Zavrieť

Porady

Daňové priznanie v občianskom združení

Ahojte,
moja známa si založila občianské združenie. Pravdupovediac, nemám k tomu veľa informácii a potrebujem Vašu radu.
Viem, že sa tam vedie jednoduché účtovníctvo.
Je to združenie právnickou osobou?
Robí sa daňové priznanie zvlášť občianskému združeniu a zvlášť jej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Združenie je právnickou osobou, pokiaľ neprekročí obrat 3 000 000 sk môže sa viesť jednoduché účtovníctvo. Podáva sa daňové priznanie len jedno a to typu PO.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    victoria Pozri príspevok
    Združenie je právnickou osobou, pokiaľ neprekročí obrat 3 000 000 sk môže sa viesť jednoduché účtovníctvo. Podáva sa daňové priznanie len jedno a to typu PO.
    Prosím o radu, či musí mať každé občianske združenie pridelené DIČ. O občianskych združeniach toho veľa neviem. Ďakujem

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    DIČ má pridelené len v prípade, že sa zaregistrovalo na DÚ a živnostenskom úrade, tzn. že má v úmysle vykonávať aj podnikateľskú, zdaňovanú činnosť.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Ahojte. Chcem sa spýtať skúsenejších. Účtujem občianske združenie, teraz som to otvorila a skoro mi vyrazilo dych mám tu s tromi výkričníkmi napísané poslať zverejnenie o použití 2% z daní do Obchodného vestníka do 31.1.2007. To som si poznačila minulý rok, prekročili sme hranicu 100 000 Sk. Otvorila som zákon §50 ods.13 zákona č.595/2003 o dani z príjmov, všimla som si však že bola novela citujem:
    (13) Prijímateľ, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v ročnom prehľade prijímateľov podľa odseku 12 je vyšší ako 100 000 Sk, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia ročného prehľadu prijímateľov podľa odseku 12 zverejniť presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom vestníku, ktorá obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane, spôsob použitia podielu zaplatenej dane....

    Platí pre nás tých 16 mesiacov aj keď príjem 2% z daní bol za rok 2005?
    Vopred ďakujem za každý názor.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Prijímateľ, ktorý v jednom roku dostane z 2% viac ako 100 000 Sk, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia zoznamu Daňovým riaditeľstvom SR ZVEREJNIŤ presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom Vestníku. Špecifikácia obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane, spôsob použitia podielu zaplatenej dane, prípadne výrok audítora, ak to ustanovuje osobitný predpis. (Výrok audítora je povinný, ak prijímateľ prijal v jednom roku viac ako 1 milión Sk). Ak prijímateľ nesplní túto povinnosť , Komora notárov SR nezaradí prijímateľa do zoznamu prijímateľov na obdobie troch rokov počnúc rokom, v ktorom došlo k nesplneniu povinnosti (Príklad: prijímateľ v roku 2005 dostal viac ako 100 000 Sk, Daňové riaditeľstvo SR zverejnilo Zoznam súm, ktoré prijímatelia dostali, dňa 31.1.2006. Prijímateľ ma povinnosť ich použiť do konca roku 2006 a najneskôr do 31.5.2007 ZVEREJNIŤ špecifikáciu použitia 2% v Obchodnom Vestníku).

    Toto je citácia z www.rozhodni.sk, ktora ti hovori ze dokedy mas povinnost zverejnit v Obchodnom vestniku pouzitie 2% asignacii dani. Ak uvadzas, ze ste dostali prijem "za" rok 2005, tzn. na ucet vam boli poukazane v roku 2006, mate povinnost ich minut do 31.12.2007 a zverejnit ich pouzitie do 31.5.2008.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Prepáč zle som sa vyjadrila 2% z daní dostali v roku 2005. Victoria ďakujem Ti veeeľmi mi odľahlo, že je to tých 16 mesiacov a nie ako bolo pôvodne 12. Priznám sa zabudla som na to, keďže toto OZ si nechávam až nakoniec keď mám všetky daňové priznania hotové. A tá novela je vlastne z 29.decembra 2006, veľmi mi prišla vhod, neviem inak ako by som to stihla. Ešte raz veľmi pekne Ti ďakujem.

    szidzsi je offline (nepripojený) szidzsi

    szidzsi
    Ahojte. Vidím, že niektorí ste v účtovaní OZ už zbehlí. Mne jedna známa nanútila na poslednú chvíľu spracovanie účtovníctva OZ. Ak som Vás dobre pochopila, v prípade, keď OZ vykonáva činnosti uvedené v stanovách, z ktorých má ja príjmy aj výdavky, účtujem ich ako neovplyvňujúce základ dane. Aj keď vedie JÚ, podáva daňové priznanie za PO - ale aké prílohy k tomu priloží? V prípade, že nemá žiadne zdan. príjmy DP bude nulové? Ďakujem za odpoveď!

    Lubica12 je offline (nepripojený) Lubica12

    Lubica12
    Viky, môžem poprosiť. Založili sme n.o. V roku 2007 nemala žiadne príjmy. Je treba podať daňové priznanie?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Lubica12 Pozri príspevok
    Viky, môžem poprosiť. Založili sme n.o. V roku 2007 nemala žiadne príjmy. Je treba podať daňové priznanie?
    Pokial mala organizacia prijem iba z urokov na ucte, ktore su zdanene zrazkovou danou, dary, 2% asignacie a clenske prispevky podla stanov nemusi podavat danove priznanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.