Zavrieť

Porady

Počiatočné stavy saldokonta v JU-Pohoda

Prosím Vás, ak je tu niekto, kto pracuje v Pohode a robí jednoduché účto, potrebujem poradiť ako sa zadávajú počiatočné stavy saldokonta. Predtým som robila v Pohode len podvojné účto a tam je na to kolónka - Počiatočné stavy saldokonta. Ale v tomto jednoduchom neviem ako na to.
Vrelé díky za pomoc

To saldokonto som už nahrala cez faktúry prijaté a vydané. Neviem či je to tak dobre. Teraz som ešte
narazila na jeden problém. Neviem čo s počiatočným stavom úveru ani ako nahrávať splátky. Nenájde sa
odborník v Pohode?
Naposledy upravil cloe : 20.02.07 at 20:14
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    cloe Pozri príspevok
    Prosím Vás, ak je tu niekto, kto pracuje v Pohode a robí jednoduché účto, potrebujem poradiť ako sa zadávajú počiatočné stavy saldokonta. Predtým som robila v Pohode len podvojné účto a tam je na to kolónka - Počiatočné stavy saldokonta. Ale v tomto jednoduchom neviem ako na to.
    Vrelé díky za pomoc

    To saldokonto som už nahrala cez faktúry prijaté a vydané. Neviem či je to tak dobre. Teraz som ešte
    narazila na jeden problém. Neviem čo s počiatočným stavom úveru ani ako nahrávať splátky. Nenájde sa
    odborník v Pohode?
    Ja som začal v Pohode v r. 2006 a riešil som podobné otázky.
    1. V JÚ nie je saldokonto tak ako ho poznáme v Pohode pre PÚ. Už z princípu to nejde nakoľko v PÚ sa úhrady z evidencie záväzkov porovnávajú so stranou DAL záväzkových účtov. JÚ nemá účty záväzkov. Ak to niektoré JÚ robia, tak potom verzia JÚ je len vonkajším prejavom na pozadí fungujúceho PÚ. (Aspoň ja takto chápem činnosť programu Pohoda keď sprostredkuje výstup vo forme saldokonta v PÚ.)

    2. Úver
    V ponuke denník som 1.1.2006 nahral záznam s hodnotou zostatku úveru k 31.12.2005 a zaúčtoval som typ XZostatok úverov. Tento zostatok sa pekne dostal vo výkaze majetku do stĺpca predchádzajúce obdobie.
    Splátky sú účtované typ VN Splátka úverov bez úrokov. Neviem ako to majú v Pohode vyriešené, ale účtovné operácie s uvedeným typom zaúčtovania znižujú stav pokladne, alebo účtu a zároveň aj stav úveru. Toto má Pohoda v JÚ veľmi jednoducho a dobre vyriešené.

    Veľa zdaru v Pohode.

    apo
    Naposledy upravil apo : 20.02.07 at 23:37

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ďakujem, ten úver takto vyzerá logicky. Tak to urobím.
    Samozrejme viem, že JÚ nemá saldo ako také, len som nevedela ako tam dostať neuhradené faktúry aby som mala k čomu priradiť likvidáciu. Tak som to nahrala cez došlé a vydané faktúry so starými dátumami. Dúfam, že mi to nič neovplyvní v r.2007.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    cloe Pozri príspevok
    Ďakujem, ten úver takto vyzerá logicky. Tak to urobím.
    Samozrejme viem, že JÚ nemá saldo ako také, len som nevedela ako tam dostať neuhradené faktúry aby som mala k čomu priradiť likvidáciu. Tak som to nahrala cez došlé a vydané faktúry so starými dátumami. Dúfam, že mi to nič neovplyvní v r.2007.
    Áno, to je dobrý postup, ale daj dátumy tak ako sú uvedené na starých faktúrach, ak sú s DPH musíš uviesť aj DPH, aby sa sumy úhrad rozúčtovali na DPH a ovplyvňujúcu základ dane z príjmov.

    Ja som prechádzal a programu Book Keeper a faktúry som prenášal importom, ušetrilo mi to veľa roboty.

    Vymyslel som fígel, ako v PÚ spracovať prenesené faktúry. Pred prenosom som si pripravil predkontáciu PS321 a PS311 ktoré sú neutrálne pre súvahu aj výsledovku. Pre cudzie meny používam inú analityku tak pre každú som urobil samostatnú predkontáciu počiatočného stavu pre faktúry.
    PS321 MD 321000 DAL 321001
    PS311 MD 311001 DAL 311000

    Účty 311000 a 321000 som v účtovnej osnove označil, že nemajú byť v saldokonte. Na základe týchto prekontácii, ktoré sa dosadili pri importe majú záväzky aj pohľadávky stanovený súvsťažný účet pri likidácii. Ak sa nedá táto predkontácia po likidácii treba účtovný zápis likvidácie doúčtovať nakoľko má dosadenú hodnotu Neviem.

    Očakávam, že podobná situácia nastane u neuhradených faktúr v PÚ pri oddelení roka 2006 od roka 2007. Pohoda totiž ak by vo faktúrach z minulého roka zachovala pôvodné predkonácie nákladové a výnosové tak ich hodnoty zahrnie do hospodárskeho výsledku v ponuke vytvárania výkazov výsledovka a súvaha. V ponuke účtovný denník nie. Ja som bol zhrozený týmto rozdielom vo výsledku keď som v priebehu roka robil predbežné výsledky pre banky.

    apo
    Naposledy upravil apo : 20.02.07 at 23:36

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Dobrý deň prajem, prosím Vás, ako teda nahrajem počiatočné zostatky záväzkov a pohľadávok, vlastne neuhradené faktúry. Ako ich dostanem do účtovníctva. Jedná sa o jednod.účt.

    ďakujem moc krát Zuzula

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    1. V JÚ nie je saldokonto tak ako ho poznáme v Pohode pre PÚ. Už z princípu to nejde nakoľko v PÚ sa úhrady z evidencie záväzkov porovnávajú so stranou DAL záväzkových účtov. JÚ nemá účty záväzkov. Ak to niektoré JÚ robia, tak potom verzia JÚ je len vonkajším prejavom na pozadí fungujúceho PÚ. (Aspoň ja takto chápem činnosť programu Pohoda keď sprostredkuje výstup vo forme saldokonta v PÚ.)

    Ako mi potom v JU urobí správne výkaz majetku a záväzkov, keď nemám uhradené záväzky z minulých rokov a nerobila som predtým v POHODE. Nebudem tam vlastne mať zostatok tých starých záväzkov???
    Díky za odpoveď Zuzula

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    výkaz o majetku a záväzkoch na konci učt. obdobia r. 2005 musí sedieť s počiatočným stavom v r. 2006 vo všetkych kolonkach a tedaaj v pohľadávkach a záväzkoch.
    Ak začínaš, tak by si mala mať konkretne záväzky/DF/ a pohľadávky OF/ pred sebou a nahrať ich na začiatku obdobia---súčet súm musí sedieť--na konci 2005 a na začiatku 2006. Potom pri úhradách ich odpisuješ.

    Dúfam, že to postačuje na vysvetlenie.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    infoziadatel Pozri príspevok
    1. V JÚ nie je saldokonto tak ako ho poznáme v Pohode pre PÚ. Už z princípu to nejde nakoľko v PÚ sa úhrady z evidencie záväzkov porovnávajú so stranou DAL záväzkových účtov. JÚ nemá účty záväzkov. Ak to niektoré JÚ robia, tak potom verzia JÚ je len vonkajším prejavom na pozadí fungujúceho PÚ. (Aspoň ja takto chápem činnosť programu Pohoda keď sprostredkuje výstup vo forme saldokonta v PÚ.)

    Ako mi potom v JU urobí správne výkaz majetku a záväzkov, keď nemám uhradené záväzky z minulých rokov a nerobila som predtým v POHODE. Nebudem tam vlastne mať zostatok tých starých záväzkov???
    Díky za odpoveď Zuzula
    Máme 3 možnosti ako to urobiť.

    1. Tí najlenivejší zadajú počiatočné stavy do výkazu o majetku a záväzkoch ručne a nestarajú sa o otvorené veci z predchádzajúceho roka za predpokladu, že všetky pohľ. a závaky z minulého roka budú uhradené.

    2. Tí menej lenivý naimportujú záväzky a pohľadávky z predchádzajúceho softvéru. Po importe je nutné zadať predkontácie.

    3. Tí najaktívnejší si pekne všetky položky z predchádzajúceho roka ak začíname v Pohode nahrajú nanovo.


    apo

    Počiatočné stavy saldokonta v JU-Pohoda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.