Zavrieť

Porady

ukoncenie podnikania a vykazy

Dobry den,
nie som si ista, mam do vykazu o Prijmoch a vydavkoch uviest otcovi aj prijmy uhradene po dni ukoncenia podnikania a co s vydavkami napr. na odvody uskutocnene po dni podnikania? Alebo uviest len tie prijmy , kotre ma v PD do dna skoncenia podnikania.
Neviem co s prijmami a vydavkami , ktore sa v DP uvadzaju podla §17.

Dakujem
Usporiadat
olba olba

olba je offline (nepripojený) olba

A čo napríklad zo zostatkom na BU kedže nebol ku dnu skončenia zrušený, ten tiež vchádza do výkazu ako pohladávka? a tam zostane? lebo to nie je položka OZD nemôže ísť na r.40,41

Prosím vás, čítam to stále dookola, tak už sa dohodnime. Tie výkazy pri skončení podnikania majú byť nulové alebo nie? Je to niekde v zákone a pod. napísané alebo má s tým niekto osobnú skúsenosť? Mám teraz dvoch podnikatelov čo skončili s podnikaním a neviem sa rozhodnúť čo s výkazmi. Tak píšte...
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 21.03.08 at 20:40 Dôvod: Rozpracovaná téma, zbytočne duplicitne zadaná otázka
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

olba Pozri príspevok
A čo napríklad zo zostatkom na BU kedže nebol ku dnu skončenia zrušený, ten tiež vchádza do výkazu ako pohladávka?odkedy je zostatok na účte pohľadávka? a tam zostane? lebo to nie je položka OZD nemôže ísť na r.40,41

Prosím vás, čítam to stále dookola, tak už sa dohodnime. nemusíme sa dohodnúť, riadime sa zákonom. Tie výkazy pri skončení podnikania majú byť nulové alebo nie?....výkazy sú výsledkom účtovníctva, ak mi v deň skončenia podnikania zostali záväzky a pohľadávky , tak ich uvediem vo výkaze Je to niekde v zákone zákon o účtovníctve, postupy JU a pod. napísané alebo má s tým niekto osobnú skúsenosť? áno....a niekoľkoročnú .Mám teraz dvoch podnikatelov čo skončili s podnikaním a neviem sa rozhodnúť čo s výkazmi. nemôžeš sa rozhodnúť...riaď sa zákonmi Tak píšte...
... texte

Olba, veď čítaj predchádzajúce príspevky, sú tam aj odvolávky na §§
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kunkelovaa Pozri príspevok
Práve dnes som sa v otázke dátumu zostavovania výkazov v takomto prípade informovala na daňovom úrade, vraj majú byť výkazy k 31.12. A čo sa týka pohľadávok a záväzkov a úpravy základu dane, podľa mňa by mali byť vo výkaze nulové. Raz je to prirátané k ZD, síce ako pohľadávka, a keď ti to niekto vyplatí (v čase, keď už nie si účtovnou jednotkou), už to nezdaňuješ. Rovnako aj záväzky. Príde mi to celkom logické.
Ja som to riešila tak, že som urobila mimoriadnu uzávierku v priebehu roka (aj so záväzkami a pohľadávkami) a k 31.12. normálnu, ktorú odovzdám už s úpravami základu dane. Ide síce o prerušenie živnosti, ale keďže ju neobnoví do termínu podávania DP, tiež sa upravuje základ dane ako pri zrušení.
Ale zákon o účtovníctve, z ktorého cituje Muška vyššie platí pre všetkých, aj pre DÚ:
"ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti"

Jedna vec je hľadisko účtovné a jedna daňové. Výkazy o majetku a záväzkoch, o príjmoch a výdavkoch sú účtovnými výkazmi zobrazujúcimi účtovnú závierku účtovnej jednotky. DP nám ukazuje daňové hľadisko /vychádza z účtovníctva/, a ak niečo prirátam alebo odpočítam od daňového základu, neznamená to, že mi to zmizne účtovne /pohľadávky, záväzky/.

Už vôbec osobne nesúhlasím s nulovými výkazmi k 31.12. u SZČO, ktorý má živnosť prerušenú a je predpoklad v jej pokračovaní...
0 0
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

ja sa pridam s otazkou:

-podnikatel dal oznamenie o ukonceni cinnosti 2.1.2008, ktore nadobudlo platnost 7.1.2008.
Mam mozno blbu otazku, ale predsa sa chcem opytat, ci aj za tychto par dni bude musiet v buducom roku podat DP a upravit zaklad dane, resp. ci to nemoze urobit uz v DP za rok 2007?
0 0
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

vie mi niekto odpovedat?

dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

gemka Pozri príspevok
ja sa pridam s otazkou:

-podnikatel dal oznamenie o ukonceni cinnosti 2.1.2008, ktore nadobudlo platnost 7.1.2008.
Mam mozno blbu otazku, ale predsa sa chcem opytat, ci aj za tychto par dni bude musiet v buducom roku podat DP a upravit zaklad dane, resp. ci to nemoze urobit uz v DP za rok 2007?
Môže upraviť ZD v roku 2007 /ak to je pre neho výhodné/, ale "viac-menej" s tým, že v roku 2008 ide "akože" na paušálne výdavky /ak mal teda v r. 2007 účtovníctvo, alebo opačne/.

No a keďže v roku 2008 nebude mať žiadny zdaniteľný príjem z podnikania, tak ak je zamestnaný požiada svojho zamestnávateľa o vykonania Ročného zúčtovania dane.
0 0
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

Muška Pozri príspevok
Môže upraviť ZD v roku 2007 /ak to je pre neho výhodné/, ale "viac-menej" s tým, že v roku 2008 ide "akože" na paušálne výdavky /ak mal teda v r. 2007 účtovníctvo, alebo opačne/.

No a keďže v roku 2008 nebude mať žiadny zdaniteľný príjem z podnikania, tak ak je zamestnaný požiada svojho zamestnávateľa o vykonania Ročného zúčtovania dane.
dobry napad,dakujem, ale situacia vyzera takto:
-za rok 2007 pri vedeni JU vysiel ZD 53000,- (po uplatneni starty bude 46000,-); pohladavky 25000,- a zavazky 15 000,-
-do dňa ukoncenia podnikania v roku 2008 neboli ziadne prijmy a vydavky, ale po dni ukoncenia boli pohladavky v sume 25000,-uhradene a tiez zaplatil zavazky 15 000,-. Zaroven vsak sa prislo na to, ze bolo treba od jula uhradit odvody za SZCO do SP, takze aj tieto boli dodatocne uhradene v sume 12 000,- (zaroven boli upravene aj zavazky za rok 2007 na 27 000,-)

Takze ak by v roku 2008 presiel na pausalne vydavky, tak v DP za rok 2007 to bude vyzerat takto:
ZD 53000
+25 000
-27000 (alebo sa sem nezapocitavaju odvody, ktore bolo treba uhradit za rok 2007 (?) a potom budeuprava: -15000)
Vysledok: ZD 51000 a nasledne odpocitat stratu

A v roku 2008 by v dp bolo co??? prijmy by boli zaratne uz v predchadyajucom roku, takze by nebolo potrebne podat DP?

Dakujem za ochotu a cas
Naposledy upravil gemka : 28.03.08 at 11:00
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

gemka Pozri príspevok
dobry napad,dakujem, ale situacia vyzera takto:

-za rok 2007 pri vedeni JU vysiel ZD 53000,- (po uplatneni starty bude 46000,-); pohladavky 25000,- a zavazky 15 000,- 27000
-do dňa ukoncenia podnikania v roku 2008 neboli ziadne prijmy a vydavky, ale po dni ukoncenia boli pohladavky v sume 25000,-uhradene a tiez zaplatil zavazky 15 000,-. Zaroven vsak sa prislo na to, ze bolo treba od jula uhradit odvody za SZCO do SP, takze aj tieto boli dodatocne uhradene v sume 12 000,- (zaroven boli upravene aj zavazky za rok 2007 na 27 000,-) to sú záväzky - takže správne uvedené vo výkaze

Takze ak by v roku 2008 presiel na pausalne vydavky, tak v DP za rok 2007 to bude vyzerat takto:
ZD 53000
+25 000
-27000
Vysledok: ZD 51000 a nasledne odpocitat stratu

A v roku 2008 by v dp bolo co??? prijmy by boli zaratne uz v predchadyajucom roku, takze by nebolo potrebne podat DP? nie nebolo by potrebné urobiť dp.....všetko bolo vyrovnané v r. 2007

Dakujem za ochotu a cas
..v texte
0 0
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

uz mam len maly dotaz, ked sa robi prechod na pausalne vydavky, je potrebne v poznamkach danoveho priznania uviest, ze od nasledujuceho uctovneho obdobia budu uplatnovane pausalne vydavky?

dakujem
0 0
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

gemka Pozri príspevok
uz mam len maly dotaz, ked sa robi prechod na pausalne vydavky, je potrebne v poznamkach danoveho priznania uviest, ze od nasledujuceho uctovneho obdobia budu uplatnovane pausalne vydavky?

dakujem
...alebo netreba uviest nic? poradite?

dakujem
Naposledy upravil gemka : 31.03.08 at 06:55
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

gemka Pozri príspevok
...alebo netreba uviest nic? poradite?

dakujem
netreba uviesť nič.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať