Zavrieť

Porady

nespravna vyška odpisov

Prosím poradte!!!
Vlani som zaúčtovala v nesprávnej výške daňové odpisy auta kupeneho na leasing (36 mesiacov). Mali byť vo výške 3/36 (22 600,-) a ja som zahrnula 3/48 (16 950,-). Chcem si to dať účtovne do poriadku, aby mi sedela zostatková hodnota. Dá sa s tým niečo spraviť?
Veľka vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    simonova815 Pozri príspevok
    Prosím poradte!!!
    Vlani som zaúčtovala v nesprávnej výške daňové odpisy auta kupeneho na leasing (36 mesiacov). Mali byť vo výške 3/36 (22 600,-) a ja som zahrnula 3/48 (16 950,-). Chcem si to dať účtovne do poriadku, aby mi sedela zostatková hodnota. Dá sa s tým niečo spraviť?
    Veľka vďaka
    účtovne by sa dalo - ten rozdiel 5.650,-....ako pripočítateľnú položku k základu dane k 31.12..........a ktorý rok sa skrýva pod tvojim "vlani"?

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    2005. Vtedy som bola úplny začiatočník a kadečo mi ušlo....
    účtovne to mám doúčtovať 5650 551/082 ale o tú sumu navýšiť ZD v roku 2006?

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Účtovanie je spravne, iba by som rozlišila účet 551.99 nedanove odpisy a uvedená suma 5.650 Sk by bola pripocitatelnou položkou.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja by som neúčtovala, účtovné sú aj takto v poriadku. A aňovo to dáš do poriadku len tak, že podáš dodatočné DP.
    Účtovné a daňové odpisy sa môžu líšiť, len si to eviduješ na inventárnej karte.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    KEJKA Pozri príspevok
    ja by som neúčtovala, účtovné sú aj takto v poriadku. A aňovo to dáš do poriadku len tak, že podáš dodatočné DP.
    Účtovné a daňové odpisy sa môžu líšiť, len si to eviduješ na inventárnej karte.
    No Kejka, v tomto prípade nemáš celkom pravdu. Leasing je považovaný za osobitnú formu odpisovania, kde sa nerozlišujú účtovné a daňové odpisy, tieto odpisy ani nemožno prerušiť - sú uvedené v samostatnom paragrafe zákona o dani z príjmov. Teraz som riešila u audítorky - zle robený leasing u jednej firmy, ktorú som teraz prevzala, a mám prepočítať leasing nanovo - ak vyjde že si uplatnili nižšie náklady, netreba robiť DDP, zúčtovať to ako pripočítateľnú položku, ak opačne - tak DDP. V prípade, ktorý tu bol rozoberaný, by som nerobila DDP, uplatnili si nižšie náklady, rozdiel by som vyriešila v DP v roku 2006, ako pripočítateľnú pol.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Neviem,prečo by nemohla podať DDP a uplatniť si tieto náklady namiesto toho,aby ich v roku 2006 pripočítavala k ZDP:-))) DDP podať môžeš,v tomto prípade píšem môžeš,ak by bol stav opačný,že by si odpísala daňovo viac ako ti zákon dovoľoval,tak by si DDP podať musela:-)

    nespravna vyška odpisov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.