Zavrieť

Porady

Zaradenie budovy do podnikania

Chcem sa spýtať ako sa má zaradiť budova do podnikania, ak je postavená súkromnou osobou svojpomocne a táto osoba si to po postavení chce dať postavenie budovy do nákladov a využívať na podnikanie.Namá však všetky bločky na materiál, pracovnú silu atď. a ako je to s DPH ak je platiteľ DPH?Ďakujem za skoré odpovede a za dobré rady k tomuto problému.
Usporiadat
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Akú sadzbu DPH účtovať pri zrušení podnikania ak boli výdavky pri stavbe budovy ešte zo 6% DPH a aj s 10% DPH a budova ešte nie je úplne odpísaná?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
betka Pozri príspevok
(1) Výdavky na obstaranie M, účtujete ako VNZD - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou.
Cena vlastnej práce podnikateľa nevstupuje do OC budovy. Po zaradení budovy do 4.0S, si vyberiete sposob odpisovania. Nemôžete si dať všetky výdavky, kt vám vzniknú do nákladov. Do nákladov sa Vám postupne dostávaju cez odpisy po dobu 20 rokov, pokiaľ nedojde k TZ, čím sa Vám doba odpisovania predlži.
Z hľadiska DPH: nárok na odpočítanie máte z Vašich FA, pokiaľ budete budovu používať na podnikanie a budete ju mať zaradenú v OM firmy, a hlavne bude Vám slúžiť na činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH. (v prípade, že ano, mate nárok na pomerné odp ..........) Nárok na odpočítavanie DPH Vám vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, a po splnení podmienok podla par.49 ZDPH.
Nadviažem na tento príspevok. SZČO, platca DPH, ktorý vedie JÚ, má v pláne postaviť novú výrobnú halu. Stavebné povolenie ešte vybavené nemá, ale už koncom roka 2007 začal postupne nakupovať nejaký materiál, ktorý použije v r. 2008 na túto stavbu.
Stavebný materiál zaúčtujem ako VNZD s nárokom na odpočet DPH...
V akej pomocnej knihe ho budem evidovať do doby použitia? (alebo až do doby zaradenia budovy do používania?) A kde ho uvediem vo Výkaze o majetku a záväzkoch?

Snáď som to napísala aspoň trošku zrozumiteľne....
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
bendo Pozri príspevok
V akej pomocnej knihe ho budem evidovať do doby použitia? (alebo až do doby zaradenia budovy do používania?) A kde ho uvediem vo Výkaze o majetku a záväzkoch?
Tak si skúsim odpovedať sama. V postupoch účtovania v §11 je uvedené:
"(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku."

Môžem teda použiť k evidencii Knihu dlhodobého majetku a vykázať to vo Výkaze o MaZ v rámci položky dlhodobý majetok?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Poradí mi niekto, prosím?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

No bendo skúsme..

Som SZČO. Chcem stavať.
1.Ak mám napr. nejaké stavebniny, môžem účtovať ako SZČO nakúpený materiál ako zásoby-VOZD, v prípade, že nezačnem stavať, tieto zásoby predám. Ak začnem stavať, a zásoby boli účtované ako VOZD, na konci roka vyjmem tento materiál z VOZD (storno) a budú pre mna VNZD, kt. budú tvoriť OC haly.
2. alebo budem účtovať v priebehu roka všetky tieto výdavky ako VNZD, čo mi budú nabalovať výšku OC. Výdavky mi pôjdu do MaZ-dlhodobý HM, ide o investíciu.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ďakujem za odpoveď. Takže si môžem dokonca aj vybrať....
0 0
zuzka2 zuzka2

zuzka2 je offline (nepripojený) zuzka2

Dobry den. Chcela by som vas poprosit o pomoc pri rozhodovani co je sucastou ceny obstarania este neskolaudovanej vyrobnej haly(vyroba vsetko uz funguje len stavba nebola stale skolaudovana).
- vysadba stromov a uprava terenu
- kolky na kolaudaciu
- rozne odborne prehliadky a opravy vykonavane na stavbe pred zaradenim. Napr. prehliadky bleskozvodu, kominov..
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať