Zavrieť

Porady

Služby spojené s nájomným

555 555

555 je offline (nepripojený) 555

Ahojte,
hladala som odpoved na moju otazku na porade, ale nepodarilo sa. Prosim vas o info: Je nutne, aby bolo na mesacnej fakture za sluzby spojene s najomnym /konkretne voda, plyn, el. energia/ presne rozpisane kolko je za kazdu danu sluzbu? Ja, ako najomnca to vyzadujem a prenajimatel tvrdi, ze to nema za povinnost. dakujem pekne.
Usporiadat
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Vianocka Pozri príspevok
Mám pred sebou nasledovné dohodnuté zmluvné podmienky z nájomnej zmluvy:
- výška nájomného sa bude fakturovať bez DPH
- v cene nájmu sú zahrnuté náklady na elektrickú energiu, vodné, stočné a odvoz TKO.

Otázka:
je to takto v poriadku? Nie je nutné fakturovať ostatné náklady s DPH a len čistý prenájom by bol bez DPH?

Ak by to bolo v poriadku, že všetko v úhrne bude fakturované bez DPH, potom je mi jasné, že sa jedná o oslobodené plnenie a že nebude nárok na odpočet DPH z faktúr za elektrinu, vodní, stočné a odvoz TKO.

Prosím o vyjadrenie.
Konzultovala som túto problematiku s pracovníčkou z ÚDR a potvrdila, že takto dohodnuté zmluvné podmienky sú správne, t.j. že v cene nájmu sú zahrnuté aj uvedené služby a to bez vytaxovania jednotlivých súm za tieto služby. DR to má vraj odsúhlasené aj s MF SR.
0 0
kivcek kivcek

kivcek je offline (nepripojený) kivcek

Dobry den,

podpisali sme najomnu zmluvu kde je uvedene, ze v najomnom nie su zahrnute mesacne uhrady za sluzby, poskytovanie ktorych je spojene s vyuzivanim bytu (elektricka energia, tepla voda, studena voda, plyn, odvoz odpadu, televizia). tieto si mame uhradzat sami prostrednictvom zalohovych platieb.
Existuje nejaky predpis, ktory upravuje, co vsetko moze byt do energii zahrnute ? Majitel nam totiz dava platit aj poplatky bytovemu druzstvu a pod. Alebo sa mame riadit zmluvou a tym co je tam explicitne vyjadrene v zatvorke ?
Velmi pekne Vam dakujem za radu
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

Chcela by som sa s vami poradiť ohľadne nájomného. Mám sa vyjadriť k zmluve o prenájme bytových priestorov, konkrétne k nájomnému. Prenajímateľ v zmluve uviedol nájomné zvlášť (bez DPH) a služby spojené s nájomným druhou sumou, ktorú čiastkovite nerozpisuje, iba uvádza v zátvorke, o aké služby ide (energie, smeti, upratovanie...). Táto suma sa bude účtovať s DPH - je paušálna (nemenná) a nebude sa k nej robiť vyúčtovanie. Je to podľa vás v poriadku, ak s tým bude súhlasiť aj nájomca?
(v zákone 116/1990 o nájme som našla §7 Nájomné - Ak výška nájomné alebo úhrada za podnájom nie je upravená všeobecne záväzným právnym predpisom, určí sa DOHODOU)
Čo si o tom myslíte?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zuzina Pozri príspevok
Chcela by som sa s vami poradiť ohľadne nájomného. Mám sa vyjadriť k zmluve o prenájme bytových priestorov, konkrétne k nájomnému. Prenajímateľ v zmluve uviedol nájomné zvlášť (bez DPH) a služby spojené s nájomným druhou sumou, ktorú čiastkovite nerozpisuje, iba uvádza v zátvorke, o aké služby ide (energie, smeti, upratovanie...). Táto suma sa bude účtovať s DPH - je paušálna (nemenná) a nebude sa k nej robiť vyúčtovanie. Je to podľa vás v poriadku, ak s tým bude súhlasiť aj nájomca?
Áno je.
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

poradíte? Syn podpísal nájomnú zmluvu, kde sa okrem iného píše:1. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať prenajímateľovi nájomné za užívanie bytu a jeho zariadenia vo výške XXX EUR/mesačne s DPH .
2. Nájomca sa popri nájomnom zaväzuje uhrádzať zálohové platby za služby spojené s užívaním bytu v celkovej výške 0,- EUR/mesačne bez DPH, ktorá pozostáva z úhrad nákladov na:
– dodávku tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody
– dodávku studenej vody
– osvetlenie spoločných priestorov v dome
– fond správy a údržby
– STA
– spotrebu elektrickej energie
– spotrebu plynu
Telku však syn nemôže sledovať -má nárok žiadať od vlastníkov, aby na byt zabezpečili riadne prijem tel. signálu (t.j. nie na izbovú anténu, ktorou nedokáže chytať základné stanice) a či je ich povinnosťou zriadiť na byte káblovku, keď STA je už 4 roky v bytovke zrušená, pričom v zmluve je uvedene, že je prístupná

Ďalej je v zmluve uvedené: 1. Prenajímateľ sa zaväzuje odovzdať nájomcovi byt so zariadením v užívania schopnom stave a zabezpečiť mu nerušený výkon práv spojených s jeho užívaním. Prílohou tejto zmluvy je fotokópia príslušného LV a zápisnica o odovzdaní a prevzatí bytu nájomcovi s opísaním stavu bytu pri jeho prevzatí a odpočtom stavu jednotlivých meračov (vody, plynu, elektriny atď.).
Príloha však nebola doložená žiadna. Zistila som na internete, že vlastníkom bytu je muž a jeho žena, pričom na zmluve ako prenajímateľ je iba žena, ktorá ju podpísala. Po mesiaci sa manžel vyhráža, že syna vyhodí z bytu, keď ho bude otravovať s telkou. Musí syn komunikovať s manželom, keď zmluvu podpísala iba žena? Musí ho syn vpustiť do bytu, keď dotyčný je grobián? Prepáčte, píšem tak, ako mi to syn vysvetlil.
Až teraz som si všimla, že som v nesprávnej téme, ale verím, že poradíte.
Naposledy upravil Lumila : 10.09.10 at 04:30 Dôvod: príspevok v nesprávnej téme
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Aj keď som v nesprávnej téme - viete mi niekto poradiť na predošlý príspevok? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať