku uver.spolocnosti 325/378
dlzne poist.(uver.spolocnosti)-vycislene v zapoc.liste 568/378
financne vysporiadanie (vratena zost.cena poist.plnenia) 221/378
predaj srotu 321/648

Je to tak spravne?
Naposledy upravil nika.sum : 25.04.13 at 09:10
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať