Zavrieť

Porady

rozvod - majetkoprávne vyrovnanie pridelenie bytu atď

Rozviedol som sa. Manželka ma podvádzala, odišla k milencovi a už skoro 3 roky nebýva v našom byte v (súkromnom vlastníctve). Po 6 mesiacoch násilne vnikla do bytu (zámky som pre istotu vymenil keď sa odsťahovala - mal som takú predtuchu ) a zobrala si k milencovi chladničku, sedaciu súpravu, matrac s manželskej postele, zimné pneu. na auto a iné. Teraz podala o majetkové vysporiadanie na súd. Chcel by som poradiť:
1, kto znáša súdne trovy pri vysporiadaní a v akej výške ?
2, môže jej súd prideliť byt ( ja ho potrebujem a nechcel by som sa ho vzdať som ochotný jej vyplatiť polovicu -ona ho nepotrebuje-pracuje v inom meste kde býva u milenca) ?
3, ak áno musí mi zabezpečiť náhradný alebo len vyplatiť 1/2 ceny
4, 3 roky som z vlastného príjmu platil ostávajúci leasing na auto, poistky a povinné prehliadky ( je pravda že som ho užíval iba ja) + počas tejto doby som platil všetky poplatky za byt ( do fondu opráv v bytovom spoločenstve a pod.) - zohľadní to súd a ako ?
5, ako je to z ostatným majetkom ?( navrhla mi že si môžem nechať zariadenie bytu + auto a ešte mi doplatí 200 za byt - no ja ten byt naozaj potrebujem - zariadenie bytu som si aj tak už dokúpil skoro celé lebo ona mi z pôvodného nechala len postel a zabudovaný šporák )
Vopred ďakujem za rady.
Naposledy upravil pletana : 28.03.07 at 06:23
Usporiadat
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!

Prosím Vás dá sa napadnúť Zmluva o bezpodielovom vlastníctve manzelov kde sa manzel vzdáva nároku na byt? Ze bol pod tlakom okolnosti nuteny suhlasit s podpisom takejto zmluvy?
Prosim Vás poradte nejake skutocne overeneho neskutocne dobreho drzeho pravnika...

Pomoc!!!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!

Prosím Vás dá sa napadnúť Zmluva o bezpodielovom vlastníctve manzelov kde sa manzel vzdáva nároku na byt? Ze bol pod tlakom okolnosti nuteny suhlasit s podpisom takejto zmluvy?
Prosim Vás poradte nejake skutocne overeneho neskutocne dobreho drzeho pravnika...

Pomoc!!!
Nerozumiem celkom,
ale BSM sa nedá zrušiť zmluvou, o BSM jeho zrušení a úpravách rozhoduje vždy len a len súd.
To že podpíšem, že sa vzdávam bytu v BSM v prospech mng. nemá žiadnu právnu váhu ani účinnosť.

Skús viac napísať o čo ide, ked hladáš aj právnika.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!

Prosím Vás dá sa napadnúť Zmluva o bezpodielovom vlastníctve manzelov kde sa manzel vzdáva nároku na byt? Ze bol pod tlakom okolnosti nuteny suhlasit s podpisom takejto zmluvy?
Prosim Vás poradte nejake skutocne overeneho neskutocne dobreho drzeho pravnika...

Pomoc!!!
Manželia aj môžu spísať takúto dohodu, ale musí ju potvrdiť súd. A ak to potvrdil súd, ťažko manžel povie, že sa tak dohodol pod nátlakom. Veď má možnosť namietať počas súdneho procesu, alebo písomne do spisu.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Xanti Pozri príspevok
Nerozumiem celkom,
ale BSM sa nedá zrušiť zmluvou, o BSM jeho zrušení a úpravách rozhoduje vždy len a len súd.
To že podpíšem, že sa vzdávam bytu v BSM v prospech mng. nemá žiadnu právnu váhu ani účinnosť.

Skús viac napísať o čo ide, ked hladáš aj právnika.
Ide o to, že manžel podpísal zmluvu o tom ze byt je vo výhradnom vlastníctve manzelky, ta figuruje aj na liste vlastnictva sama. Avsak bolo to za podmienok ked manzelka bola tehotná a jej rodicia im darovali byt a takto ho/manzela chceli zbavit prava na ten byt, keby nahodou nieco.
Pisem to dost jasne?
Ano hlada dobreho a skuseneho pravnika...
Samozrejme za ludove ceny :-))

Dakujem!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lucida Pozri príspevok
Ide o to, že manžel podpísal zmluvu o tom ze byt je vo výhradnom vlastníctve manzelky, ta figuruje aj na liste vlastnictva sama. Avsak bolo to za podmienok ked manzelka bola tehotná a jej rodicia im darovali byt a takto ho/manzela chceli zbavit prava na ten byt, keby nahodou nieco.
Pisem to dost jasne?
Ano hlada dobreho a skuseneho pravnika...
Samozrejme za ludove ceny :-))

Dakujem!
Ak rodičia darovali dcére byt, tak nikdy ani mng. nepatril. Ani nemusel podpisovať zmluvu, že je byt v jej výhradnom vlastníctve, lebo on bol jej darovaný. A dary a dedičstvo sa nezarátava do BSM.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Xanti Pozri príspevok
Ak rodičia darovali dcére byt, tak nikdy ani mng. nepatril. Ani nemusel podpisovať zmluvu, že je byt v jej výhradnom vlastníctve, lebo on bol jej darovaný. A dary a dedičstvo sa nezarátava do BSM.
nie nie to nebolo darovanie. oni im dali peniaze, kupil sa byt na zenine meno a manzel bol vyslany k notarovi aby podpisal ze suhlasi s BSM a pod tlakom okolnosti aj podpisal...
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Xanti Pozri príspevok
Ak rodičia darovali dcére byt, tak nikdy ani mng. nepatril. Ani nemusel podpisovať zmluvu, že je byt v jej výhradnom vlastníctve, lebo on bol jej darovaný. A dary a dedičstvo sa nezarátava do BSM.
Chobot Pozri príspevok
Manželia aj môžu spísať takúto dohodu, ale musí ju potvrdiť súd. A ak to potvrdil súd, ťažko manžel povie, že sa tak dohodol pod nátlakom. Veď má možnosť namietať počas súdneho procesu, alebo písomne do spisu.
nestačí ak sa táto zmluva spíše pred notárom? ako moze namietat ked pred notarom s tymto suhlasil aby byt nebol jeho?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lucida Pozri príspevok
nestačí ak sa táto zmluva spíše pred notárom? ako moze namietat ked pred notarom s tymto suhlasil aby byt nebol jeho?
Nie také dohody neplatia, musí ich potvrdiť súd. Musí mng. požiadať o zrušenie alebo zúženie BSM, dá sa návrh na súd a ked súd schváli tak až vtedy je taká dohoda právoplatná.

Si vezmi keby to bolo také jednoduché, tak každý ide k notárovi, ked má nejaké problémy čo sa týka penazí a záväzkov. Antidatuje zmluvu prepíše na partnera, a veriteľia nič nezmôžu.

Čiže ak je podpísaná taká zmluva nie je nič platná, ak ju nepotvrdil súd. Tak ten byt patrí do BSM, max. rodičia by mohli žiadať vrátenie daru ( penazí ) ale tých je menej ako má dnes nehnuteľnosť hodnotu.

Ak chceli aby bol byt napísaný len na ich dcéru, mali ho kúpiť sami a darovať ho dcére. Vtedy by byt nebol súčasťou BSM.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lucida Pozri príspevok
nie nie to nebolo darovanie. oni im dali peniaze, kupil sa byt na zenine meno a manzel bol vyslany k notarovi aby podpisal ze suhlasi s BSM a pod tlakom okolnosti aj podpisal...
Tak to mení situáciu v prospech manžela. Totiž de iure byt nadobudli počas manželstva a aj keď je písaný na manželkine meno, patrí do BSM, lebo bol nadobudnutý, ako som písal počas manželstva a všetko, čo manželia nadobudnú počas trvania manželstva (už sa opakujem....), okrem darov a dedičstva je ich spoločným majetkom.

To, do čoho ho nanútili, aby podpísal, nie je platné zúženie BSM a je to bezcenný pamflet (aj keď nj opatrený notársky overeným podpisom). Takéto zúženie BSM je neplatné. Takže keby sa on domáhal finančného vysporiadania bytu, tak by mal veľké šance.

To, že manželkini rodičia darovali manželke nejakú sumu peňazí, je pekné, ale nie je dokázateľné, že práve z tých peňazí sa kúpil byt. Keby rodičia JEJ darovali byt darovacou zmluvou (ona by tam figurovala ako obdarená), vtedy by bol byt vyňatý z BSM. Takto je to tvrdenie proti tvrdeniu, ale papierové dôkazy hovoria v neprospech manželky.

AK by aj jednoznačne dokázala, že jej rodičia darovali nejaké peniaze, nemôže sa domáhať výlučného vlastníctva bytu (tvrdením, že za tie peniaze sa kúpil byt), ale mohla by mať nárok na vlastníctvo tých peňazí. V praxi by to znamenalo, že zo spoločného manželstva by si mohla nárokovať na takú sumu peňazí, čo dostala darom.

Napr. dostala by od rodičov 500 tis. SKK darovacou zmluvou. Za to kúpili byt, ktorý má dnes hodnotu 2 mil. SKK. Tak z manželstva (spoločného majetku) ona môže žiadať 500 tis. a z bytu má nárok na polovicu a manžel tiež polovicu. Resp. keby ho predali, tak z utržených peňazí by si ona mohla odpočítať 500 tisíc a 1.5 mil by si rozdelili, každý po 750 tisíc. Ona by teda mala 1,25 mil a manžel 750 tisíc.

Je to zrozumiteľné?
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Chobot Pozri príspevok
Tak to mení situáciu v prospech manžela. Totiž de iure byt nadobudli počas manželstva a aj keď je písaný na manželkine meno, patrí do BSM, lebo bol nadobudnutý, ako som písal počas manželstva a všetko, čo manželia nadobudnú počas trvania manželstva (už sa opakujem....), okrem darov a dedičstva je ich spoločným majetkom.

To, do čoho ho nanútili, aby podpísal, nie je platné zúženie BSM a je to bezcenný pamflet (aj keď nj opatrený notársky overeným podpisom). Takéto zúženie BSM je neplatné. Takže keby sa on domáhal finančného vysporiadania bytu, tak by mal veľké šance.

To, že manželkini rodičia darovali manželke nejakú sumu peňazí, je pekné, ale nie je dokázateľné, že práve z tých peňazí sa kúpil byt. Keby rodičia JEJ darovali byt darovacou zmluvou (ona by tam figurovala ako obdarená), vtedy by bol byt vyňatý z BSM. Takto je to tvrdenie proti tvrdeniu, ale papierové dôkazy hovoria v neprospech manželky.

AK by aj jednoznačne dokázala, že jej rodičia darovali nejaké peniaze, nemôže sa domáhať výlučného vlastníctva bytu (tvrdením, že za tie peniaze sa kúpil byt), ale mohla by mať nárok na vlastníctvo tých peňazí. V praxi by to znamenalo, že zo spoločného manželstva by si mohla nárokovať na takú sumu peňazí, čo dostala darom.

Napr. dostala by od rodičov 500 tis. SKK darovacou zmluvou. Za to kúpili byt, ktorý má dnes hodnotu 2 mil. SKK. Tak z manželstva (spoločného majetku) ona môže žiadať 500 tis. a z bytu má nárok na polovicu a manžel tiež polovicu. Resp. keby ho predali, tak z utržených peňazí by si ona mohla odpočítať 500 tisíc a 1.5 mil by si rozdelili, každý po 750 tisíc. Ona by teda mala 1,25 mil a manžel 750 tisíc.

Je to zrozumiteľné?
Dakujem pekne za taketo "hladkajuce" odpovede!!! Ja sa len velmi obavam ze to tak nebude.
Vcera som pozerala do tej notarskej zapisnice. Je tam uvedene ze bola spisana "DOHODA o zuzeni vlastnickych prav" ci tak akosi podla Obchodneho zakonnika
§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

TAK JE AJ POTOM TAKATO DOHODA NEPLATNA? Tu dohodu nemame, mala by byt prilozena pri liste vlastnictva na katastri.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lucida Pozri príspevok
Dakujem pekne za taketo "hladkajuce" odpovede!!! Ja sa len velmi obavam ze to tak nebude.
Vcera som pozerala do tej notarskej zapisnice. Je tam uvedene ze bola spisana "DOHODA o zuzeni vlastnickych prav" ci tak akosi podla Obchodneho zakonnika
§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

TAK JE AJ POTOM TAKATO DOHODA NEPLATNA? Tu dohodu nemame, mala by byt prilozena pri liste vlastnictva na katastri.
Pozeral som ten § 143 a ten znie:

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.


Tak teraz som trochu v pochybách. Pokiaľ zákon umožňuje takto zúžiť BSM dohodou, tak neviem. Bol som v tom, že to môže len súd, ale ten rozhoduje len o zrušení BSM.

A jeho manželka má k dispozícii tú dohodu? A je napísaná formou notárskej zápisnice? Lebo je rozdiel, či je len podpis overený notárom, alebo či je zmluva vo forme notárskej zápisnice. Ak nemá formu notárskej zápisnice, tak nespĺňa podmienku ods. 3.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lucida Pozri príspevok
Dakujem pekne za taketo "hladkajuce" odpovede!!! Ja sa len velmi obavam ze to tak nebude.
Vcera som pozerala do tej notarskej zapisnice. Je tam uvedene ze bola spisana "DOHODA o zuzeni vlastnickych prav" ci tak akosi podla Obchodneho zakonnika
§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

TAK JE AJ POTOM TAKATO DOHODA NEPLATNA? Tu dohodu nemame, mala by byt prilozena pri liste vlastnictva na katastri.
Vieš čítala som si od začiatku tvoje zadanie, písala si veľmi nejasno. Pár krát sme sa otočili, pár krát si niečo doplnila. A výsledkom je úplne niečo iné než si sa pýtala na začiatku.
Kedže postupne dávkuješ info, tak sa nedá adekvátne poradiť a reagovať. Ale toto je ja Ťa už hladkať nebudem.
Krásny deň prajem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň, ja mám menší dotaz.
Rozviedla som sa v roku 2006.
Bývali sme u svokrovcov (takže dom nebol náš)a mali sme len nábytok, kuchynskú linku, televízor, atď. Ja som odišla s deťmi bývať do prenájmu, kde som si zobrala len svoje osobné veci a veci detí. Inak všetko zariadenie ostalo v dome u svokrovcov. "Akože" sme sa dohodli a ja som bola rada, že mám konečne pokoj (nechcela som od ex nič a ani by mi nedal).
Mám otázku :
1. Keďže sme nemali čo deliť, tak my nemusíme robiť BSM?
2. Teraz po rozvode, keď som si kúpila byt na pôžičku, tak ten je len môj?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

books Pozri príspevok
1. Keďže sme nemali čo deliť, tak my nemusíme robiť BSM?
2. Teraz po rozvode, keď som si kúpila byt na pôžičku, tak ten je len môj?
2. áno je len tvoj
1. rozdelili ste si majetok, hnuteľný ste vysporiadaný
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Xanti Pozri príspevok
2. áno je len tvoj
1. rozdelili ste si majetok, hnuteľný ste vysporiadaný

Ďakujem.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Xanti Pozri príspevok
Nie také dohody neplatia, musí ich potvrdiť súd. Musí mng. požiadať o zrušenie alebo zúženie BSM, dá sa návrh na súd a ked súd schváli tak až vtedy je taká dohoda právoplatná.

Si vezmi keby to bolo také jednoduché, tak každý ide k notárovi, ked má nejaké problémy čo sa týka penazí a záväzkov. Antidatuje zmluvu prepíše na partnera, a veriteľia nič nezmôžu.

Čiže ak je podpísaná taká zmluva nie je nič platná, ak ju nepotvrdil súd. Tak ten byt patrí do BSM, max. rodičia by mohli žiadať vrátenie daru ( penazí ) ale tých je menej ako má dnes nehnuteľnosť hodnotu.

Ak chceli aby bol byt napísaný len na ich dcéru, mali ho kúpiť sami a darovať ho dcére. Vtedy by byt nebol súčasťou BSM.

A co občiansky zákonník a §143???
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
dá sa zrušiť dohoda o zúžení BSM alebo nejako inak napadnúť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lucida Pozri príspevok
dá sa zrušiť dohoda o zúžení BSM alebo nejako inak napadnúť?
Myslím, že vzájomnou dohodou by to išlo. Ale ak jedna zo strán s tým nebude súhlasiť, tak to nepôjde.

A aký je dôvod pre napadnutie dohody?
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
trosku je to dlha historia ale predsa...

manzelka bola tehotna, jej rodicia dali peniazky na byt, kupil sa byt, napisal sa na zenu, spisala sa dohoda o zuzeni, manzel bol vyslany k notarovi (bez toho aby vopred vedel naco) a bola mu dana dohdoa k podpisu. nakolko nechcel problemy a neocakval "kulehu" podpisal. samozrejme investicie do NIE jeho bytu boli pocas 10-rocneho manzelstva nakolko sa neocakaval podvod.
a teraz tu mame rozvod...
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
navrh na rozvod zo strany manzelky ktora vlastni byt samozrejme. tie investicie som mala na mysli manzelove ako aj splacanie uveru na rekonstrukciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať