Zavrieť

Porady

Izolacia drevenice.

Hladam informacie a rady tykajuce sa izolacie murov a strechy drevenice. Nasla som vela velmi pozitivnych ohlasov na vyrobky nemeckej firmy "steico" (http://www.steico.com/). Vedel by mi niekto poradit, ktory najkvalitnejsi drevotrieskovy izolacny material najdem na Slovensku ? Pri prehladavani Internetu som narazila na slovensku firmu "Smrecina" ktora vyraba drevovlakninové izolacné panely. Pozna niekto tieto vyrobky ? Kde by som nasla najkvalitnejsie izolacie tohto typu tu, od slovenskych vyrobcov ?
Vdaka za vasu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Izolácia drevenej stavby je zložitá činnosť. Počnúc krytinou, izolačnými materiálmi, záklopmi a pod.
    Nedá sa to jednoducho vysvetliť - ale stručne .: Podkrovie - zvrchu - krytina, parotesná zábrana, izolačný materiál - Nobasil 20-25 cm, reflexná fólia, zakrytie buď sadrokartón alebo OSBD dosky 12 mm hrubé. Na to sklená sieťovina a omietka. (Pri OSBD doskách). Steny z vnútra parotesná zábrana, tepelno-izolačný materiál 10 cm Nobasil, reflexná fólia, záklop zo sadrokartónu alebo OSBD dosiek. Stretol som sa aj izoláciou 10 cm murivom z kvádier - Porotherm a navrch omietka. Samozrejme k tomu musí byť pomocná konštrukcia, aby záklop bolo na čo upevniť.
    Tiež záleží, v akej klimatickej oblasti drevenica leží, podľa toho je potrebné voliť hrúbku izolácie. Drevo samo osebe je výborný izolačný materiál, niekedy mali ľudia len 20 cm hrubé steny z dreva a stačili im. Tiež Vám odporúčam nepokaziť drevenicu nejakým obkladom z vonka, drevenice sú nádherné tak ako boli urobené našimi otcami. To už teraz nevedia majstri robiť, všetko je prefabrikované a ani zďaleka nepripomína krásu, ktorú stvorili títo bývalí majstri.

    filipjurik je offline (nepripojený) filipjurik

    filipjurik
    anto
    Izolácia drevenej stavby je zložitá činnosť. Počnúc krytinou, izolačnými materiálmi, záklopmi a pod.
    Nedá sa to jednoducho vysvetliť - ale stručne .: Podkrovie - zvrchu - krytina, parotesná zábrana, izolačný materiál - Nobasil 20-25 cm, reflexná fólia, zakrytie buď sadrokartón alebo OSBD dosky 12 mm hrubé. Na to sklená sieťovina a omietka. (Pri OSBD doskách). Steny z vnútra parotesná zábrana, tepelno-izolačný materiál 10 cm Nobasil, reflexná fólia, záklop zo sadrokartónu alebo OSBD dosiek. Stretol som sa aj izoláciou 10 cm murivom z kvádier - Porotherm a navrch omietka. Samozrejme k tomu musí byť pomocná konštrukcia, aby záklop bolo na čo upevniť.
    Tiež záleží, v akej klimatickej oblasti drevenica leží, podľa toho je potrebné voliť hrúbku izolácie. Drevo samo osebe je výborný izolačný materiál, niekedy mali ľudia len 20 cm hrubé steny z dreva a stačili im. Tiež Vám odporúčam nepokaziť drevenicu nejakým obkladom z vonka, drevenice sú nádherné tak ako boli urobené našimi otcami. To už teraz nevedia majstri robiť, všetko je prefabrikované a ani zďaleka nepripomína krásu, ktorú stvorili títo bývalí majstri.
    prepacte ale pri zlozeni strechy ste urobil velku chybu, takze POOPRAVIM > ZVRCHU > Krytina, VYSOKOPAROPRIEPUSTNA folia napr. od f. TYVEK (nie parozabrana), izolacia (minimalne 25 cm - podla dnesnych noriem o tepelnom odpore) potom PAROZABRANA a zaklop sadrokarton alebo tatran profil.....
    Co sa tyka zateplenia stavby ... Pokial chcete z vonka zachovat drevenicu v povodnom stave odporucam zateplenie zvnutra a to materialom ktory je absolutne nenasiakavy koli vodnym param (polystyren) v dostatocnej hrubke tak aby poloha rosneho bodu bola ulozena v polystyrene a niev dreve.... pokial chcete z drevenice urobit akokeby z vonka normalny dom ... mozte ten polystyren dat aj z vonka. Treba vam ale vypocitat minimalnu hrubku podla tepelnych pomerov v danej oblasti.

    bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

    bobo1
    My sme použili paropriepustnú fóliu Corotop- Tyvek sa nám zdal príliš jemná fólia a ani majstri s tým nechceli robiť. Ináč na streche sme postupovali ako filipjurik. Ako strešnú krytinu sme použili drevený ručne štiepaný šindel, v úžlabiach máme medený plech - tam sa šindel najskôr ničí. Zvonka by som drevenicu v žiadnom prípade neobkladala, zničí sa celý duch stavby. Zvnútra postupujeme na etapy. Najprv manžel zaizoloval podlahy - vyhádzal "bordel", vybetónoval podlahy, na drevený rošt dal drevenú podlahu. Do medzier medzi podlahu a betón sme dali ešte rockwoll a zakryli to fóliou aby sa neprášilo do miestností. V kúpeľni sme ešte dali elektrické podlahové kúrenie pod dlažbu a od vtedy nám nezamrzla voda v potrubiach. Steny zateplujeme zvnútra 5, niekde 7 cm Ytongom alebo Yporom a na to omietka. Pod tvárnicami sú schované nové rozvody elektriny. Izolujeme postupne vlastne štvrtý rok a výsledky sú citeľné

    kouc je offline (nepripojený) kouc

    kouc
    Dobrý deň, tiež by ma zaujímalo, kto má skúsenosti s drevovláknitými doskami zo Smrečiny/Hofatex. Nepáči sa mi zatepľovanie polystyrénom ani Nobasilom, na drevenú senu chcem drevenú izoláciu. Viem, že tie drevovláknité dosky sa dajú použiť aj ako izolácia pod strechu, ale chcela by som nájsť človeka, ktorý s tým má skúsenosti a vie poradiť, na čo si dať pozor. Ďakujem.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    V minulosti naši dedovia zvyšovali tepelnoizolačné vlastnosti dreveníc obložením stien naštiepaným drevom a na povalu sa dávalo seno.

    Dnes meníme romantiku za pohodlie, ale záleží len od konkrétneho človeka, kde nájde ten správny pomer.

    Zo skúsenosti - ak drevenicu zatepliť, tak materiálom " priedyšným", neuzavrieť, aby mohlo drevo "dýchať".

    Ak máte odpor k súčasným bežným izolantom skúste pozrieť ovčiu vlnu, ľan a podobné už dostupné materiály.

    design_s je offline (nepripojený) design_s

    design_s
    Chcel by som sa spýtať, tak ako písal p. Jurík pri zateplení drevenice zvnútra polystyrénom, je nutné použiť aj parozábranu, alebo niečo pod polystyrén a akú musí mať hrúbku polystyrén pri napr. 30 cm stene z dreva s medzerami plnenými machom. A ešte niečo, potom na polystyrén môže ísť klasická omietka, alebo nie?
    Ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.