Zavrieť

Porady

Uctovanie vydavkov osobnej spotreby konatela

Účtovanie výdavkov osobnej spotreby konateľa

Otázka: Ako správne zaúčtovať v s.r.o. výdavky „osobnej spotreby“ konateľa? Napríklad konateľ uhradí z podnikateľského účtu životné poistenie svojej manželky, zrealizuje svoj osobný nákup a pod.
ODPOVEĎ: Výdavky „osobnej spotreby“ môže účtovná jednotka účtovať na príslušné nákladové účty podľa druhu, ale musí zabezpečiť analytické členenie týchto účtov podľa daňovej uznateľnosti (daňovo uznané, daňovo neuznané). V prípade „osobnej spotreby“ pôjde vždy o nedaňové výdavky. Ak konateľ „výdavky osobnej spotreby“ vráti na účet s.r.o., potom o týchto výdavkoch možno účtovať prostredníctvom účtu 355 – Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
ako by ste to zaúčtovali? lebo nie je ani zákonné že mám fiktívne peniaze v pokladni a netuším čo mám teda spraviť, resp. asi sa mám pýtať čo je menšie zlo??? pôžička konateľovi donekonečna a odpisovať ako nevymožitelnú???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je aj spoločníkom?
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Tweety
Je aj spoločníkom?
... ak by nebol, pochybujem, že akýkoľvek konateľ bez majetkovej účasti len tak spreneverí firemných 200000 €
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pýtala som sa len preto, lebo by sa napr. mohli započítať s dividendami. Ale pri takom vyberení, neviem, či to k tomu, čopíšeš, nesmeruje.
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
je aj spoločníkom. dividendy si vyplácať nebude ešte zopár rokov... proste som v slepej uličke
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

K polemike okolo čerpania finančných prostriedkov sro-čky spoločníkmi je možné dodať iba toto:
- Čerpanie hotovosti je problém. Spoločník si oficiálne môže vyberať hotovosť ako výplatu zisku súvsťažne s účtom 428 alebo 364.
- V súčasnosti keď z vyplateného zisku sa platí zdravotné poistenie je výhodné čerpať finančné prostriedky súvsťažne s nákladovými účtami pripčítateľnými k základu dane napríklad s účtom 513. Ale aj to v rozumnej miere a trochu ušetriť na dvojitom zdanení ktoré sa pomenovalo ako odvod do fondu ZP z vyplatených dividend.
- Účet 491 je nezmysel pre sro-čky ako bolo povedané tento účet je pre preživnostníkov účtujúcich v PÚ.
- Účet 355 je nebezpečný, daňoví kontrolóri už v minulosti chceli z takýchto výplat odvedený daň z príjmu zo závislej činnosti. Tento účet použijem ak z podnikateľského účtu urobím úhradu súkromného nákupu, ktorú v ten deň vrátim do pokladne. Samozrejme, že takýto postup navyšuje účtovnú hodnotu pokladne.

Záver.
Jediný čistý spôsob čerpanie hotovosti je súvzťažne s účtom 428 alebo 364. Čiže výplata zisku. Tí čo nevytvárajú zisk neviem aké peniaze si chcú vyberať z účtu. Určite sa to dá vo firmách ako Váhostav a podobné. Vyplácajú si peniaze, ktoré dlhujú svojím dodávateľom.
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

apo
... Spoločník si oficiálne môže vyberať hotovosť ako výplatu zisku súvsťažne s účtom 428 alebo 364.
S názorom účtovania výplaty zisku súvsťažne oproti 428 som sa doteraz nestretol - a to asi z jednoduchého dôvodu - nerozdelený zisk predsa nemožno vyplatiť ako podiely na zisku; a ak sa rozdelí ako podiely, tak sa účtuje v prospech účtu 364 a na jeho ťarchu sa účtujú ich výplaty.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hlavnou témou môjho príspevku je to, že spoločník ak chce vyberať peniaze z sro-čky tak musí vytvoriť zisk. Ak spoločnosť nevytvorila zisk nie je čo riešiť ohľadom výberu finančných prostriedkov. A poukázal som na aktuálne dobre známu spoločnosť ktorá vyplatila kadekoho len na subdodávateľov nezostalo. A to je problém dnešnej doby.

Po metodickej stránke O.K. máš pravdu.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

To je čo za názor, že konateľ keď si vyberie peniaze neuhradí niekomu faktúry? Niekedy ma prekvapujete. Škoda, že ste nepridali nejakú odpoveď ako riešiť skutočný stav, len nesmie nemôže...my účtujeme to čo je a presvedčiť konateľa keď má 300k na svojom účte, že sa ich nesmie dotknúť až do rozdelenia zisku na to som fakt malá pani.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať