Zavrieť

Porady

Daňový bonus - rozvedení manželia

Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Keďže si stále neviem rady s týmto problémom, dala sam na daňové riaditeľstvo nasledujúci dopy: "Zamestnanec je rozvedený. Má deti, na ktoré si uplatňoval daňový bonus. Po rozvode býva stále spolu s manželkou. Manželka nemá žiadne príjmy. Ak si zamestnanec bude naďalej uplatňovať daňový bonus, akým spôsobom prekáže v prípade daňovej kontroly, že žil s deťmi v spoločnej domácnosti? Má si napr. odkladať doklady o úhrade za plyn, vodu, elektriku, doklady o nákupe potravín a iných vecí do domácnosti? Ďakujem."
Tak som zvedavá, čo mi odpovedia. Po predchádzajúcich skúsenostiach by to malo byť ešte tento týždeň.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Z DÚ mi síce neodpovedali, ale dnes som sa od zamestnanca dozvedela, že bývalá manželka sa sťahuje pomaly preč. Takže "problém" budem mať len za jeden mesiac, keďže rozsudok o rozvode manželstva nadoboudol právoplatnosť v októbri.
Mimochodom, myslím si, že zákon je trochu nespravodlivý, keďže zamestnanec platí na deti a nemôže si na ne uplatniť bonus, ktorý je určený pre ne, nie pre zamestnanca (manželka je bez príjmov, takže si ho ani ona neuplatní).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Santal11 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím požiadať o radu pri nasledovnej otázke........

zamestnancovi dcéra prerušila štúdium na vysokej škole zo zdravotných dôvodov. Niekto mu vraj poradil, že ak je prerušenie študia zo zdravotných dôvodov ma naďalej nárok na poberanie daňového bonusu.

Osobne si myslím, že nárok na daňový bonus nemá........... Týmto si chcem danú informáciu overiť, alebo sa mýlim?

Vopred ďakujem za odpoveď
Nárok na daňový bonus nemá. § 34 ZoDzP sa odvoláva na zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa. Podla §3 odst. 2 prísm. b/ tohto zákona
...Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústatne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovršenia plnoletosti.

/predpokladám, že študent VŠ má už viac ako 18 rokov/
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Toto je otázka, ktorú som poslala na DÚ:
Zamestnanec je rozvedený. Má deti, na ktoré si uplatňoval daňový bonus. Po rozvode býva stále spolu s manželkou. Manželka nemá žiadne príjmy. Ak si zamestnanec bude naďalej uplatňovať daňový bonus, akým spôsobom prekáže v prípade daňovej kontroly, že žil s deťmi v spoločnej domácnosti? Má si napr. odkladať doklady o úhrade za plyn, vodu, elektriku, doklady o nákupe potravín a iných vecí do domácnosti? Ďakujem.

A toto je odpoveď z DÚ:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 33 ods. 1 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") si môže zamestnanec uplatniť daňový bonus na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom za podmienok stanovených v tomto ustanovení.
Vymedzenie pojmu "spoločné žitie daňovníka s vyživovaným dieťaťom v domácnosti" pre účely zákona vychádza z ustanovenia § 115 Občianskeho zákonníka.
Zákon o dani z príjmov ustanovuje v § 36 preukazovanie niektorých podmienok pre uplatňovanie daňového bonusu daňovníkom. Preukázanie spoločnej domácnosti resp. spoločného žitia daňovníka s vyživovaným dieťaťom (okrem prípadu ak ide o dieťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na budúce povolanie) zákon nestanovuje.
Ak však zamestnávateľ má záujem o potvrdenie tejto skutočnosti zo strany daňovníka, môže byť za takéto potvrdenie považované prípadné čestné prehlásenie manželky o spoločnej domácnosti s vyživovaným dieťaťom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať